تولید حدود ۵۰ میلیون تن محصول پتروشیمی در ۱۱ ماه

تولید مجتمع‌های پتروشیمی از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه در مجموع به بیش از 49 میلیون و پنج هزار تن رسید.
تولید حدود ۵۰ میلیون تن محصول پتروشیمی در ۱۱ ماه

تولید مجتمع‌های پتروشیمی از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه در مجموع به بیش از ۴۹ میلیون و پنج هزار تن رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی؛ ظرفیت اسمی ۵۷ مجتمع پتروشیمی تا پایان امسال حدود ۶۲ میلیون تن است که از میزان حدود ۶۰ میلیون تن در برنامه تولید واقعی قرار دارد.

بر اساس این گزارش، عملکرد ۲۱ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر از ابتدای سال تا پایان بهمن‌ماه امسال ۱۷ میلیون و ۹۵۶ هزار تن بوده است.

ظرفیت اسمی سالانه مجتمع‌های پتروشیمی در ماهشهر ۲۵٫۶ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز ۲۱ میلیون تن برآورد شده است.

همچنین، عملکرد ۱۶ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه نشان می‌دهد، تولید واقعی این منطقه در مدت زمان یاد شده در حدود ۲۰ میلیون و ۸۸۶ هزارتن بوده است.

ظرفیت اسمی سالانه مجتمع‌های پتروشیمی در عسلویه ۳۲٫۷ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز در حدود ۲۶٫۵ میلیون تن برآورد شده است.

بر پایه این گزارش، تولید واقعی ۲۱ مجتمع پتروشیمی مستقر در مناطق داخلی کشور در ۱۱ ماه گذشته، حدود ۱۰ میلیون و ۲۰۷ هزار بوده است.

ظرفیت اسمی سالانه مجتمع‌های پتروشیمی سایر مناطق کشور ۱۳٫۷ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز ۱۱٫۴ میلیون تن برآورد شده است.

مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی در بهمن‌ماه امسال حدود ۴٫۸۵ میلیون تن و عملکرد تولید از ابتدای سال تا پایان این ماه حدود ۴۹٫۰۵ میلیون تن بوده است.

از سال ۱۳۹۲ تاکنون تعداد واحدهای پتروشیمی (بدون احتساب ۲ مجتمع سرویس‌های جانبی متمرکز) از ۴۳ به ۵۳ واحد و ظرفیت نصب شده نیز از ۵۹٫۸ میلیون تن به ۶۴٫۹ میلیون تن رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود در سال انتهایی برنامه ششم توسعه، ظرفیت نصب شده این صنعت در کشور به ۱۷۲٫۱ میلیون تن، تولید انواع محصولات پتروشیمی به ۱۵۲٫۸ میلیون تن و مقدار فروش کل ۹۸٫۷ میلیون تن به ارزش ۵۴ میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی برسد.

ایران در جایگاه دومین تولیدکننده بزرگ محصولات پتروشیمی خاورمیانه، سهم ۲۳٫۶ درصدی از کل ظرفیت تولید خاورمیانه را در اختیار دارد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز