خسارت خارجی کشتی سانچی پرداخت شد

خسارت خارجی کشتی سانچی پرداخت شد

دبیر کارگروه اتکایی سندیکای بیمه‌گران گفت: همه طرف‌های درگیر بیمه مسئولیت نفتکش سانچی خارجی هستند و خسارت‌های آنها پرداخت شده است.

دبیران کارگروه‌های تخصصی سندیکای بیمه گران در نشستی با خبرنگاران به سوالات مختلف جواب دادند. محسن قره خانی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت خسارت سانچی گفت: همه شناورها دو نوع بیمه بدنه دارند که یکی بدنه و دیگری مسئولیت است.

به گزارش نجارت‌نیوز، قره خانی اظهار داشت: خوشبختانه بیمه بدنه سانچی در ایران بود و بیمه مسئولیت خارجی بود؛ کشتی چینی مقصر حادثه و از آن بخش هم از خسارت را پرداخت می‌کند. وی افزود: همه طرف‌های درگیر بیمه مسئولیت خارجی هستند و خسارت‌ها پرداخت شد.

وی گفت: خسارت P&I پیگیری و پرداخت شده ولی آن بخشی که مربوط به ایران می‌شود در حال انجام است. دبیر کارگروه بیمه اتکایی در پاسخ به سوالی درباره انتقال ریسک به بازار سرمایه و بیمه گران اتکایی داخلی اظهار داشت: به صلاح است که ریسک را بین کشورهای مختلف دنیا تقسیم کنیم؛ متاسفانه در شرایط تحریم و محدودیت‌های بانکی شرکت‌های بیمه نمی‌توانند با ایران همکاری داشته باشند.

قره خانی حبس ریسک در کشور را اتفاق خوبی ندانست و افزود: البته می‌توان اقداماتی در این زمینه انجام داد؛ ما می‌توانیم از ظرفیت‌های اتکایی داخلی استفاده کنیم. قره خانی با بیان اینکه در دنیا 30 درصد ظرفیت اتکایی در اختیار شرکت‌های مستقیم است، گفت: شرایط قبولی اتکایی در ایران سخت است از جمله اینکه توانگری مالی باید بیش از 120 درصد و سرمایه آنها بیش از 250 میلیارد تومان باشد.

وی توضیح داد ریسک‌های انرژی، هوایی و حوادث فاجعه آمیز را بیمه کرد و ریسک را بین شرکت‌های داخلی و به نسبت سرمایه آنها تقسیم کنیم. البته راهی به جز صندوق ویژه‌ای که دولت در نظر گرفته نداریم.

قره خانی با بیان اینکه باید از ظرفیت تمام شرکت‌های بیمه استفاده کنیم، خاطرنشان کرد که تلاش داریم تمام شرکت‌ها در کنسرسیوم انرژی سهیم شوند. دبیر کارگروه اتکایی ادامه داد: بازار سرمایه در تمام دنیا تا 500 برابر بازار بیمه است؛ خوشبختانه انتقال ریسک بیمه‌ها به بورس در حال انجام است.

وعده تعهد بالا نشان از مشکل نقدینگی شرکت‌هاست

احمد سربخشیان؛ دبیر کارگروه توسعه بیمه‌های زندگی در پاسخی به سوال کاهش ارزش ریال و تاثیر آن بر بیمه‌های زندگی گفت: صنعت بیمه تابعی از شرایط اقتصادی است؛ اما یکی از مهم‌ترین اشتباهات در این زمینه مقایسه بیمه با سایر نهادهای مالی است.

وی توضیح داد همه واژه بیمه را کنار می‌گذارند و سرمایه گذاری را ملاک قرار می‌دهند. در حالی که بسیاری از اموال بیمه دارند اما جان فرد فاقد بیمه است. سربخشیان تاکید کرد شرکت‌هایی که وعده سودهای بالا می‌دهند حتما مشکل نقدینگی دارند.

وی خواستار تغییر فرهنگ فروش بیمه‌های زندگی شد و افزود: با همکاری نزدیک سندیکا و بیمه مرکزی آیین نامه جدید فروش بیمه زندگی تصویب شد که گام مهمی برای شفافیت در فروش است.

دبیر کارگروه توسعه بیمه‌های زندگی ادامه داد: علم روز دنیا می‌گوید یک دهم درآمد افراد باید پس انداز شود. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تفکیک حساب‌های بیمه زندگی از غیرزندگی اظهار داشت: بیمه مرکزی مدیر کل نظارت بر بیمه‌های زندگی را از غیر زندگی جدا کرده و تاکنون‌دو جلسه در این زمینه برگزار شده و بزودی این موضوع نهایی می‌شود.

سربخشیان توضیح داد که اگر هر شرکت بیمه‌ای با مشکل روبرو شود، بیمه‌های زندگی دیون ممتاز هستند و در ابتدا تسویه خواهند شد. وی خاطرنشان کرد که ارز اختصاص داده شده به شرکت‌های بیمه درباره پرداخت بیمه‌نامه‌های ارزی با نرخ سامانه نیما است.

حق بیمه تکمیلی درمان برابر با میزان خسارت

سیدمجتبی عطری؛ دبیر کارگروه درمان نیز در پاسخ به سوالی توضیح داد که بیمه آتیه سازان حافظ جزو بیمه‌های تجاری نیست. وی اعلام کرد: شرکت‌های بیمه 7800 میلیارد تومان بیمه تکمیلی فروخته‌اند و تقریبا به همان میزان خسارت پرداخت کرده‌اند و اگر زیانی در بخش تکمیلی نداشته باشند، سودی نکرده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره نرخ شکنی شرکت‌های بیمه برای فروش بیمه نامه درمان گفت: وظیفه سندیکا بررسی ریسک‌ها و هماهنگ کردن شرکت‌هاست. درباره نرخ‌شکنی‌ها هم باید از خود شرکت‌ها سؤال کرد.

علی اصغر عنایت؛ دبیر کارگروه اتوموبیل نیز اعلام کرد که مقرر شده بیمه خودروهای صفر کیلومتر به تناسب پرتفوی شرکت‌های بیمه بین آنها تقسیم شود.

بهمن سوری؛ دبیر کارگروه شبکه فروش بیمه در پاسخ به سوالی درباره عدم تلاش برای فروش بیمه‌های حادثه و آتش‌سوزی گفت: ضریب نفوذ بیمه در کشور پایین است ولی در سال‌های اخیر اتفاقات مثبتی رخ داده است. وی افزود: بین 10 تا 12 درصد از مردم برای خانه‌های خود بیمه آتش سوزی و حادثه خریداری می‌کنند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند