جزئیات دویستمین جلسه شورای عالی بورس / تجهیز منابع مالی ۴۷۰ هزار میلیارد تومانی از بستر بازار سرمایه

جزئیات دویستمین جلسه شورای عالی بورس / تجهیز منابع مالی ۴۷۰ هزار میلیارد تومانی از بستر بازار سرمایه

دویستمین جلسه شورای عالی بورس، عصر روز گذشته دوم دی ماه با حضور اعضا برگزار شد که آمار تجهیز منابع مالی در بازار سرمایه و میزان انتشار ابزارهای تجهیز منابع مالی در این بازار از مهمترین محورهای این جلسه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسن قالیباف اصل، سخنگوی شورای عالی بورس گفت: عصر دیروز ۲۰۰امین جلسه شورای عالی بورس با محور بررسی تجهیز منابع مالی انجام شده در بازار سرمایه تا پایان آذرماه سال ۱۳۹۹ برگزار شد. جزئیات نشان از آن دارد که در دوره ۹ ماهه نخست سال جاری، بالغ بر ۴۷۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از بستر بازار سرمایه صورت گرفته است. در این میان حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان از رقم مزبور شامل تجهیز منابع مالی از محل بدهی بوده که شامل انتشار انواع ابزارها است. همچنین مابقی آن یعنی رقمی بیش از ۳۲۵ هزار میلیارد تومان به مجموع تجهیز منابع مالی از محل افزایش سرمایه و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها، تاسیس شرکت‌های سهامی عام و اضافه ارزش صندوق‌ها اختصاص داشته است.

وی با اشاره به اینکه در بخش سرمایه چهار سرفصل اصلی مورد بررسی قرار گرفت؛ ادامه داد: تاسیس شرکت‌های سهامی عام، افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام (به جز مازاد تجدید ارزیابی)، افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام (از محل تجدید ارزیابی) و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس از اصلی‌ترین محورها بود.

سخنگوی شورای عالی بورس ابراز داشت: در این میان ۶۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام (به جز مازاد تجدید ارزیابی) و ۳۵ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان نیز به افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام (از محل مازاد تجدید ارزیابی) اختصاص یافته است. همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه نیز در حدود بر ۲۸ هزار میلیارد تومان به عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس اختصاص داشت. در همین راستا بررسی نشان می‌دهد که افزایش ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه، نسبت به ابتدای سال بیش از ۱۹۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

منبع: سنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند