خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی متروکه شد

خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی متروکه شد

طبق اعلام مسئولان در سازمان اموال تملیکی طی پیگیری‌های به عمل آمده و صدور بخشنامه‌ای از سوی گمرک ایران، خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی متروکه و در حال تحویل به سازمان است. این خودروها در نهایت به شرط صادرات در مزایده‌های عموی مطرح و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،

از مدت‌ها قبل با تغییر ضوابط واردات خودرو، ورود خودورهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد. این در شرایطی بود که در جریان واردات خودرو طی ‌سال‌های اخیر تعدادی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی  به گمرک و بنادر وارد شد که با تغییر ضوابط  و مقررات در لیست خودروهای دپو شده قرار گرفت و امکان ترخیص پیدا نکرد.

بر این اساس در مصوبه ۲۹ بهمن ماه سال گذشته برای ترخیص خودروهای دپو شده در  گمرک و براساس بند (۲) آن تاکید شد که ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول این مقررات نمی‌شود.

این که چه ضوابطی در رابطه با خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی وجود داشته و آیا تاکنون اقدامی در رابطه با متروکه شدن آنها انجام شده یا خیر، موضوعی است که سید حسین میرمعینی، عضو هیات مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه کرده است.

بنا بر گفته وی در رابطه با متروکه شدن خودروها و تحویل آنها به سازمان اموال تملیکی مسائل و موانعی وجود داشت که مهمترین دلیل آن ممنوع الورود شدن این وسائط نقلیه به داخل سرزمین اصلی بوده است. از سوی دیگر دلیل عدم امکان تعیین تکلیف خودروهای زیر ۲۵۰۰ سی‌سی عدم صدور مجوز استاندار است که برای اخذ مجوز استاندارد نیاز به اوراق فنی و وجود نمایندگی معتبر است، اما با توجه به این که سازمان اموال تملیکی واردکننده این خودروها نیست پس امکان صدور مجوز بر اساس ضوابط از سوی سازمان استاندارد امکان‌پذیر نخواهد بود و این موضوع باعث دپوی این اموال در انبارهای سازمان و گمرک می‌شود که  کسر مدل، افت قیمت و خارج شدن از حیز انتفاع را به همراه دارد.

میرمعینی ادامه داد: براین اساس مقرر شد مراتب جهت استحضار و صدور اوامر طی گزارشی برای هیات وزیران ارسال شود تا در صورت امکان راهکار اجرایی تعیین تکلیف اموال دولت خارج از ضوابط ابلاغی استاندارد بررسی شود.

عضو هیات مدیره سازمان اموال تملیکی با اشاره به این که خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی متروکه می‌شود و باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرند گفت:قبلا این خودروها به دلیل ممنوعیت به  سازمان تحویل نمی‌شدند اما در نهایت توانستیم بر اساس قانون نسبت به تحویل آنها دستورات لازم را اخذ کنیم واکنون دو هفته‌ای است که طی بخشنامه صادره خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به سازمان اموال تملیکی تحویل می شوند.

تکلیف خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مناطق آزاد

اما در حالی باید خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی متروکه شود که درگزارش اخیر گمرک در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص خودروهای دپو شده اعلام شده بود که از حدود ۲۲۷ دستگاه موجود در گمرک خرمشهر ۷۳ دستگاه سفارش آمریکا و ۱۵۴ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند که نسبت به ترخیص ۱۴۴ خودرو جهت تردد در منطقه آزاد و بار رعایت مقررات مربوطه اقدام شود.

بر این اساس نسبت به خودروهای اروندی که بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هستند نیز اقدام شده است که میرمعینی درباره آنها توضیح داد: مناطق آزاد طبق  مقررات خود مدیریت شده و مجوزهای خاص دارند، ازاین رو ترخیص خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی در این مناطق فقط جهت تردد در مناطق آزاد است و در سرزمین اصلی این اتفاق نخواهد افتد.

وی یادآور شد: خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک باقی مانده و امکان تردد در سرزمین اصلی را ندارند متروکه شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد که در نهایت به شرط صادرات در مزایده‌های عموی مطرح خواهند شد و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تکلیف می‌شود.

منبع: ایسنا 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند