رئیس‌جمهور در زابل:

توسعه شرق کشور از سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مردم زاهدان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان سرزمین پهلوانان و دلاوران است، گفت: توسعه شرق کشور از این منطقه آغاز خواهد شد.

توسعه شرق کشور از سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در جمع مردم زابل تاکید کرد: اگر بعضی از کشورهای منطقه با ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خود آنها است. ما خواهان این فاصله نبوده‌ایم. ما نمی‌خواهیم بین ایران و کشورهای منطقه فاصله باشد. نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله بیفتد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: حالا اگر برخی کشورها در درون خود جنگ شاهزادگان دارند یا سه سال است همسایه خود را بمباران می‌کنند و شکست می‌خورند و اگر سال‌ها به داعش کمک کرده‌اند و شکست خورده‌اند، تقصیر ما نیست. ما خواهان دوستی با همه کشورهای منطقه هستیم. من به شما مردم سیستان و بلوچستان می‌گویم امروز رابطه ما با کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان که جزو همسایگان این استان محسوب می‌شوند، از هر زمان دیگری بهتر است.

روحانی ادامه داد: من به خاطر وحدت و برادری‌تان به شما مردم درود می‌فرستم. همه مذاهب از اسلام، قرآن و پیامبر ریشه می‌گیرند. همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرند و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم. سیستان و بلوچستان سرزمین بزرگان، علما و شهدای بزرگ است. اینجا سرزمین آیت‌الله سیستانی است که ملجاء شیعه و سنی و کرد است و از شیعیان، اهل سنت و کردهای عراق هرگاه که به کمک نیاز داشتند، کمک کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه افتخار ما آن است که وحدت و اتحاد خود را حفظ کرده‌ایم، تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان با وجود همه تنوع خود، وحدت، مرزبانی و مرزداری خود را از ایران بزرگ و اسلام حفظ کرده است. شما مردم سیستان و بلوچستان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حتی زلزله غرب نشان داده‌اید و این وحدت نشان داد که ایران متحد در شرایط پیچیده منطقه چگونه می‌تواند از گذرگاه تاریخی به خوبی گذر کند.

وی همچنین گفت: در ایامی که در منطقه شاهد اختلاف میان اقوام و مذاهب و جنگ تروریسم هستیم، مردم ایران از شیعه و سنی وحدت و ایمان خود را حفظ کرده‌اند. تروریست‌ها در همه کشورهای منطقه حضور یافته‌اند به جز ایران و این به دلیل وحدت، ایمان و اسلام معتدل مردم ما است. هیچگاه اسلام در این سرزمین رابطه‌ای با خشونت نداشته است و هیچگاه مردم این کشور فرصتی برای تروریسم برای خشونت فراهم نکرده است.

روحانی افزود: آمریکا و اسرائیل برای منطقه نقشه شوم کشیده بودند و قرار نبود داعش در ظرف چند سال از بین برود. آنها برای کل خاورمیانه توطئه کرده بودند و می‌خواستند مسیر تروریست را از عراق و سوریه به آسیای مرکزی، ایران و جهان اسلام توسعه دهند.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: هدف آنها از بین بردن تمدن اسلامی، واژگونه معرفی کردن اسلام، تقویت اسرائیل، ثابت کردن جای پای خود در منطقه و بازداشتن منطقه از توسعه بود اما مردم بیدار و هوشیار منطقه توانستند این توطئه را درهم بشکنند.

وی گفت: خوشحالیم که پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه ما از بین رفته است و ان‌شاءالله با حرکت مردم منطقه شاهد باشیم که اساس خشونت و تروریسم در منطقه ریشه‌کن شود. راه نجات ما وحدت، انسجام و برادری است. ما یک قبله، یک کتاب، یک حج،یک عید قربان و فطر و یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه ما از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالت بوده و در پی آن هستیم که کشورهای اسلامی در کنار هم باشیم، خاطرنشان کرد: ما همواره یار و یاور همه مسلمانان خواهیم بود.

وی ادامه داد: دولت یازدهم هم در تلاش بود که کمبودهای انباشته‌شده تاریخی این استان را تا حدی جبران کند و در همین راستا مقدار بودجه عمرانی برای سیستان و بلوچستان را نسبت به ۴ سال قبل از آن ۲٫۵ برابر کرد تا نشان دهد همه تلاشمان را برای توسعه استان به کار گرفته‌ایم، البته کمبودها و نیازهای استان خیلی بیشتر از این است و باید تلاش بیشتری برای توسعه این استان انجام شود.

روحانی تصریح کرد: ۲۴ طرح و پروژه به ارزش هزار و ۳۸ میلیارد تومان در جلسه هیات وزیران تصویب شده است که در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ اجرایی می‌شود. سطح مشارکت مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ سطح بالایی بود و مردم با حضور در انتخابات، دِین خود را به انقلاب، اسلام و ایران به خوبی ادا کردند. من هم سفر استانی دولت دوازدهم را از این استان شروع کردم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه من در سال ۹۳ قول دادم ۴۶ هزار هکتار زمین را در زابل با کشاورزی مدرن آباد کنیم، افزود: کارهای زیربنایی ۱۰ هزار هکتار آماده شده است و به ۱۵۰۰ هکتار زمین در همین ایام برق‌رسانی می شود. تا پایان سال ۱۰ هزار هکتار زمین آماده شده و مابقی هم در سال ۹۷ و اوایل ۹۸ اجرایی می‌شود تا تحول بزرگی در کشاورزی منطقه ایجاد شود. من خوشحالم این قول در حال اجرا است.

وی در ادامه با بیان اینکه شما مردم بر موضوع منطقه آزاد سیستان تاکید داشته‌اید و من می‌دانم منطقه آزاد سیستان یک تحول تجاری و اشتغال در این سرزمین به وجود می‌آورد، خاطرنشان کرد: ما لایحه مناطق آزاد و از جمله منطقه آزاد سیستان و بلوچستان را در سال ۹۵ به مجلس تقدیم کردیم و امیدواریم که مجلس در سال جاری منطقه آزاد سیستان را به تصویب برساند.

رئیس‌جمهوز افزود: منطقه آزاد سیستان خواسته شما مردم است و ما هم وظیفه داشتیم به خواسته شما عمل کنیم. در زمینه بازارچه‌های مرزی نیز همینجا به وزیر کشور تاکید می‌کنم که همه توان خود را برای تحقق این موضوع به کار گیرد.

روحانی ادامه داد: در سال ۹۳ در زاهدان قول دادم که لوله گاز را در دولت یازدهم به این شهر می‌رسانم. وقتی این قول را دادم برخی دوستان تعجب کردند و گفتند که این کار سخت است و ممکن است اجرایی نشود اما مشعل گاز در دولت یازدهم در زاهدان روشن شد. من به بانک مرکزی و سایر بانک‌ها دستور دادم در زاهدان به هر خانه‌ای که می‌خواهد، لوله‌کشی گاز کند، دو میلیون تومان وام بدهد.

وی افزود: همچنین لوله‌کشی گاز از زاهدان به زابل به زودی آغاز می‌شود و از سال آینده گاز به زابل می‌رسد. البته لوله گازی که برای زابل در نظر گرفته‌ایم برای صنایع هم به کار گرفته می‌شود. من از استاندار می‌خواهم این مسئله را قدم‌به‌قدم دنبال کند و اگر مشکلی پیش آمد مستقیم با من در تماس باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین بندر تجاری ما در آینده بندر چابهار خواهد بود، تاکید کرد: بندر چابهار باید سیستان و بلوچستان را به آسیای مرکزی و افغانستان متصل کند. خوشحالم که اولین محموله گندم از طریق بندر چابهار به مردم افغانستان رسیده است و این طرح ادامه می‌یابد. فردا هم فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح می‌کنیم.

روحانی گفت: طرح بعدی برای این استان، راه‌آهن است که چابهار را به زاهدان متصل می‌کند و در آینده از زاهدان به بیرجند و مشهد متصل می‌شود. این پروژه شروع شده است و برای اجرای راه‌آهن چابهار به زاهدان، ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که ما آن را یا از سرمایه داخلی یا از سرمایه خارجی به دست می‌آوریم.

رئیس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه یکی از مسائل مهم این استان تامین آب است، تصریح کرد: ما با دولت افغانستان رابطه صمیمانه و برادرانه داریم و در تمام ملاقات‌ها تلاش می‌کنیم به یک قرارداد بلندمدت جامع برسیم که بخشی از این قرارداد مسئله آب و حقآبه، مخصوصا هامون است که ثبت بین‌المللی شده است و باید حقآبه آن گرفته شود.

روحانی ادامه داد: قرارداد ما با دولت افغانستان در مورد هیرمند هم باید کاملا اجرایی شود. دولت تمام توان خود را به کار می‌گیرد تا مردم این سرزمین بتوانند از آنچه حق قانونی آنها است، استفاده کنند.

وی تاکید کرد: به همه بانوان و جوانان ایران و سیستان و بلوچستان قول می‌دهم که دولت دوازدهم مدیریت جامع کشور را قدم‌به‌قدم به آنها واگذار کند. خوشحالم که در شوراها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌های این استان بانوان حضور فعالی دارند. برای ما شایستگی اصل است. شیعه و سنی بودن یا مرد و زن بودن امتیاز نیست. همه ما ایرانی بوده و در کنار هم هستیم.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: چابهار به یک معنا چهار بهار است، سرزمین همیشه بهار و زابل سرزمین تاریخی ماست و زاهدان و همه شهرهای این استان به عنوان سرزمین تاریخی ایران هستند.

وی افزود: اینجا باید سرزمین گردشگری باشد و ما از طریق منطقه آزاد، بازارچه‌های مرزی و از طریق گردشگری و با توسعه راه‌آهن، گاز و بنادر ان‌شاءالله شاهد استانی آباد خواهیم بود.

 

منبع: ایسنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید