اکسکوینو

خرید تضمینی گندم به ۳.۵ میلیون تن رسید

گندم

مشاور شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خرید تضمینی گندم در کشور به بیش از ۳.۵ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته در همین زمان رشد ۴ درصدی دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید محمدتقی طباطبایی گفت: خرید تضمینی گندم در کشور تا اول تیرماه به ۳ میلیون و ۵۲۹ هزار تن رسیده است که در مقایسه با سال پیش در این زمان رشد ۴ درصدی داشته‌ایم.

مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران ارزش گندم‌های خریداری شده را بیش از ۸۹ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: خوزستان با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن، گلستان ۶۷۰ هزار تن، فارس ۴۲۹ هزار تن و ایلام با ۲۰۳ هزار تن پیشتاز خرید گندم در کشور هستند.

طباطبایی از خرید تضمینی ۲۲۰ هزار تن دانه‌ روغنی کلزا نیز در ۲۵ استان خبر داد که ارزش آن ۹,۸۰۳ میلیارد ریال است.

وی در خصوص کیفیت گندم‌های خریداری شده نیز گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش‌های غلات از تعداد ۶۲۱۶ نمونه گندم آزمایش شده، پروتئین ۱۲.۳ درصد ثبت شده که در محدوده استاندارد است و برای پخت نان مناسب و کیفیت خوب دارد.

طباطبایی اظهار داشت: آرد در کشور مطابق استاندارد ۱۰۳ تولید می‌شود و کیفیت نان سنتی نیز در آخرین ارزیابی در اردیبهشت ماه از ۷۳۶ نمونه، نمره کیفیت ۸۶.۲ را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: طی یک هفته گذشته ۱۴۰ هزار و ۴۴۱ تن گندم در سامانه سیفا و ۱۵۶ هزار و ۷۶۴ تن آرد از طریق سامانه آرد به فروش رفته است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند