کد خبر: 157903

تولید بیش از ۶۰ هزار و یکصد تن برنج سفید در آستانه اشرفیه

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه گفت: امسال کشاورزان این شهرستان، افزون بر ۶۰ هزار و یکصد تن برنج سفید تولید و به بازار مصرف عرضه کردند که در مقایسه با سال گذشته، حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

برنج سفید آستانه اشرفیه
سرویس کسب‌وکار -

محمد قاسم‌پور سطح زیر کشت اراضی برنج در شهرستان آستانه اشرفیه را ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار و میزان تقریبی برنج سفید به دست آمده را ۶۰ هزار و ۱۰۳ تن ذکر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ارقام هاشمی، جمشیدجو، حسن‌سرا، دم‌زرد و دم‌سیاه را مهم‌ترین ارقام برنج این شهرستان عنوان و بیان کرد: هم‌اکنون به طور متوسط هر کیلوگرم برنج این شهرستان، یکصد هزار ریال در بازار خرید و فروش می‌شود.

قاسم‌پور افزود: شرایط مطلوب جوی و همچنین آب‌رسانی به موقع اراضی کشاورزی موجب شد تا امسال میزان تولید برنج این شهرستان در مقایسه با سال زراعی گذشته، حدود ۱۰ درصد افزایش داشته باشد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه، با توجه به وجود ۳۸۵ دستگاه ماشین دروگر در این شهرستان امسال بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج، به صورت مکانیزه برداشت شد، ضمن اینکه افزون بر ۱۰۵ کارخانه شالی‌کوبی این شهرستان در زمینه تبدیل شلتوک به عمل آمده از اراضی به برنج سفید فعالیت داشته‌اند.

شهرستان آستانه اشرفیه با دو بخش مرکزی و بندر کیاشهر، در ۳۵ کیلومتری شرق رشت، مرکز گیلان واقع شده و یکی از قطب‌های مهم تولید برنج استان گیلان محسوب می‌شود. به طور میانگین سالانه در هر هکتار از اراضی زیر کشت این منطقه، بیش از چهار هزار و ۵۰۰ کیلوگرم شلتوک به دست می‌آید که از این میزان ۶۰ درصد به برنج سفید تبدیل می‌شود.

استان گیلان بزرگ‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.