ایران بروکر

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر می‌شود؟

تجارت نیوز

اگرچه شورای عالی کار، جلسات خود برای تعیین حداقل دستمزد سال 1402 را آغاز کرده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و به همین دلیل حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی هم قطعی نیست و فقط می‌توان گمانه‌هایی درباره آن مطرح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در چند هفته گذشته و همزمان با ارسال لایحه بودجه به مجلس، اعداد و ارقامی در خصوص حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری مطرح شد.

آنگونه که گزارش‌ها می‌گوید حداقل حقوق کارمندان دولت 20 درصد افزایش یافته و به 7 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است. یعنی هیچ کدام از کارمندان دولت نباید در سال آینده کمتر از 7 میلیون و 200 هزار تومان دریافت کنند.

این مبلغ برای بازنشستگان کشوری و لشکری 6 میلیون و 300 هزار تومان است و این افراد سال آینده چنین حقوقی را دریافت می‌کنند. اما هنوز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و کارگران مشخص نیست و فقط می‌توان گمانه‌هایی در این خصوص مطرح کرد.

نزدیک‌ترین عدد برای این گروه مبلغ 7 میلیون و 200 هزار تومان است. چون دولت پیشنهاد داده که حداقل حقوق کارمندانش 7 میلیون و 200 هزار تومان باشد. به همین دلیل بسیاری معتقدند که حداقل حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی هم در سال 1402 به همین میزان افزایش داشته باشد.

چون حداقل حقوق کارکنان دولت و کارگران اصولا به هم نزدیک است و مبلغ مشابهی به این گروه‌ها پرداخت می‌شود. اما جلسات شورای عالی کار هنوز به نتیجه نرسیده و چانه‌زنی بر سر مزد و حقوق سال 1402 ادامه دارد.

بر اساس قانون کار، تورم و سبد معیشت خانوار باید مبنای افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی باشد. آخرین نرخ تورم اعلام شده 53 درصد است و اگر قرار باشد، مبنای افزایش حقوق، تورم باشد، باید منتظر افزایش 53 درصدی حقوق کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی باشیم. اما بعید است که نمایندگان کارفرمایان با چنین افزایشی موافقت کنند.

فاکتور دوم تعیین‌کننده دستمزد کارگران، سبد معیشت خانوار است. فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد این رقم را 18 میلیون تومان در ماه اعلام کرده بود. عددی که حقوق سال آینده به آن نزدیک هم نخواهد شد و بعید است که رقم مزد سال آینده دو رقمی شود.

حقوق کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید منتظر نتیجه جلسات مزد و حقوق بود. جلساتی که سال‌های قبل شب عید به نتیجه رسید و در آخرین روزهای اسفند رقم آن مشخص شد.

نظرات