کد خبر: 158208

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:

۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود

طهماسبی گفت: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته، به طوری که ایران توانسته ۹۶ درصد از زعفران کل دنیا را تامین کند.

تولید ۹۶ درصد زعفران دنیا در ایران
سرویس کسب‌وکار -

همه ساله در سایه غفلت مسئولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب‌ها و چمدان‌ها از مرزهای کشور خارج می‌شود. قاچاق پیاز زعفران و توسعه سطح زیر کشت محصول برای افغان‌ها، درآمد هنگفتی رقم زده که گاهی مسئولان امر با ابراز نگرانی نسبت به این مسئه از کنار آن رد می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود آنکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور به شمار می‌رود اما قاچاق پیاز این محصول می‌تواند آتشی بر جان میراث سه هزار ساله ایرانیان بیندازد و از سرخی روزافزون آن کم کند.

محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نگرانی کشاورزان در زمینه قاچاق پیاز زعفران را بی‌مورد دانست و اظهار کرد: بعد از گذشت سال‌ها تلاش، سطح زیر کشت زعفران به ۱۰۰ هزار هکتار رسیده، از این رو کشورهای همسایه با قاچاق پیاز زعفران یک‌شبه نمی‌توانند به این میزان دست یابند.

وی افزود: تصرف بازارهای جهانی از سوی رقبا نیازمند شکل‌گیری صنایع فرآوری و زیرساخت‌های تولید است که این امر به سهولت امکان‌پذیر نیست.

طهماسبی ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت حمایت از تولید داخل و اشتغال، قاچاق محصولات کشاورزی، امری نگران‌کننده است که باید اقدامات متعددی در جهت مقابله با آن انجام شود.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی تولید مستمر و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرآوری و زنجیره‌های تولید علاوه بر اقتصادی‌تر کردن این امر، از خروج پیاز زعفران جلوگیری خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان‌های کشور مورد توجه قرار گرفته، به طوری که ایران توانسته ۹۶ درصد از زعفران کل دنیا را تامین کند.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: همه ساله مقداری پیاز مازاد کشاورزان استان‌های خراسان رضوی و جنوبی به سایر استان‌ها منتقل می‌شود که در این زمینه فعال‌سازی تشکل‌ها در جهت جابه‌جایی بهداشتی پیاز و جلوگیری از شیوع آفات و بیماری در مزارع امری ضروری است.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به تقویت بخش خصوصی در برنامه ششم توسعه، تشکل‌ها باید راهکارهای اساسی در زمینه جلوگیری از خروج غیر قانونی پیاز زعفران از کشور به کار گیرند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.