جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان

جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان

عضو شورای ملی زعفران گفت: از جنبه ‌ای مثبت معاملات آتی امکان پوشش ریسک نوسانات قیمت زعفران برای ماه‌های آینده است که به این ترتیب صادرکننده‌ها از طریق این ابزار میزان آسیب‌پذیری خود در برابر تغییرات قیمتی در بازار را کاهش می‌دهند.

علی شریعتی مقدم، عضو شورای ملی زعفران با اشاره به مزایای راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا اظهارکرد : به طور طبیعی معاملات آتی زعفران در کوتاه‌مدت جنبه عمومی ندارد اما این ابزار مالی در میان و بلندمدت با مشارکت مناسب فعالان بخش خصوصی می‌تواند اثرات مناسبی بر بازار زعفران بگذارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شریعتی مقدم بیان کرد: در حال حاضر بیش از 50 صادرکننده بزرگ وجود دارند که رسالت اصلی صادرات را برعهده دارند، تعداد 60 واحد بسته‌بندی هم هستند که اقدام به توزیع داخلی و همچنین صادراتی می‌کنند.

عضو شورای ملی زعفران اظهار داشت: در صورتی که بورس کالا موفق شود تا به هر نحوی بازیگران اصلی تولید و تجارت زعفران را جذب کند و تا حدودی از مشکلات آنها از طریق بورس کالا برطرف شود به نظر می‌رسد که عرضه این محصول در بورس و معاملات آتی زعفران با عملکرد مثبتی همراه می‌شود؛ چراکه نوسانات بازار و کیفیت‌های غیراستاندارد در سطح بازار لطمه‌های شدیدی را به واحدهای بسته‌بندی و صادرات وارد کرده است.

وی با بیان اینکه می توان با استفاده از قراردادهای آتی به روند معاملات زعفران نظم بخشید، گفت: یکی از کارکردهای این معاملات در بورس کالا در حوزه صادرات است.

هم‌اکنون صادرکنندگان همواره به دلیل تحولات بازار طی بازه‌های زمانی مختلف با ریسک‌های نوسان قیمتی مواجه هستند که یکی از جنبه های مثبت معاملات آتی امکان پوشش ریسک نوسانات قیمت زعفران برای ماه‌های آینده است که به این ترتیب صادرکننده‌های از طریق این ابزار میزان آسیب‌پذیری خود در برابر تغییرات قیمتی در بازار را کاهش می‌دهند.

او افزود: زعفران که به عنوان کالای ارزشمند و ایرانی تلقی می‌شود نیازمند انواع اقدامات برای احیا و افزایش جایگاه و برند ایران در دنیاست که ایجاد ابزار مالی و استفاده از ظرفیت بورس کالا نیز می تواند در بهبود اوضاع این صنعت کمک‌کننده باشد.

او معتقد است که تاکنون بورس کالا و برخی فعالان بازار تلاش زیادی برای بهبود معاملات و واقعی شدن قیمت‌ها انجام داده‌اند اما در ادامه باید راهکارهای میانی برای ورود تجار، فعالان و شرکت‌های این حوزه به بورس کالا پیدا شود.

شریعتی مقدم در پایان با بیان اینکه بورس کالا در زمینه صادرات زعفران می تواند نقش موثری داشته باشد، گفت: در شرایط فعلی به دلیل وجود مشکلات در بخش صادرات همچون نوسان نرخ ارز، نقش بورس کالا در امر صادرات بیشتر به ایجاد شفافیت قیمتی و تاثیرگذاری بر روند صادرات برمی‌گردد تا قیمت‌ها برای همگان مشخص باشد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند