توقف یک ماهه مذاکرات وین به درخواست ایران/ تا آمدن رئیسی صبر کنید

توقف یک ماهه مذاکرات وین به درخواست ایران/ تا آمدن رئیسی صبر کنید

تا زمان استقرار دولت سیدابراهیم رئیسی، تیم مذاکره کننده ایرانی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز نمی‌گردد و بر این اساس، دور هفتم این مذاکرات، تا زمانی زودتر از نیمه ماه آگوست (اواخر مرداد) آغاز نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی دیپلماتیک نوشت ایران به اعضای گروه ۱+۴ اطلاع داده است که ادامه مذاکره احیای برجام به دلیل تغییر دولت، به بعد از استقرار دولت جدید موکول می‌شود و پیش از این تاریخ آماده مذاکره نیست.

رویترز به نقل از منبع دیپلماتیک آمریکایی که نامش را فاش نکرده، با اعلام این خبر نوشت تا زمان استقرار دولت رئیسی تیم مذاکره‌کننده ایرانی برای ادامه دور هفتم مذاکرات احیای برجام به وین باز نمی‌گردد و بر این اساس دور هفتم مذاکرات احیای برجام تا زمانی زودتر از نیمه ماه آگوست (اواخر مرداد) آغاز نمی‌شود.

این منبع مدعی شده ایران‌عدم آمادگی خود برای برگزاری دور هفتم مذاکرات وین تا دستکم یک ماه دیگر را به اطلاع طرف‌های اروپایی رسانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم تایید کرد که ایران به دلیل انتقال ریاست‌جمهوری وقت بیشتری خواسته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه به رویترز گفت: «ما آماده ادامه مذاکره بودیم، اما ایرانی‌ها برای روند انتقال ریاست‌جمهوری خود وقت بیشتری خواستند.»

او افزود: «هنگامی که ایران روند انتقال خود را به پایان رساند، ما آماده هستیم که برای بازگشت به وین برنامه‌ریزی کنیم تا به گفتگو‌های خود ادامه دهیم…ما همچنان به دنبال بازگشت متقابل و پیروی از برجام هستیم. اگرچه همانطور که (وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن) صریحا اظهار داشت، گزینه مذاکره به طور نامحدود روی میز نخواهد بود.»

منبع: عصرایران

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند