نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

ارز دولتی برای تمام داروها حذف نشده است

تجارت نیوز

نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو می‌گوید: ارز دولتی برای تمام داروها حذف نشده است. این روزها به دلیل کُند شدن تخصیص ارز نیمایی با کمبود داروهای وارداتی رو‌به‌رو هستیم.

نایب رئیس اتحادیه وارد کنندگان دارو درباره تاثیر حذف ارز دولتی از صنعت دارو به تجارت‌نیوز گفت: هنوز برخی از شرکت‌های دولتی برای واردات مواد اولیه دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند و ارز دولتی برای تمام داروها حذف نشده است. البته برخی داروهای وارداتی هم که ارز نیمایی به آنها تعلق می‌گرفت با تغییرات جدید توسط عده‌ای گران شده‌اند. چرا که ارز نیمایی مداما در حال افزایش است و این تغییر قیمت بر داروها مرتب اعمال می‌شود.

امیرحسین معینی زندی افزود: البته برخی از تولیدکنندگان دارو برای مواد جانبی خود ارز نیمایی دریافت می‌کنند، از این‌رو شرکت‌های داروسازی به سازمان غذا و دارو تقاضا دادند که قیمت آنها تغییر کند؛ چرا که صنعتگران این حوزه نیز به شدت از این تغییر قیمت نگرانند.

او تصریح‌ کرد: برخی داروسازان به دلیل دریافت ارز دولتی چندین میلیون یورو از سیستم بانکی طلب دارند؛ این در حالی است که فعلا هیچ ارزی به آنها تخصیص نیافته است. معتقدیم چنانچه ارز دولتی قطع شود تکلیف فعالان اقتصادی درباره قیمت کالاها از جمله دارو مشخص می‌شود و دسترسی تجار و صنعتگران برای دریافت ارز نیمایی آسان‌تر از نرخ ارز دولتی خواهد شد.

معینی زندی اظهار کرد: اگر قرار باشد به تمام داروها ارز نیمایی تعلق بگیرد باید قیمت داروها نیز به نسبت تفاوت قیمت ارز قبلی با دلار ارز نیمایی افزایش یابد. این روزها به دلیل کُند شدن تخصیص ارز نیمایی با کمبود داروهای وارداتی رو به رو هستیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند