موضوعات داغ:

درآمدهای گمرکی ۳.۳ برابر شد

درآمدهای گمرکی ۳.۳ برابر شد

رییس کل گمرک ایران از افزایش درآمدهای گمرکی از ۱۰ به ۳۳ هزار میلیارد تومان از محل اخذ حقوق ورودی، سود بازرگانی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی خبر داد.

رییس کل گمرک ایران درآمدهای گمرکی در سال جاری نیز ۳۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرود عسگری مجموع درآمدهای گمرکی را در نیم سال اول سال‌جاری ۱۵۸ هزار میلیارد و ۸۳۵ میلیون ریال عنوان کرد.

وی توضیح داد: از این میزان ۱۰۴ هزار و ۶۲ میلیارد ریال از محل حقوق ورودی و ۵۴ هزار و ۷۷۳ میلیارد ریال از محل عوارض و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی اخذ شده است.

به گفته رییس کل گمرک ایران، بدون در نظر گرفتن درآمدهای حاصل از واردات خودرو، عملکرد درآمدی گمرک ایران نشان می‌دهد که درآمدهای گمرکی از محل حقوق ورودی سایر کالاها ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

عسگری ادامه داد: وصولی‌های گمرک از محل مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی نیز ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

وی گفت: در مدت یادشده در بخش خودرو به ۴ هزار و ۸۵۵ میلیارد ریال و در بخش سایر کالاها به ۴۹ هزار و ۹۱۸ میلیارد ریال رسید.

عسگری تاکید کرد: مجموع درآمدهای گمرکی ایران با احتساب حقوق ورودی و سود بازرگانی کالاها و همچنین عوارض و مالیات بر ارزش افزوده وصولی در گمرکات در سال گذشته به ۳۳ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ به سه برابر افزایش یافت.

وی گفت: این در حالی بود که واردات کشورمان از ۵۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار در سال گذشته کاهش یافت.

رصد ۱۰۰ درصدی کالاهای ورودی با کمک سامانه‌های هوشمند

رییس کل گمرک ایران، رصد ۱۰۰ درصدی کالاهای ورودی با کمک سامانه‌های هوشمند را عمده‌ترین دلایل افزایش درآمدهای گمرکی در سال‌جاری دانست.

وی گفت: با راه‌اندازی بارنامه الکترونیک، فاکتور الکترونیک و عدل‌بندی الکترونیک، کنترل‌های هوشمند گمرکی وارد مرحله جدیدی شده است.

عسگری افزود: گمرک در سال ۹۵ رکورد بیشترین میزان درآمدهای گمرکی سالانه را شکست.

وی ادامه داد: همزمان با راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند و الکترونیکی شدن گمرک، هر ساله شاهد افزایش درآمدهای گمرکی بوده‌ایم.

عسگری افزود: گمرک ایران موفق شده براساس عملکرد درآمدی نیمسال اول سال‌جاری به اندازه مجموع درآمدهای سال ۱۳۹۴ درآمد داشته باشد.

رییس کل گمرک ایران در تشریح عملکرد گمرک و مقایسه آن با سال های گذشته، گفت: در حالی که رقم واردات از ۶۰ میلیارد دلار در سال‌های گذشته به ۴۰ میلیارد دلار رسیدو

وی افزود: اما درآمدهای گمرکی از ۸ هزار به ۱۸ هزار میلیارد تومان فقط از محل اخذ حقوق ورودی و سود بازرگانی کالاها افزایش یافت.

عسگری راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و گمرک الکترونیک را بزرگترین تحول گمرکی در تاریخ گمرک ایران عنوان کرد.

وی در توضیح شکل گیری و توسعه سامانه گفت: این سامانه ها کاملا بومی است و با تکیه بر تخصص جوانان و دانش پژوهان داخلی راه اندازی شده است.

رییس کل گمرک ایران ادامه داد: یکی از دستاوردهای مهم گمرک در قالب گمرک الکترونیک حضور ۲۷ سازمان همجوار در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی است که سبب تسهیل و توسعه تجارت از طریق کاهش زمان و هزینه صاحبان کالا شده است.

وی گفت: به گفته دبیرکل سازمان جهانی گمرک، این اقدام در میان کشورهای عضو سازمان جهانی منحصر به فرد است.

به گفته عسگری، تمامی کالاهای خروجی از گمرکات شناسنامه دار هستند و اطلاعات کانتینرهای ترخیص شده از گمرک در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت و جزئی‌ترین اطلاعات این کانتینرها از طریق سامانه‌های گمرک قابل رهگیری است.

رییس کل گمرک ایران گفت: از زمان اجرای سامانه جامع گمرکی و پنجره تجارت فرامرزی امکان رهگیری تمامی کالاها و کانتینرهای خروجی از گمرک فراهم شده است.

پروانه (برگ سبز) به شکل الکترونیکی صادر می‌شود

وی ادامه داد: پروانه (برگ سبز) به شکل الکترونیکی صادر می‌شود، ضمن اینکه امکان استعلام الکترونیکی پروانه‌ها در هر زمان و مکانی از طریق پنجره واحد تجاری فراهم شده است.

عسگری گفت: به طور میانگین فقط نیروی انتظامی برای تعیین تکلیف محموله‌ها روزانه از سامانه‌های گمرک، ۱۰۰۰۰ مورد استعلام الکترونیکی دریافت می‌کند.

عسگری افزود: هم اکنون اطلاعات کالاهایی که به کشور وارد می‌شود به صورت هوشمند با بارنامه الکترونیک، مانیفست الکترونیک، اظهار الکترونیک، قبض انبار الکترونیک و مجوزهای الکترونیکی سازمان‌های همکار گمرک تطبیق می‌شود.

وی گفت: در صورت هرگونه مغایرت سامانه جامع گمرکی به صورت خودکار از ادامه مراحل انجام تشریفات گمرکی جلوگیری می‌کند و اطلاعات ورودی در چندین مرحله به صورت کاملا هوشمند توسط سامانه جامع گمرکی و دستگاه‌های کنترلی ایکس ری راستی آزمایی می‌شود.

منبع: ایبنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند