گزارش تجارت‌نیوز از پیام‌های بورسی کاربران:

شاخص کل به «محدوده حمایتی واعظی» رسید / افت شاخص متوقف می‌شود؟

شاخص کل به «محدوده حمایتی واعظی» رسید / افت شاخص متوقف می‌شود؟

شاخص کل بورس امروز حدود 2.5 درصد افت کرد و به کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی رسید. یعنی همان واحدی که محمود واعظی آن را کف شاخص بازار دانسته و گفته بود افت شاخص بیش از این عدد نخواهد بود. با این تفاسیر آیا افت شاخص متوقف می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام بعد از دو روز مثبت امروز مجددا منفی شد و به کانال یک میلیون و 607 هزار واحد رسید. همان شاخصی که مدتی است فعالان بازار سهام آن را محدوده حمایتی واعظی می‌دانند و می‌گویند با رسیدن شاخص به این واحد، احتمالا دولت حمایت فعالانه‌تری از بازار خواهد داشت.

اما آیا چنین نگاهی سبب شده که سهامداران به رشد بورس امیدوار باشند و به حمایت دولت دل خوش کنند یا همچنان معتقدند که مداخلات دولت، عامل نوسان بازار است؟

در ادامه برخی از پیام‌های مخاطبان را می‌خوانید:

معامله حقوقی‌ها متوقف شود

«کی گفته حقوقی داره حمایت می‌کنه؟ حقوقی‌ها فقط دارند جیب حقیقی‌ها رو خالی ‌کنند، کدوم حمایت؟ 10 درصد میخرن 20 درصد میفروشن تو منفی میخرن مثبت میفروشن.»

«دستوری به حقوقی گفتن فعلن یه مقدار بخر که آبرتون و آبروی بورس در خطره تا ببینیم چی میشه دیگه! چرا حقیقیا می‌خرن! یعنی خودشون ضرر دوست دارن.»«موثرترین راه اینه که برا مدتی معامله حقوقی‌ها متوقف بشه.»

«شاخص واعظی یه چیزی تو مایه های دلار جهانگیری است.»

«می‌خواید بدونید بازار چی میشه؟ از آقای واعظی بپرسید شاخص از کجا برمیگرده اون دقیق میدونه.»

«با این حمایت حقوقی‌ها، حتی اگر بازار سبز هم بشه، واقعی نیست. چون با سبز شدن واقعی و اصولی و منطقی متفاوته چرا چون کف حمایتش کف واعظی است نه کف اصولی و علمی .»

«همش زیر سر دولت و حقوقیه. بورس دستوری همینه هر وقت اراده کنن قرمزه و هر وقت بگن سبز میشه #شاخص_واعظی.»

«اول آقای واعظی می‌گفت محدوده ۱۶۰۰ الی۱۷۰۰. بعد وزیر اقتصاد گفت ۱۵۰۰ بعدی میخواد بگه چند؟»

«دقت کردی الان بیش از یک ماهه داریم این هفته اون هفته میکنیم دلخوش زیاد نباش به حمایت واعظی این اصلاح یک اصلاح بدون مهاره نمیشه جلوشو گرفت شاید بره تا زیر یک میلیون.»

«حقوقی تو کف قیمت می‌خره دوباره بالاتر می‌فروشه هر روز داره از حقیقی نوسان می‌گیره حقوقی چیکار کرده که این همه می‌گن حمایت می‌کنه غیر از این که نوسان می‌گیره چند تا نماد شاخص‌ساز دست پا شکسته مثبت می‌کنن اونوقت اکثر نمادها صف فروش خیلی مسخره هست.»

«در برخی موارد این حقوقی‌ها بودند که باعث بحران در بازار سرمایه شدند.»

«حقوقی فقط نوسان میگیره این حمایت به درد نمیخوره اگه واقعا میخواد حمایت کنه خودش نفروشه تا اعتماد برگرده.»

«هر چی بدبختی میکشیم زیر سر این حقوقیها هست تا وقتی فکری بحال این جماعت نشه بورس خوب بشو نیست.سبز باشید.»

انتظار تازه‌واردها کمر بورس را شکسته

اما برخی دیگر معتقدند وضعیت بورس با حمایت دولت اصلاح نمی‌شود، بلکه تازه‌واردها باید وارد صف فروش نشوند. چراکه عملکرد آنها کمر بورس را شکسته و نه مداخله دولت.

«چیزی که کمر بورس را شکسته متاسفانه انتظار تازه وارد ها به بورسه که توقع دارن امروز سهم میخرن. روز بعد سود بده و روزانه سود خوبی بکنند. در حالی که این چنین نگرشی به بورس حکم دلال بودن را ایفا میکنه. بازده خرید سهم باید نگرش سالانه داشته باشیم.»

«آخه عرضه اولیه چرا باید منفی بخوره؟! مردم عزیز چرا نمی‌خواهید بفهمید رفتن تو صف فروش یعنی ضرر به خود. هر وقت به پولتون نیاز داشتین بفروشین نه از روی جو زدگی و ناآگاهی. کمتر پولتون رو تو جیب دولت بریزید، درآمد دولت از مالیات بورس ۳۰۰ هزار برابر شده.»

«اگه ملت از صف فروش بیان بیرون. بازار درست میشه. هر روز همه میزارن تو صف فروش. اگه ۲ روز ولش کنند. بازار بر می‌گرده.»

«توی صف فروش نری بورس مثبت میشه چرا ما اینقدر عجولیم و عاشق صف بستن.»

« بورس جای افراد عجول نیست. همانطور که سود خیلی بالا میده گاهی اوقات متحمل ضرر هم باید شد. بر خلاف بازار مسکن ، دلار و سکه کاسبی در این بازار دل شیر می‌خواد.»

اخبار مرتبط با بازار و سرمایه را در صفحه اختصاصی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند