موضوعات داغ:

توقف ساخت ۲۰ سد در کشور

توقف ساخت ۲۰ سد در کشور

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از حذف و توقف ساخت ۲۰ سد در کشور خبر داد و گفت: در بازنگری سد‌ها از ساخت یک میلیون هکتار شبکه آبیاری و زه‌کشی جلوگیری شد.

رحیم میدانی در پاسخ به این سوال که در طرح بازنگری سدها چه تعداد سد متوقف شد گفت: تجلی این برنامه را عمدتا در شبکه آبیاری و زهکشی خواهید، دید چرا که برخی از سدها ساخته شده بود، اما بحث این بود که آیا شبکه آبیاری و زهکشی را به اندازه آبی که قبلا مهندسان مشاور پیش‌بینی کرده بودند بسازیم یا خیر، جمع‌بندی و نتیجه این شد که حدود یک میلیون هکتار سطح شبکه آبیاری که می‌خواستیم بسازیم را کاهش دادیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با خودداری از بردن نام سدهایی که ساختشان متوقف شده، است، افزود: در طرح بازنگری سدها برخی سدها را بازنگری کردیم و سدهایی که حذف کردیم حدود ۲۰ مورد بود، اما غالبا بازنگری شد که اثر آن در یک میلیون هکتار دیده شد.

میدانی خاطرنشان کرد: اگر برای ساخت این یک میلیون هکتار شبکه آبیاری ۱۰ هزار مترمکعب آب درنظر بگیریم، باید برای این میزان آب نداشته شبکه آبیاری احداث می‌شد که هم پول از دست داده بودیم و هم اینکه وقتی شبکه احداث می‌شود مردم امیدوار می‌شوند و کشاورز دائم در انتظار آب می‌ماند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه امروز با یک کم‌آبی در خوزستان مشکلاتی ایجاد شده است، تاکید کرد: در طرح بازنگری سدها و برخی شبکه‌های آبیاری، شبکه آبیاری سد کرخه بود که ۲۰۰ هزار هکتار کم شد، چون ورودی سد کرخه بسیار کاهش یافته است و برخی از سال‌ها به اندازه آن ۵۰ درصد آبی که مشاور پیش‌بینی کرده بود نمی‌رسد، بنابراین این بازنگری رخ داد.

از اوایل سال ۹۰ با ۱۵۸ پروژه سدسازی که از مصوبات دولت بوده و ردیف اجرایی داشتند مواجه بودیم و چند دلیل باعث شد تا بازنگری و غربالگری برای این سدها آغاز شود. یکی از این دلایل نبود بودجه و مهمتر از همه آن‌ها تغییر اقلیم و مسائل زیست محیطی بود.

حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفته بود که بحث مهمی که باعث شد تا غربالگری سدها جدی گرفته شود تغییر شرایط اقلیمی بود.

مطالعات این سدها به دهه ۷۰ برمی گشت و آن موقع مسائل زیست‌محیطی تا این حد مطرح نبود، بنابراین قطعا باید ابعاد این پروژه‌های سدسازی تغییر می‌کرد.

وی خاطر نشان کرد: مطالعات چندین پروژه سدسازی کامل نبود و باید مطالعات تکمیلی فاز ۲ انجام می‌شد، بنابراین با مباحث مرتبط با تخصیص این سدها و اولویت‌بندی که انجام شده بود، شاید لازم بود بعد از آب شرب، مسائل زیست محیطی را اولویت خود قرار دهیم که بازنگری تخصیص آب نیز، بازنگری ابعاد پروژه را به همراه داشت.

حاج رسولی‌ها ادامه داد: با بازنگری‌های صورت گرفته متوجه شدیم که برخی از طرح‌های سدسازی باید با سرعت کار کنند و ابعاد برخی از طرح‌ها باید بازنگری شوند و یک سری از پروژه‌ها نیز راکد باقی بماند، بنابراین، چون تغییرات آن‌ها تغییرات بنیادی بر روی ابعاد و مهندسی طرح بود، یک سری از طرح‌های سدسازی متوقف و یا راکد ماند.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند