تولید شیر 793 هزار تن افزایش یافت

تولید شیر 793 هزار تن افزایش یافت

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: اجرای پروژه‌های اصلاح نژاد گاو شیری در کشور، موجب افزایش ۷۹۳ هزار تنی تولید شیر نسبت به سال ۹۲ شده است.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای پروژه‌های اصلاح نژاد گاو شیری در کشور، موجب افزایش ۷۹۳ هزار تنی تولید شیر نسبت به سال ۹۲ شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ محمدرضا ملاصالحی گفت: طبق نتایج آمارگیری از گاوداری‌های صنعتی کشور در سه‌ماهه نخست سال ۹۵ تولید شیر حدود یک میلیون و ۸۶ هزار تن برآورد شده ضمن آن‌که در این سال جمعیت گاو و گوساله نژاد اصیل هلشتاین و غیرهلشتاین اصیل حدود ۹۳۰ هزار راس بوده است.

وی افزود: این در حالی است که در سه‌ماهه نخست سال ۹۲ جمیعت گاو و گوساله اصیل هلشتاین حدود ۸۳۰ هزار راس با تولید سالانه ۸۹۷ هزار و ۸۰۰ تن بود.

وی با بیان این‌که در راستای ارتقای تولید شیر در گله‌های صنعتی و روستایی و سرعت بخشیدن به پیشرفت ژنتیکی، به‌طور متوسط حدود ۳ میلیون در اسپرم گاوهای نر ممتاز از نژادهایی همچون هلشتاین و سمینتال در ایستگاه‌های اصلاح نژاد دامی کشور تولید و توزیع می‌شود، اظهار داشت: نتیجه این اقدام را می‌توان در ارتقای تولید شیر، بهبود راندمان تولید مثلی و افزایش طول عمر اقتصادی گاوها مشاهده کرد.

ملا صالحی، اجرای پروژه‌های توسعه پرورش گاوهای دو منظوره را از دیگر طرح‌های مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی در سطح کشور عنوان کرد و گفت: این پروژه با هدف پرورش نژادهای دو منظوره و آمیخته‌گری جمعیت گاوهای بومی با این نژادها اجرا می‌شود.

وی افزود: با توجه به این‌که درحال حاضر عمده گاوهای آمیخته کشور حاصل از تلاقی گاوهای بومی با نژاد هلشتاین هستند، با اجرای این طرح نسبت آمیخته‌های کشور نیز به نفع آمیخته‌های حاصل از تلاقی با نژادهای دو منظوره تغییر خواهد کرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی معاونت امور دام در مورد اصلاح نژاد بز نیز اذعان داشت: افزایش تولید شیر بز از دیگر اهداف وزارت‌خانه در چشم‌انداز تولید شیر کشور است.

وی ادامه داد: در این زمینه پروژه تولید ترکیب ژنتیکی بزهای شیر در سطح کشور درحال اجرا است و گله‌های ناخالص نژادهای سانن و آلپاین از طریق همکاری مشترک بین بخش‌های خصوصی ایران و فرانسه در داخل کشور ایجاد شده‌اند.

ملاصالحی افزایش تولید روزانه حدود ۳ کیلوگرمی شیر بزهای بومی سانن را نتیجه این همکاری دانست و خاطر نشان کرد که تولید شیر بزهای بومی، روزانه نزدیک به ۵۰۰ گرم است.

وی در همین حال استفاده از ترکیب‌های جدید نژاد گوسفند در کشور به منظور ارتقای بهره‌وری در تولید گوشت قرمز را از اهداف میان مدت و بلندمدت اصلاح نژاد دام‌های سبک در کشور عنوان کرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی معاونت امور دام افزود: در این راستا، پروژه تولید ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده به منظور ارتقای تولید گوشت و بهبود راندمان تولید مثلی در واحدهای پرورش گوسفند صنعتی در حال انجام است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند