توهین گستاخانه بن‌سلمان به ایران

توهین گستاخانه بن‌سلمان به ایران

ولیعهد سعودی در جریان سفرش به مصر توهین گستاخانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

محمدبن‌سلمان، ولیعهد عربستان در جریان سفرش به مصر در یک نشست خبری در سفارت کشورش در قاهره در رابطه با جمهوری اسلامی ایران مدعی شد: ایران ببر کاغذی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: به شیعیان عربستان هیچ ظلمی نمی شود و آنها مناصب و پست‌هایی در فرماندهی این کشور دارند.

وی در رابطه با بحرانشان با قطر گفت: خودم را مشغول این مسئله نمی‌کنم و پرونده قطر را به فردی سپردیم که رتبه آن کمتر از وزیر است.

بن سلمان ادامه داد: جمعیت قطر کمتر از جمعیت یک خیابان در مصر است و هر وزیر سعودی می‌تواند این بحران را حل کند.

به گزارش ایسنا، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که این هفته به مصر سفر کرده بود پس از دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر و دیگر مقامات مصری در سفری رسمی وارد لندن شد و بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس و سایمون کولیز، سفیر انگلیس در عربستان از وی استقبال کردند.

به گفته منابع انگلیسی محمد بن سلمان امروز (چهارشنبه) با ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در دفترش دیدار خواهد کرد.

وی فردا (پنجشنبه) نیز دیدار دیگری با می خواهد داشت.

همزمان با دیدار وی با ترزا می معترضان به اقدامات عربستان سعودی در یمن نیز قرار است تظاهراتی در این رابطه در مقابل دفتر ترزا می برگزار کرده و اعتراض‌شان را به کشته شدن حدود ۱۰ هزار تن در حملات ائتلاف متجاوز عربی به یمن و در خطر قرار گرفتن ۸/۳ میلیون یمنی به خاطر نبود غذا و کمک‌های دارویی اعلام کنند.

روز سه شنبه تظاهرات‌هایی مشابه در اعتراض به این سفر برگزار شد.

محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی در گفت‌وگو با روزنامه تلگراف نیز به سوالات درباره موضوعات مختلف ازجمله سیاست‌های منطقه خاورمیانه پاسخ داد و تحلیل‌ها مبنی بر این‌که سیاست عربستان درقبال ایران و قطر می‌تواند به بروز یک بحران منطقه‌ای منجر شود را رد کرد.

بن‌سلمان گفت: برای حل این مسائل همکاری نزدیکی با دولت انگلیس دارد.

وی در ادامه با تکیه بر ادعاهای مقامات سعودی علیه کشورمان گفت: بریتانیا از نگرانی‌های ما درباره ایران و دیگر مسائل امنیتی منطقه حمایت می‌کند. این کشور همواره تلاش می‌کند به ما برای مسائل کمک کند.

ولیعهد عربستان همچنین گفت: اگر لندن روابط محکمی با ریاض داشته باشد، مردم عربستان و انگلیس و دیگر کشورها در امنیت بیشتری خواهند بود.

این درحالی است که عربستان با حمایت غرب و آمریکا خود عامل اصلی ناآرامی بی‌ثباتی منطقه خاورمیانه و در نتیجه ظهور و توسعه تروریسم در این منطقه است اما این کشورها با نشانه رفتن انگشت اتهام خود به سمت ایران در تلاشند تا دیگران مقصر جلوه دهند و خود را از مسئولیتشان در این مسائل مبرا بدانند.

 

منبع: روسیا الیوم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند