۷۱ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران

۷۱ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید فولاد ایران در ماه آوریل ۲۰۲۱ مطابق با فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۶٫۴ درصدی به ۲٫۵ میلیون تن رسیده و ایران ۷۱٫۴ درصد تولید فولاد غرب آسیا را در اختیار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۶٫۴ درصدی به ۲٫۵ میلیون تن رسیده است.

همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۰ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۹٫۶ درصدی را نشان می دهد.
بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون همین جایگاه را حفظ کرده است.

چین با تولید ۹۷٫۹ میلیون تن، هند با ۸٫۳ میلیون تن و ژاپن با ۷٫۸ میلیون تن در رتبه های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.

تولید فولاد ایران در ۳ ماهه نخست سال جاری میلادی به ۷٫۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۱۰٫۷ درصدی را نشان می دهد.

پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۶٫۹میلیون تن، روسیه با ۶٫۵ میلیون تن، کره جنوبی با ۵٫۹ میلیون تن، آلمان با ۳٫۴ میلیون تن، ترکیه با ۳٫۳ میلیون تن، برزیل با ۳٫۱ میلیون تن و ایران با ۲٫۵ میلیون تن، جایگاه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال ۲۰۱۹، صنایع، کارخانه ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بیشماری در جهان به بار آورد اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند و در این ماه شرایط آنها بهتر شده است.

 ایران بیش از ۷۱ درصد فولاد غرب آسیا را تولید می کند

همچنین تولید فولاد در غرب آسیا با افزایش ۱۵٫۳ درصدی به ۳٫۵ میلیون تن رسیده است که با توجه به تولید ۲٫۵ میلیون تنی ایران در این ماه، ۷۱٫۴ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است.
در این ماه، تمامی ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان، نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش تولید داشتند اما کمترین افزایش به ایران رسید و بیشترین افزایش را هند به خود اختصاص یافت.

آمریکا با ۴۳ درصد، آلمان با ۳۱٫۵ درصد، ژاپن با ۱۸٫۹ درصد، کره جنوبی با ۱۵٫۴، روسیه با ۱۵٫۱ درصد، چین با ۱۳٫۴ درصد و ایران با ۶٫۴ درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند.

این درحالی است که از زمان شیوع کرونا در جهان، علی رغم اینکه دوره ایی رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی مانده است.

ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) با ثبت رشد ۱۱٫۵ درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه ۲۰۲۰ در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.

همچنین در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.

افزایش ۲۳ درصدی تولید فولاد در جهان

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه آوریل ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳٫۳ درصد افزایش یافته است و به ۱۶۹٫۵ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه آوریل با افزایش ۴۲٫۸ درصدی به ۱۲٫۹ میلیون تن رسیده است.

منبع: خبرگزاری فارس

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند