تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تغییری که این هفته در بورس کلید خورد / حذف ریال از معاملات بورس به چه معناست؟

تغییری که این هفته در بورس کلید خورد / حذف ریال از معاملات بورس به چه معناست؟

یکی از اصلاحات ایجاد شده در معاملات بورس، افزایش دامنه نوسان ثبت سفارش از یک ریال به ۱ تومان بوده که مورد استقبال فعالان بورسی قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از ابتدای هفته برخی معامله‌گران در ثبت سفارش در خرید یا فروش نمادهای خود دچار مشکل شده بودند البته نه به علت فنی یا اختلال بلکه به این دلیل که از تغییر در نحوه سفارش‌گذاری و اصلاح دامنه نوسان سفارش از یک ریال به ۱۰ ریال بوده است.

اگر چه هنوز در نمادهای فرابورسی می‌توان با دقت یک ریال سفارش‌ها را به ثبت رساند اما از روز شنبه ثبت سفارش در نمادهای بورسی با نوسان ۱ تومانی (۱۰ ریالی) امکان‌پذیر است. به عنوان مثال معامله‌گران در نماد فولاد که در معاملات امروز دامنه نوسانی بین ۱۰۹۰۰ و ۱۲۰۴۰ دارد، می‌توانند سفارشاتی نظیر ۱۰۹۱۰، ۱۰۹۲۰ و … را ثبت کنند در حالی که پیش از این سفارش‌ها یک ریال، یک ریال قابل تغییر بود. هدف سازمان بورس از این اقدام کاهش تعداد سفارش‌های ممکن و در نتیجه کاهش فشار بر سامانه معاملاتی بوده است که به نظر می‌رسد در این امر موفق عمل کرده است.

انتظار می‌رود با توجه به بازخورد مثبت فعالان از این تغییر، مدیریت فرابورس نیز به زودی این تغییر را در دستور کار خود قرار دهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند