اکسکوینو

ثبات در صادرات فولاد کشور

تجارت نیوز

به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه صنایع ایران، در شش ماهه نخست سال‌جاری در حوزه صادرات فولاد کشور تغییری ایجاد نشده است.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته در مراسم تکریم بهرام سبحانی، مدیرعامل پیشین فولاد مبارکه اصفهان و معارفه حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل جدید فولاد‌مبارکه با اعلام این مطلب گفت: با وجود اینکه در تحریم‌های اولیه آمریکا، نام فولاد، مس، طلا و آلومینیوم ذکر شده است، اما خوشبختانه ظرفیت‌های کشور افزایش پیدا کرده و امیدوارم با همت و هدف‌گذاری‌های انجام شده و حمایت مسوولان این حوزه بتوانیم مشکلات را پشت‌سر بگذاریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در برخی سال‌های گذشته، فولاد‌مبارکه وارد‌کننده گندله بود و به دلیل نداشتن و کمبود آهن اسفنجی تولیدات کاهش یافت، اما خوشبختانه در سال‌جاری، تولید مشتقات فولاد افزایش داشته به‌طوری که تولید شمش فولاد ۱۴ درصد، تولید آهن اسفنجی به میزان ۱۹ درصد، تولید گندله ۳۸ درصد و تولید کنسانتره ۱۷ درصد افزایش داشته است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به نقش اساسی فولاد در توسعه جهان اشاره کرد و افزود: ۴۳ درصد تجارت جهانی مربوط به فولاد است.

کرباسیان خطاب به مدیرعامل پیشین فولاد‌مبارکه، خاطرنشان کرد: مجتمع فولاد‌مبارکه اصفهان در حوزه تولید و صنعت نقش بسیار مهمی داشته‌ است و اکنون روزی از این صنعت جدا می‌شوید که همکاران، مسوولان و تمام مردم قدردان زحمات شما هستند.

رئیس هیات‌عامل سازمان ایمیدرو گفت: طی ۵ سال گذشته در زنجیره فولاد، تولید، صادرات و بهره‌وری و نیز مسوولیت اجتماعی که از تکالیف اصلی شرکت‌هاست، خدمات بسیار ارزشمندی انجام شده است.کرباسیان با اشاره به نقش اساسی مدیریت در شرکت‌های بزرگ، اظهار کرد: مدیریت شرکت‌های بزرگ، بسیار اساسی است.

مدیر موفق باید فرماندهی و رهبری مجموعه را به‌خوبی برعهده گرفته و مسوولیت خود را به شایستگی اداره کند.وی با اشاره به سوابق مدیرعامل جدید، خاطرنشان کرد: آقای عظیمیان مسوولیت‌های بسیاری داشته که شناخته‌شده‌ترین آنها، شهرداری اصفهان است. کرباسیان افزود: از مسوولان استان تقاضای حمایت از مدیریت فولاد مبارکه به‌عنوان یک نهاد ملی و جهانی را داریم تا این صنعت بتواند با همدلی و وحدت در مقطع فعلی تحریم و فشارهای خارجی الگویی برای سایر صنایع کشور باشد.

جایگاه فولاد مبارکه اقتصاد کشور را ارتقا می‌دهد

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز در این مراسم گفت: با خدمات شبانه‌روزی، جایگاه فولاد مبارکه را در اقتصاد و صنعت کشور بالا خواهیم برد.عظیمیان با اشاره به تلاش‌های مدیران گذشته برای فولاد مبارکه، از زحمات مهندس عرفانیان، هراتی نیک، اسلامیان، مرحوم رجایی و سمیعی‌نژاد و سبحانی و همچنین کارکنان، مشاوران و پیمانکاران این صنعت قدردانی کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد‌مبارکه اصفهان با تاکید بر اینکه صنعت فولاد‌مبارکه گامی موفق در عملکرد کشور است، گفت: امیدواریم در سایه تلاش مضاعف با توجه به کیفیت، کمیت، سلامت و شفافیت بتوانیم فولاد‌مبارکه را روز به روز بهتر و پیشرفته‌تر به جامعه بین‌الملل ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه همواره سه فاکتور کارآیی، سلامت و شفافیت را مد‌نظر قرار داده‌ام، تصریح کرد: در ادامه کار باید به مسائل معیشتی پرسنل اهمیت دهیم و باتوجه به شرایط اقتصادی در کارخانه به موضوع ایمنی توجه کنیم تا همه در سلامت کامل وظایف خود را انجام دهند.مدیر‌عامل فولاد مبارکه تصریح کرد: به‌طور قطع راهی که مدیران‌عامل قبلی و هیات‌‌های‌مدیره در تعامل با مسوولان کشور، استان و شهرستان داشته‌اند را مدنظر قرار خواهیم داد.

عظیمیان تاکید کرد: تاکنون هر‌گونه روند و دستورالعملی که در فولاد مبارکه وجود داشته را تداوم خواهیم داد و اگر قرار به تغییراتی باشد با همفکری مشاوران و کارشناسان انجام خواهد شد.

مبارکه نمونه کار گروهی

بهرام سبحانی، مدیرعامل سابق فولاد‌مبارکه اصفهان نیز در این مراسم گفت: آنچه به‌عنوان دستاورد فولاد‌مبارکه به‌شمار می‌آید، حاصل تلاش گروهی کارکنان فولاد‌مبارکه بوده است.به گفته وی، هر آنچه در این ۵ سال به‌عنوان دستاورد فولاد مبارکه به‌شمار می‌آید، حاصل تلاش کارکنان زحمتکش فولاد‌مبارکه بوده و بنده کمترین نقش را داشته‌ام.

سبحانی افزود: کاهش حوادث، بهره‌وری نیروی کار و دارا بودن نقشه راه از جمله اقدامات فولاد مبارکه طی این سال‌ها بوده است وفولاد مبارکه با دارا بودن نقشه راه تلاش کرده سهم ۵۰ درصدی را حفظ کند.وی تصریح کرد: از ابتدای راه‌اندازی فولاد‌مبارکه تا‌کنون، مصرف آب در فولاد مبارکه ۸۴ درصد کاهش داشته و به زیر ۳ لیتر در هر کیلو رسیده است و این درحالی است که ارسلورمیتال بزرگ‌ترین‌ فولادساز جهان ۵/ ۸ مترمکعب بر تن آب مصرف می‌کند. به گفته وی، بهره‌وری نیروی انسانی فولاد‌مبارکه در این ۵ سال افزایش داشت، در حالی که تعدیل نیرو هم نداشته‌ایم.مدیر‌عامل سابق فولاد‌مبارکه خاطرنشان کرد: در این ۵ سال ۷۳۰۰ میلیارد تومان در گروه فولاد‌مبارکه سرمایه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اجرای پروژه بزرگ آبرسانی به مرکز کشور گفت: پروژه انتقال ۲۰۰ میلیون متر‌مکعب آب از بندرعباس به اصفهان با مشارکت ۷ شریک قوی است که امیدواریم مهندس عظیمیان آن را به نتیجه برساند تا زاینده‌رود اصفهان احیا شود.وی افزود: فولاد‌مبارکه در این سال‌ها موفق به کسب رتبه ۱۰ ورلداستیل داینامیک شده و توانست سازمان برتر دانشی آسیا شده و تندیس زرین EFQM را نیز کسب کند.

سبحانی افزود: ظرفیت تولید شرکت از حدود ۷ میلیون تن در سال ۹۲، در سال‌جاری به ۹ میلیون و ۴۵۰ هزار تن خواهد رسید که به منزله افزایش ۳۰ درصدی اهداف در نظرگرفته شده در فولاد‌مبارکه است.زهرا سعیدی، نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: با توجه به مشکلات پیش‌آمده در اقتصاد کشور و با وجود کارشکنی‌های بیرونی و افزایش تحریم‌ها، پذیرش مسوولیت مدیریتی در این شرایط ایثار است.

وی افزود: امروز مراسم تکریم یکی از مدیران توانمند صنعت کشور با سابقه درخشان است. دکترسبحانی توانست در طول مدیریت پنج ساله خود در فولاد‌مبارکه اصفهان، چرخه فولاد را با موفقیت در سطح بین‌المللی برجسته کند.

سعیدی تصریح کرد: امیدواریم مدیرعامل جدید فولاد مبارکه قدر این جایگاه را بداند و در ادامه مسیر از کارکنان و مردم اصفهان به‌خصوص مردم شهرستان اصفهان که میزبان این صنعت بزرگ هستند، استفاده و در نهایت با نام نیک پست مدیریتی را تحویل دهد.نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سبحانی علاوه بر ارتقای جایگاه فولاد در ملاحظات اجتماعی نیز خدمات شایسته‌ای ارائه کرده است، گفت: مهندس عظیمیان، مدیرعامل جدید فولاد مبارکه در دورانی در جایگاه شهردار اصفهان اقدامات بزرگی از جمله اجرای رینگ دوم ترافیک را آغاز کرد، بنابراین انتظارات از وی در صنعت فولاد بالاست.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند