وزیر نفت: تولید «اتان» در کشور دو برابر شد

وزیر نفت: تولید «اتان» در کشور دو برابر شد

وزیر نفت گفت: میزان تولید اتان در کشور در سال ۹۲ بالغ بر ۳.۹۸ میلیون تن بود که در سال ۹۶ به ۶.۱۱ میلیون تن رسید و امسال به هشت میلیون تن می‌رسد.

بیژن نامدار زنگنه صبح سه‌شنبه در حاشیه افتتاح طرح‌های پتروشیمی در عسلویه اظهار داشت: بیش از پنج میلیارد دلار در سه طرح پتروشیمی که امروز افتتاح شد، سرمایه گذاری شده است و ارزش تولیدات این طرح‎ها نیز به ۴.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی خاطر نشان کرد: میزان تولید اتان در کشور در سال ۹۲ بالغ بر ۳.۹۸ میلیون تن بود که در سال ۹۶ به ۶.۱۱ میلیون تن رسید و پیش‎بینی می‎کنیم این رقم در سال ۹۷ به ۸ میلیون تن، در سال ۹۸ به ۱۲.۷۵ میلیون تن و در سال ۹۹ به ۱۷.۶ میلیون تن برشد. هر یک تن اتان یعنی حداقل هزار دلار صادرات و تولید.

وزیر نفت افزود: باید واحدهای الفینی راه‎اندازی شوند و اتان را مصرف و پلاستیک تولید کنند که پالایشگاه بیدیلند به همین منظور در دستور کار است.

وی تصریح کرد: این پالایشگاه که نیمه نخست سال آینده به مدار می‎آید، ۲ میلیارد فوت مکعب خوراک دارد که از گازهای منطقه خوزستان می گیرد و اتان و پروپان و بوتان می‌دهد.

احداث واحد استحصال اتان پارسیان، ان‎جی‎ال ۳۲۰۰ در غرب کارون، ان‎جی‎ال ۳۱۰۰ در منطقه ایلام و تکمیل ان‎جی‎ال خارک هم در دستور کار است. واحد بوشهر نیز سال آینده به مدار می‎آید.

وی با اشاره به اینکه متانول کاوه، فاز نخست پتروشیمی بوشهر، الفین پتروشیمی ایلام، متانول سبلان و پتروشیمی میاندواب و … از جمله طرح‎های مهم دیگری هستند که در دست اقدام قرار دارند گفت: ارزش تولیدات آنها بیش از ۲.۵ میلیارد دلار است.

وی افزود: خوراک پتروشیمی‎ها به خوبی قابل تامین است.

زنگنه ابراز امیدواری کرد: مجتمع پالایشی سیراف ظرفیت پالایش ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گاز را دارد و قراردادهای آن آماده اجرا بود که به دلایلی که پیش آمد، متوقف شد و الان کسی فاینانس نمی کند و امیدواریم اگر صندوق توسعه ملی کمک کند بتوانیم این طرح را نیز تا پایان دولت اجرایی کنیم. در این صورت دیگر میعاناتی برای صادرات نخواهیم داشت.

 

منبع:‌ مشرق

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند