کرونا چقدر به شرکت‌های هواپیمایی خسارت زد؟

کرونا چقدر به شرکت‌های هواپیمایی خسارت زد؟

طبق اعلام انجمن شرکت‌های هواپیمایی زیان شرکت‌ها به دلیل توقف پروازها تا ۱۵ فروردین ۹۹ رقم ۳ هزار میلیارد تومان اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقصود اسعدی سامانی اظهار کرد: پیش از این اعلام شد قرار است در قالب بسته ۸ هزار میلیارد تومانی دولت از شرکت‌های حمل و نقل حمایت شود که یکی از این حمایت‌ها، حمایت از شرکت‌های هواپیمایی به دلیل کاهش شدید سفرها و توقف ۹۰درصد از پروازها بود.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا در کشور بسیاری از مردم طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از انجام سفر خودداری می‌کنند و همین امر موجب زمین‌گیری بخش حمل و نقل هوایی شده که البته در اغلب نقاط دنیا این بخش نوع سفرها خسارت و زیان جدی دیده‌اند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: به هر حال دولت وعده داده است از کسب و کارهای آسیب‌پذیر در کرونا حمایت کند، در این راستا مقرر شد به شرکت‌های هواپیمایی نیز در قالب بسته‌های حمایتی کمک کند. در هفته‌ای که گذشت پیگیری‌ها از وزارت راه و شهرسازی و دولت انجام شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

اسعدی سامانی افزود: باتوجه به کاهش شدید سفرها، شرکت‌های هواپیمایی قطعا قادر نخواهند بود حقوق پرسنل خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت کنند. دولت هم اعلام می‌کند فعلا در حال بررسی است، اما ما به آنها اعلام کردیم امیدواریم این بسته حمایتی نوشدارو پس از مرگ سهراب نباشد. به هر حال شرکت‌های هواپیمایی باید بتوانند به حیات خود ادامه دهند و اگر بسته حمایتی نرسد و قادر به پرداخت حقوق پرسنل خود نباشند، به ناچار مجبور به تعدیل نیرو هستند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه فقط ۱۰درصد از هواپیماهای ناوگان پرواز می‌کنند و حدود ۹۰درصد متوقف هستند، گفت: این هواپیماها در پارکینگ فرودگاه‌های مختلف کشور پارک هستند. از نظر جای پارک مشکلی وجود ندارد اما امیدواریم شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نیز در حوزه اجاره پارکینگ‌ها با شرکت‌های هواپیمایی همکاری کامل داشته باشند.

وی افزود: پیش از این نیز اعلام کردیم که مشکلات حمل و نقل هوایی در دوران شیوع کرونا زیاد است، ضمن آنکه در نامه‌ای به دولت درخواست اجرای مواردی نظیر تعویق وصول عوارض شهرداری‌ها، تعویق طلب شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مهلت‌دهی در پرداخت اقساط تسهیلات صندوق توسعه ملی، معافیت چند ماهه در پرداخت سهم بیمه کارفرماها، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به شرکت‌ها و مهلت‌دهی شرکت فرودگاه‌ها به شرکت‌های هواپیمایی مورد توجه باشد.

طبق اعلام انجمن شرکت‌های هواپیمایی زیان شرکت‌ها به دلیل توقف پروازها تا ۱۵ فروردین ۹۹ رقم ۳ هزار میلیارد تومان اعلام شد.

منبع: روزنامه اعتماد 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند