وزیر ارتباطات مطرح کرد:

توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی

توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی

وزیر ارتباطات با اشاره به توقیف ۱۲۰ هزار گوشی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، اعلام کرد: دولت الکترونیک مشخص کرد چه کسی ارز دولتی گرفته، به کجا داده و چگونه آن را هزینه کرده است.

محمدجواد آذری جهرمی با تشریح دستاوردهای وزارت ارتباطات پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری هم در فرمایشاتشان اعلام کردند که ما خوب بلد نیستیم دستاوردها را نشان بدهیم. خیلی از اتفاقات در حوزه دولت الکترونیک افتاده که لازم است برای مردم به صورت مصداقی گفته شود و در هر صورت باید کوره راه‌ها بسته شود و نظام اداری گندزدایی شود به خصوص در شرایط فعلی کشور ضرورت اجرای این پروژه‌ها بیشتر از قبل است.

به گزارش تجارت‌نیوز،وزیر ارتباطات تصریح کرد: دستاورد مهمی که در یکسال اخیر و به خصوص در این ایام شاهد هستیم، اعتماد کردن نسل‌های اول و دوم انقلاب به نسل سوم بود و فکر می‌کنم با حضور در مجموعه دولت و در مقام وزارت، این تابو که جوانان نمی توانند مدیریت کنند شکست.

وی با اعلام اینکه مهم ترین پروژه  ای که در کشور داریم بخش زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات است افزود: شبکه ملی اطلاعات سه لایه عمده دارد که متولی لایه زیرساخت آن وزارت ارتباطات است، در لایه خدمات وزارت ارتباطات در کنار دیگر دستگاه ها نقش دارد و لایه سوم محتوا است که وزارت ارتباطات در آن نقشی ندارد و دیگر دستگاه ها در آن دست اندرکار هستند.

جهرمی با اشاره به دستاوردهای یکساله دولت دوازدهم در بخش زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات گفت: در بخش زیر ساخت امکان دسترسی مردم به خدمات پُرسرعت فراهم می‌شود به صورتی که هم اکنون تعداد یک هزار و ۲۴۲ شهر ما خدمات ۳g و ۴g مجهز شده اند ما شهری را نداریم که خدمات پهن باند موبایل نسل سوم و چهارم نداشته باشد.

وی افزود: در این یکسال تعداد سایت های نسل سوم از ۲۶ هزار سایت به ۳۳ هزار و ۸۰۰ سایت ارتقا پیدا کرد و سایت های نسل ۴، ۱۴ هزار بود که به ۲۷ هزار سایت افزایش یافت و پوشش نسل سوم و نسل چهارم در کشور سراسری شد.

وزیر ارتباطات با تاکید به ضریب نفوذ ۱۱۰.۳۲ درصدی تلفن همراه در شهرها و روستاهای کشور گفت: از بعد زیر ساختی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال داخلی کشور که زیر ساخت اصلی شبکه ملی اطلاعات است با رشد ۱۰۰ درصدی به ۲۲ هزار و ۱۹۱ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

وی افزود: ظرفیت شبکه IP کشور به رشد قابل توجهی داشته و از ۴ هزار و ۳۰۰ به ۷هزار و ۷۸۷ گیگابیت بر ثانیه رسید. وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه ارتباطات بین‌الملل و اینترنت رشد ۸۰ درصدی را داشته ایم گفت: پهنای باند اینترنت کشور از حدود ۹۹۵ گیگابیت بر ثانیه به عدد هزار و ۸۰۵ گیگابیت بر ثانیه رسیده که رشد قابل توجه در حوزه اینترنت داشته‌ایم.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل که حوزهای استراتژیک برای کشور است رشد ۷ برابری را تجربه کرده یعنی از عدد ۵۵۸ گیگابیت بر ثانیه در ابتدای فعالیت دولت دوازدهم به عدد ۳ هزار و ۸۴۴ گیگابیت بر ثانیه رسید.

آذری جهرمی با اشاره به ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستای بالای ۲۰ خانوار کشور گفت: بر طبق برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید به خدمات پهن باند دسترسی داشته باشند و در حال حاضر ما به ۳۱ هزار و ۸۸۶ روستا به این خدمات دست یافته اند و حدود ۵۴ درصد روستاهای ما به خدمات LTE متصل شده اند.

وی با ارایه آمار ۳ هزار کیلومتری خدمات پهن باند در ابتدای دولت دوازدهم در جاده‌های کشور تصریح کرد: هم اکنون ۵۸ هزار کیلومتر از جاده های کشور به خدمات نسل سوم و چهارم دسترسی دارند.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه مجموع همه این اقدامات باعث شده که تعداد مشترکین پهن باند که ۳۴ میلیون بود به ۶۷ میلیون نفر برسد گفت: ما در یکسال از لحاظ شاخص های دسترسی که بازار حوزه فناوری اطلاعات را ایجاد می کند ترکیه را پشت سر گذاشته ایم و هم اکنون به گزارش نهادهای بین المللی متوسط سرعت دسترسی مردم به شبکه در ایران به حدود ۲۳.۷۹ مگابیت بر ثانیه بر روی موبایل رسیده که متوسط جهانی آن ۲۲.۸۱ مگابیت بر ثانیه است و ایران جایگاه ۵۸ را به خود اختصاص داده و تولید محتوا داخلی کشور در یکسال دو برابر شد و به عدد ۴۳۷ گیگابیت بر ثانیه رسید و این نشان از آن است که همزمان با رشد توسعه دسترسی ها میزان مصرف محتوای داخلی کشور معادل دو برابر را تجربه کند.

وی افزود: این در حالی است که ظرفیت اینترنت مصرفی کشور ۸۰ درصد شده، یعنی شیب رشد ارتباطات بین الملل به محتوای داخلی بیشتر بود و این به معنای پویایی صنعت فناوری اطلاعات در داخل است.

آذری جهرمی با تاکید بر برنامه های دولت برای جوان سازی مدیران اجرایی کشور و شاخص گذاری جوان تر کردن ۸ ساله عمر مدیریتی کشور گفت: در دولت دوازدهم به طور متوسط، سن مدیریتی را در وزارت ارتباطات ۷ سال کاهش پیدا کرده. انتصاب بانوان در مشاغل مدیریتی ۷۵ درصد در وزارت ارتباطات رشد داشته است که البته به شاخص هایی که باید برسیم هنوز فاصله زیادی داریم.

وی در بحث توسعه خدمات الکترونیک بوده در مناطق کمتر برخوردار اظهار داشت: در سال جاری به بیش از یک هزار و ۲۵۰ روستا از مجموع ۴۲ هزار روستای که هدف گذاری شده خدمات الکترونیکی پست بانک ارایه شد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: ضریب استقرار دولت الکترونیک که یک شاخص بین المللی به نام EGDR است در طول برنامه ششم باید باید ۳۹ رتبه رشد داشته باشد که ما در سال اول برنامه به گواهی سازمان های بین المللی ۲۰ رتبه رشد کرده ایم که یک جلوه دولت الکترونیک طرح ثبت تلفن همراه بود که جلوی قاچاق را توانست بگیرد، قاچاقی که منابع بسیار زیادی را به همراه داشت.

وی افزود: حدود ۹۵ درصد گوشی های کشور قبل از طرح ریجستری به صورت قاچاق وارد کشور می شدند. ریجستری ارزش ریالی بازار قاچاق بیش از ۲ میلیارد دلار در سال بود که در حوزه اقتصاد به صورت غیر شفاف بین مجموعه هایی دست به دست می شد به صفر رساند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه یکی از سوالات نمایندگان از رییس جمهوری در مورد قاچاق بود تصریح کرد: دستاورد دولت دوازدهم مبارزه با قاچاق در این حوزه بود. با استفاده از فناوری اطلاعات به جای کارگروه و ستادهایی که بعضا خود نیز آلوده می شدند می‌توان حوزه را مدیریت کرد.

آذری جهرمی با تاکید به ارتقا ۲۰ رتبه ای ایران در استقرار دولت الکترونیک بر طبق گزارش سازمان ملل گفت: دولت الکترونیک به معنای تحول است و ما گام های بزرگی را در دولت الکترونیک برداشته ایم. زمانی که سازمان ملل گزارش می کند که ایران ۲۰ رتبه ارتقا پیدا کرده، معنایش این است که اتفاقاتی افتاده است.

وی افزود: تلاش هایی را برای تغییر نظام ها آغاز کرده ایم ولی همه مسایل موجود در حوزه ما هم با تکالیف قانونی که بر عهده مان گذاشته اند قابل انجام نیست و باید فرآیندها اصلاح شود و لازمه برخی از این تغییرات تعامل قانونی و بین دستگاهی است.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه سنگ اندازی در تمام مراحل انجام طرح ریجستری تلفن همراه وجود داشته و همچنان ادامه دارد گفت: در هر مقطعی سنگ اندازی هایی انجام شد و حالا هم در اذهان عموم به تخریب طرح ادامه می دهند مثلا در مورد گرانی تلفن همراه می گویند چون طرح ریجستری انجام شده تلفن همراه گران شده در صورتی که قبلا تلفن با دلار ۳۸۰۰ تومان وارد کشور می‌شد و حالا با دلار گرانتر وارد شده و این ربطی به ثبت تلفن همراه ندارد.

وی افزود: اتفاقا این پروژه یک جا خوب عمل کرد، عده ای ارز ۴۲۰۰ گرفتن که گوشی وارد بازار کنند ولی آن را با ارز ۱۰ هزار تومانی فروختند، ولی ما با سند و مدرک دقیق مچ آنها را گرفتیم. آذری جهرمی با اشاره به گزارش سازمان تعزیرات برای جریمه ۴۳ میلیارد تومانی شرکت های متخلف وارد کننده گوشی همراه گفت: دولت الکترونیک مشخص کرد که چه کسی ارز دولتی گرفته، به کجا داده و چگونه آن را هزینه کرده و با این مکانیزم این همه پرونده تخلفات وجود دارد.

وزیر ارتباطات با اشاره به حضور میدانی در بازار موبایل برای بررسی بالا رفتن قیمت گوشی تلفن اظهار داشت: دو دلیل برای بالا رفتن قیمت وجود دارد، یک بخش به دلیل بالا رفتن قیمت ارز است که اجتناب ناپذیر است بخش دیگر به دلیل کمبود گوشی در بازار است.

وی افزود: در بازار موبایل سه دسته مشکلات را به دست آوردیم، یک دلیل این است که وارد کنندگانی که جنس را وارد می کردند با توجه به مشکلی که برایشان پیش آمده فرایند واردات را درست انجام نمی دهند که قرار است وزارت صمت این فرایند را با دید بازتری اصلاح کند. بحث دوم این است که گوشی الان در گمرک موجود است اما کسانی که گوشی را آورده اند طبق مقررات چون ارز غیر تخصیصی است گمرک آنها را ترخیص نمی کند که بانک مرکزی قرار است مشکل آنها را حل کند. علت سوم توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که برای تعیین تکلیف آنها با دادستان تهران مکاتبه کرده ام.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر این ۷۰۰ هزار گوشی آزاد شود علت کمبود گوشی که باعث گرانی شده مرتفع می‌شود اما واقعیت است که قیمت گوشی به حالت قبل بر نمی گردد زیرا ارز گران شده است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه پیام رسان ها در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات قرار می گیرند گفت: سند مدونی در مرکز ملی فضای مجازی در رابطه با بسته های حمایتی از پیام رسان ها تدوین و ابلاغ شده و وزارت ارتباطات وظایفی را که بر طبق سند باید انجام دهد برای همه پیام رسان ها اعمال کرده است.

وی با اعلام اینکه در دی ماه ۹۶ حجم ظرفیت پذیرش کاربر پیام رسان های داخلی ۱.۵ میلیون نفر بوده و امروز به ۱۵ میلیون مشترک رسیده خاطر نشان کرد: ظرفیت فعال استفاده کننده از پیام رسان های داخلی مجموعا ۱۰ میلیون نفر است که به نسبت فعالیت خودشان رشد قابل توجهی داشته‌اند، سرویس های جدیدی را فعال می کرده اند و زیر ساخت هایشان را ارتقا داده و خدماتشان بهتر شده است.

آذری جهرمی با تاکید بر فتوای مقام معظم رهبری در مورد مبحث اعتماد در پیام رسان های داخلی گفت: وزارت ارتباطات با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس، پژوهشگاه قضایی لایحه‌ای را تحت عنوان صیانت از فضای مجازی به دولت ارسال کرده و هم اکنون در انتظار بررسی در کمیسیون لوایح دولت است تا پس از آن برای تصویب به مجلس ارسال شود.

وزیر ارتباطات در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مشکلات کسب و کارهای نوپا در حوزه زیست بوم و رشد است تصریح کرد: برای اینکه زیست بوم را فراهم کنیم گام‌های بزرگی برداشتیم بخش اول این بود که ساختار دولت را در سه ضلع نظام آموزشی، یک سازمان توسعه ای و ایجاد نهاد مالی برای حمایت از این کسب و کارها عوض شود. دانشکده پست و مخابرات را به عنوان نهاد آموزشی به حوزه آوردیم، پست بانک را به عنوان نهاد مالی و سازمان فناوری اطلاعات به عنوان نهاد توسعه‌ای این بازار معرفی کردیم.

وی با اشاره به تامین زیر ساخت مالی این کسب و کارها بیان داشت: با همکاری بورس آئین نامه تامین مالی جمعی را تهیه کرده ایم. با کمیته امداد تفاهم نامه ای را امضا کرده‌ایم که بتواند از این ظرفیت برای ترویج تامین مالی جمعی و سرمایه گذاری آنها در این حوزه استفاده کند. تفاهم نامه‌هایی با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تبادل کردیم و بر این اساس بنا را بر این گذاشتیم که با اینترنت اشیا، فناوری های نوین، استفاده از ظرفیت اقتصاد دیجیتال و حرکت به سمت ایران دیجیتال صرفه جویی ۳۵درصدی مصرف آب کشاورزی را هدف گذاری کردیم که یعنی ایجاد بازار.

جهرمی گفت: با وزارت نیرو تفاهم کردیم که در زمینه اندازی گیری کنتورهای آب و برق به سمت هوشمند سازی برویم و هوشمند سازی مصرف داشته باشیم که این خودش یک بازار بزرگ است برای این کسب و کارها که در حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده ها فعالیت کنند.

وی افزود: آزادسازی داده ها را در دستور کار قرار دادیم، بخشی از اطلاعات وزارت ارتباطات را آزاد سازی کردیم و به دنبال این هستیم که سایر سازمان ها هم آزاد سازی را انجام بدهند. منابع مالی وجوه اداره شده را در این حوزه قرار دادیم و ۳۱ مرکز توانمند سازی در همین در استان ها ایجاد کردیم و به نوعی با حرکت به سمت دانشگاه ها سعی کردیم ظرفیت آنها را فعال کنیم.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند