حجم معاملات آنلاین بورس ۲۹ درصد افزایش یافت

حجم معاملات آنلاین بورس ۲۹ درصد افزایش یافت

آمارهای ۱۱ ماه اخیر نشان می‌دهد: تعداد ۱۲۵.۷۶۷ میلیون سهم به ارزش ۲۴۴.۳۲۶ میلیارد ریال از طریق معاملات الکترونیکی مبادله شده که به‌ترتیب حدود ۲۹ و ۲۲ درصد از کل معاملات را شامل می‌شود.

در بازار اوراق بدهی از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن‌ماه، تعداد ۷۰ میلیون برگه به ارزش ۷۰.۸۶۳ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اطلاعاتی که بورس تهران منتشر کرده است: در ۱۱ ماهه سال جاری، تعداد ۱.۵۰۲ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۵.۵۴۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۵۴ درصد و ۱۴۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال ۹۵ همراه شد.

در بازار اوراق تبعی

افزون بر این، طی ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه در بازار اوراق تبعی تعداد ۱۰.۳۶۷ میلیون ورقه به ارزش بیش از ۵۳۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و ارزش معاملات این اوراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب بیش از ۲.۹۱۹ درصد و ۳.۳۱۹ هزار درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آمار «P/E» بهمن‌ماه

گفتنی است، نسبت «P/E» بازار در بهمن ماه برابر با ۶.۸۲ مرتبه بوده است. لازم به ذکر است که ۳۹ شرکت دارای پیش بینی سود صفر یا منفی بوده‌اند که در محاسبات لحاظ نشده‌اند.

همچنین در بهمن ماه ۹۶ به دلیل عدم الزام ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌های واقع در صنعت سرمایه‌گذاری‌ها، ۱۷ شرکت فعال در این گروه در گزارش «P/E» لحاظ نمی‌شود، بنابراین، نسبت قیمت به عایدی «P/E» محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۸۶ شرکت معادل ۳.۷۲۵ هزار میلیارد ریال و سود پیش‌بینی شده بیش از ۵۴۶ هزار میلیارد ریال است.

ارزش بازار صنایع

بر اساس این گزارش، در دومین ماه از زمستان بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می‌دهد که گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۷ شرکت و ارزش بازار ۸۶۰ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد، فلزات اساسی با ۵۵۲ هزار میلیارد ریال و فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با ۳۴۶ هزار میلیارد ریال رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

تالارهای منطقه‌ای

لازم به ذکر است در ۱۱ ماهه اول سال جاری، بیشترین ارزش معاملات را بین تالارهای منطقه‌ای به ترتیب تالار منطقه‌ای کیش با مبادله ۴۳۴۵۹ میلیارد ریال، تالار منطقه‌ای اصفهان با مبادله ۲۲۷۳۵ میلیارد ریال، تالار منطقه‌ای مشهد با مبادله ۱۳۰۲۷ میلیارد ریال، تالار منطقه‌ای کرج با مبادله ۱۰۵۷۹ میلیارد ریال و تالار منطقه‌ای تبریز با مبادله ۸۵۱۷ میلیارد ریال به نام خود ثبت کردند.

 

منبع  اکونومیست

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند