تولید و عرضه مرغ در کشور متوازن نیست

تولید و عرضه مرغ در کشور متوازن نیست

یک فعال در حوزه صنعت طیور گفت: در حال حاضر هیچ‌گونه توازن و همخوانی بین تولید و مصرف مرغ در کشور وجود ندارد.

عبدالعلی طهماسبی افزود: صدور مجوز تاسیس مرغداری برای تولید گوشت در مملکت امروز بیش از اندازه نیاز مصرف داخلی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی همچنین اظهارداشت: مصرف سالانه گوشت مرغ در ایران دو میلیون تن است در حالیکه بیش از چهارمیلیون تن مجوز برای تولید گوشت سفید در کشور صادر شده است.

این فعال در حوزه صنعت طیور گفت: ظرفیت فعلی سالانه تولید مرغ در مملکت سه میلیون تن است که متاسفانه بازار جدیدی در داخل و خارج از کشور برای این میزان تولید ایجادنشده است.

وی افزود: متاسفانه مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی من‌جمله نوسان قیمت نهاده‌های دامی، نرخ بالای سود تسهیلات بانکی، صدور بی‌رویه جواز تاسیس و موارد مشابه دیگر در مسیر تولید مرغ در کشور وجود دارد.

طهماسبی در ادامه قیمت تمام شده مرغ در ایران را بسیار بالا عنوان کرد و یادآورشد: دولتمردان برای کاهش هزینه‌های تولید، بازار فروش مناسب، توسعه صادرات و غیره باید دست تولیدکنندگان در این عرصه را به گرمی بفشارد و از آنان به معنای واقعی حمایت کنند.

یک کارشناس و مشاور پرورش مرغ گوشتی نیز ضمن اشاره به ضریب تبدیل دان به گوشت گفت: از مولفه‌های اقتصادی مهم برای محاسبه شاخص تولید در واحدهای مرغداری می‌توان به ماندگاری گله، میانگین وزن پایان دوره، تعداد روزهای پرورش وضریب تبدیل دان به گوشت را نام برد.

حمیدرضا ضیایی افزود: شاخص تولید بیانگر عملکرد تولیدی یک واحد است و این بحث نباید با عملکرد اقتصادی اشتباه گرفته شود چرا که عملکرد تولیدی با واقعیت‌های تولید و عملکرد اقتصادی با واقعیت‌های بازار ارتباط دارد.

وی ادامه داد: ضریب تبدیل دان مهمترین معیار اقتصادی در ارزیابی سود آوری گله‌های پرورش جوجه‌های گوشتی است.

این کارشناس و مشاور پرورش مرغ گوشتی تصریح کرد: گام‌های اساسی باید در راستای بهبود ضریب تبدیل دان در مرغداری‌های کشور برداشته شود چرا که این امر بطور مستقیم در کاهش هزینه‌ها و همینطور رشد عملکرد تولید بسیار تاثیرگذار است.

 

منبع: رادیو اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند