ارزیابی کارنامه بازار سرمایه در هفته سوم دی ماه:

جزئیات کامل آنچه بر بورس گذشت / کدام اتفاقات بورسی روند شاخص را صعودی کرد؟

روند شاخص کل بورس در هفته سوم دی‌ماه صعودی شد، به‌طوری که موضوعاتی چون افزایش مجدد قیمت دلار، رشد قیمت‌ جهانی نفت و کامودیتی‌ها، بهبود وضعیت فروش شرکت‌ها در بورس کالا، افزایش سطح تقاضا در بازار و رشد صادرات شرکت‌ها باعث شد که شاخص از کانال 160 هزار واحدی به 164 هزار واحد برسد.
جزئیات کامل آنچه بر بورس گذشت / کدام اتفاقات بورسی روند شاخص را صعودی کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی هفتگی بورس بیانگر این موضوع بود که روند بازار در هفته جاری همچنان متعادل خواهد بود و برخی تک سهم‌ها پیشتاز بازار این هفته هستند.

بررسی روند بازار سرمایه در هفته جاری حاکی از آن است که روز ‌‌شنبه (۱۵دی‌‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۴۲۱۲ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۲۰۸ واحدی در رقم ۱۶۱۱۰۷ واحد جای گرفت.

‌یک‌شنبه (۱۶دی‌‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۵۷۳۹ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۱۶۸ واحدی در رقم ۱۶۱۲۷۵ واحد جای گرفت.

روز دوشنبه (۱۷دی‌‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۵۹۳۱ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۱۰۴۷ واحدی در رقم ۱۶۲۳۲۳ واحد جای گرفت.

سه‌شنبه (۱۸ دی ‌‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۶۵۹۶ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۱۶۴۳ واحدی در رقم ۱۶۳۹۶۷ واحد جای گرفت.

‌روز چهار‌شنبه (۱۹ دی ‌‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۴۴۳۱ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۸۶۲ واحدی در رقم ۱۶۴۸۲۹ واحد جای گرفت.

کدام صنایع پربازده و کدام صنایع کم‌بازده بودند؟

روز شنبه ( ۱۵ دی ‌‎ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۲۰۸ واحدی در رقم ۱۶۱ هزار واحد جای گرفت. رشد قیمت جهانی نفت خام در تعطیلات آخر هفته از مهمترین دلایل رشد این روز شاخص کل بورس بود. گروه بانکی هم به دلیل بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و احتمال شناسایی سود از محل تسعیر نرخ ارز دارایی‌های ارزی و گروه خودرویی هم به دنبال انتشار اخبار و شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت خودرو و شرایط کنونی بازار مورد اقبال سهام‌داران در بازار سرمایه قرار گرفتند.

همچنین روز ‌یک‌شنبه (۱۶ دی‌‎ ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۱۶۸ واحدی در رقم ۱۶۱ هزار واحد قرار گرفت که در جریان معاملاتی این روز بازار سرمایه گروه‌های بانکی و خودرویی بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

روز دوشنبه ( ۱۷ دی ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۱۰۴۷ واحدی در رقم ۱۶۲ هزار واحد قرار گرفت که رشد این روز شاخص کل بورس به دلیل احتمال انتشار گزارش‌های مثبت ۹ ماهه گروه پالایشی و افزایش قیمت جهانی نفت خام و اجرای طرح زوج و فرد در گروه بانکی بود.

همچنین روز سه‌شنبه ( ۱۸ دی ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۱۶۴۳ واحدی در رقم ۱۶۳ هزار واحد جای گرفت. بازار چند دلیل عمده برای رشد داشت. به عبارتی رشد دوباره قیمت دلار به مرز ۱۱ هزار تومان، بهبود قیمت‌های جهانی، بهبود وضعیت فروش شرکت‌ها در بورس کالا، بهبود تقاضا در بازار و بهبود صادرات شرکت‌ها از عمده ترین دلایل رشد این روز بازار بود.

روز چهارشنبه ( ۱۹ دی ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۸۶۲ واحدی در رقم ۱۶۴ هزار واحد جای گرفت. بازار چند دلیل عمده برای رشد داشت. به عبارتی شفاف‌سازی کچاد و تاثیر آن روی گروه معدنی و فلزات اساسی شاید مهمترین خبری بود که از عصر روز سه‌شنبه برای بازار رخ داد و باعث اقبال بازار به این گروه شد. همچنین رشد قیمت نفت و نرخ‌های جهانی نیز از دیگر دلایل رشد این روز بازار سرمایه بود.

دلایل رشد شاخص در هفته سوم دی ماه

محسن تقی‌نژاد، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: بازار در هفته جاری روند مثبت و صعودی از خود به جای گذاشت به طوری که شاخص کل بورس توانست مقاومت کوتاه مدت خود یعنی ۱۶۳ هزار واحد را با موفقیت پشت سر بگذارد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: چنانچه این روند مثبت و صعودی ادامه پیدا کند و شاخص کل بورس بتواند از دامنه نزولی خود که محدوده ۱۶۸ تا ۱۷۱ هزار واحد است، خارج شود، می‌توان امیدوار به یک رشد مجدد و به احتمال زیاد یک موج ۵ صعودی در بازار سهام بود.

تقی‌نژاد افزود: از دلایل رشد شاخص کل بورس در هفته جاری می‌توان به رشد قیمت جهانی نفت خام اشاره کرد که از محدوده ۵۰ دلار تا ۵۸ دلار نوسان خوبی داشت و با بازدهی مثبتی مواجه شد و همین موضوع باعث شد که ارزش سهام شرکت‌های پالایشگاهی با روند رو به رشدی مواجه شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همچنین در هفته جاری می‌توان به اقبال بازار به سمت سهام‌های بانکی اشاره کرد که شایعه افزایش سرمایه بانک‌ها از محل نرخ تسعیر ارز مجدد در تالار بورس جریان ساز شده بود.

تقی‌نژاد افزود: در هفته جاری گروه خودرویی نیز روند نوسانی داشت و این گروه توانست مقدار کمی بر رقم شاخص کل بورس تاثیر بگذارد.

وی ادامه داد: برخلاف اینکه تمام تفکرات به این سمت بود که نماد سایپا لیدر گروه خودرویی است، اما در هفته جاری ایران خودرو توانست لیدری گروه خودرویی را بر عهده گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: چنانچه شاخص کل بورس محدوده ۱۶۸ تا ۱۷۱ هزار واحد را به خوبی پشت سر بگذارد و حجم معاملات هم از ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان عبور کند، می‌توان گفت که شاخص کل بورس از کانال نزولی خود خارج شده و امیدوار به یک رشد مجدد در بازار سرمایه بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز