وزیر راه در مجلس مطرح کرد

خرید هواپیما هیچ تعهدی برای دولت نداشته است

وزیر راه و شهرسازی گفت: خرید هواپیما بدون تعهد دولت صورت گرفته و با ضمانت شرکت هما این خریدها انجام شده است.
خرید هواپیما هیچ تعهدی برای دولت نداشته است

به گزارش تجارت‌نیوز، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که برای پاسخ به سوال کریمی قدوسی نماینده مشهد در مورد خرید هواپیما برای صنعت هوایی در مجلس حضور داشت، اظهار کرد: برای همه کاملا روشن است. یکی از صنایعی که در جریان تحریم ظالمانه بیشترین آسیب را دید صنعت هوانوردی هم در زیرساخت‌ها و هم در ناوبری بود.

وی تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید سن فرسودگی هواپیما در دنیا ۲۴ سال و میانگین سن ناوگان ایران حدود ۲۳ سال است، لذا خرید هواپیما یکی از بزرگ‌ترین اقداماتی بوده که انجام شده است و این مسئله اقدامی شجاعانه و بزرگ بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار کرد: کل تعداد هواپیماهایی که سن آنها بالای سال ۲۰۰۰ است، ۸ فروند بیشتر نیست و ما نیاز داریم تا صنعت هوانوردی ایران را نوسازی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس توافق برجام، سه قرارداد بزرگ برای خرید هواپیما به امضا رسید که شامل خرید صد فروند هواپیما از ایرباس، ۲۰ فروند هواپیما از ATR و ۸۰ فروند از بوئینگ بوده است که این قراردادها فعال و عملیاتی شده و ۳ فروند ایرباس و ۴ فروند ATR وارد ایران شدند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه قراردادهای مربوطه به خرید هواپیما یکی از افتخارآورترین قراردادهایی است که در ایران بسته شده، گفت: در این خرید ضمن شفافیت و قطع همه واسطه‌ها و همچنین اخذ اقرارنامه از تمام شرکت‌ها حتی کوچک‌ترین حق حسابی هم پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: این خریدها کلا بدون تعهد دولت صورت گرفته، بنابراین هیچ تعهدی برای دولت وجود ندارد و تعهد دولت در این زمینه صفر است و در واقع با ضمانت شرکت هما این خرید صورت گرفته است.

آخوندی تصریح کرد: وقتی می‌خواستیم خرید انجام دهیم، آن هم بدون ضمانت دولت و بانک مرکزی کسی باور نداشت اما این کار را در این شرایط سخت بدون کوچک‌ترین تعهد دولت انجام دادیم.

آخوندی تاکیدکرد: تمام مراحل خریدها و تعداد فروندها به ملت ایران اعلام شده، چه برسد به نمایندگان مجلس. ما پیشرفت کار را از طریق رسانه‌ها اعلام کردیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان کرد: ۱۰۰ فروند هواپیما از ایرباس خرید داشیتم که ۴۵ فروند از خانواده ۳۲۰، ۳۹ فروند از خانواده ۳۳۰ و ۱۶ فروند نیز از خانواده ۳۵۰، تمام مراحل اعلام شده است.

وی همچنین گفت: در دولت گذشته برای خرید ۶ هواپیمای ایرباس ۳۲۰ توافق شده که برای هر فروند ۵۵ میلیون دلار آن هم برای سال ساخت ۲۰۱۲ در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: در شرایط تحریم هر خریدی ۳۰ درصد حاشیه داشت. روز اولی که رئیس هیئت مدیره ایرباس با ما صحبت کرد، گفتم به هیچ تماسی پاسخ ندهید غیر از تماس مدیرعامل هما. در واقع در این قراردادها خرید هواپیما با شفافیت و به درستی انجام شده است و مرحله به مرحله گزارش کار را به رئیس‌جمهور ارائه کرده، حتی در تاریخ ۹/ ۳/ ۹۵ گزارش را به رئیس مجلس فرستادم عین همان را برای رهبری هم ارسال کرده‌ام. لذا تمام مراحل قانونی و در شورای اقتصاد تصویب شده و مجوز خرید داشته‌ام.

وزیر راه اظهار کرد: اگر در مورد چنین خرید بزرگی یک سر سوزن تردید وجود داشت، یقین بدانید همه دستگاه‌های نظامی، وزارتخانه‌ها و شرکت‌های تابعه مورد بازخواست قرار می‌گرفتند.

آخوندی در ادامه اظهار کرد: ۶۰ فرودگاه در کشور داریم که ۸۰ درصد پروازها در ۱۰ فرودگاه انجام می‌شود و ۲۰ درصد سایر پروازها نیز در ۵۰ فرودگاه دیگر انجام می‌شود.

در واقع فرودگاه‌های دوردست امکان دسترسی مردم برای پروازهای سالم را نداشتند و خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR برای پاسخگویی به فرودگاه‌های دوردست بوده است.

وی ادامه داد: ما از جهت موقعیت جغرافیایی می‌توانیم هاب هواپیمایی دنیا شویم و قدرت رقابت را داشته باشیم. برای این کار هم باید اقدام بزرگ انجام دهیم. وقتی به عرصه هوانوردی در سطح جهان ورود کنیم، می‌توانیم از موقعیت جغرافیایی خود حداکثر استفاده را ببریم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با فعال کردن هما، انگیزه در بخش خصوصی هم ایجاد شده است، گفت: شرکت‌های بخش خصوصی برای اینکه رقابت کنند به این سمت تمایل پیدا می‌کنند و غیر از شرکت هما، چهار شرکت دیگری نیز اقدام به سرمایه‌گذاری کردند و راه حل نوسازی هوایی همین کاری است که ما انجام می‌دهیم و ایران‌ایر را تبدیل می کنیم به یک شرکت مقتدر هواپیمایی و آن شرکت را وارد بازار می کنیم. بنابراین الگوی درست خصوصی را می‌توانیم عرضه کنیم.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز