تجارت‌نیوز از زیر و بم شغلی که با مد و زیبایی گره خورده گزارش می‌دهد

درآمد یک تا 30 میلیونی طراحان داخلی در گرو تعدد پروژه

درآمد یک تا 30 میلیونی طراحان داخلی در گرو تعدد پروژه

فهیمه اکبری صحت: در تمامی کشورهای جهان از خانه تا محیط کار، مدرسه تا دانشگاه و تمامی مکان‌هایی که افراد در آن حضور دارند توسط هنرمندان ماهر و توانمند، طراحی می‌شود. به عبارتی دیگر چینش و ترکیب آنچه که در محیط وجود دارد باید با هنرمندانه و متفاوت انجام شود تا به اصطلاح یک دکوراسیون

فهیمه اکبری صحت: در تمامی کشورهای جهان از خانه تا محیط کار، مدرسه تا دانشگاه و تمامی مکان‌هایی که افراد در آن حضور دارند توسط هنرمندان ماهر و توانمند، طراحی می‌شود. به عبارتی دیگر چینش و ترکیب آنچه که در محیط وجود دارد باید با هنرمندانه و متفاوت انجام شود تا به اصطلاح یک دکوراسیون دلنشین به وجود آید. این شغل در کشورمان از قدمت چندانی برخوردار نیست.

به گزارش تجارت نیوز، با توجه به اینکه رشته‌های متعددی برای هنرجویان این عرصه فرهنگی- اقتصادی وجود دارد اما به صورت عادی صرف چنین هزینه‌هایی چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. در گذر زمان و تغییر سبک زندگی مردم کم‌کم استفاده از طراحان و هنرمندان در چینش محیط اطراف معنا و مفهوم پیدا کرده و توسعه و رشد این شغل را منجر شده است. گزارش پیش رو تلاش می‌کند تا وضعیت کسب‌وکار طراحان داخلی را در کشور بررسی کند.

بیشتر شاغلان این حرفه فارغ‌التحصیلان رشته‌های طراحی صنعتی، طراحان معماری،‌ گرافیست‌ها و علاقه‌مندان حوزه هنرهای تجسمی و … هستند. در اکثر مواقع این افراد یا دارای یک شرکت طراحی داخلی و دکوراسیون بوده و یا به صورت انفرادی با توجه به تجربه و نامی که در این شغل به دست آورده‌اند، فعالیت می‌کنند.

در بیشتر مواقع برای ثبت یک شرکت طراحی داخلی و دکوراسیون، یکی از انواع شرکت با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص در نظر گرفته می‌شود که برای ثبت آن مدارکی مانند اصل شناسنامه، کارت ملی و کپی آن‌ها،‌گواهی عدم سوءپیشینه و … مورد نیاز است. البته می‌توان یک شرکت با مسئولیت محدود هم راه‌اندازی کرد که از نظر مدارک مورد نیاز تفاوت چندانی باهم ندارند. شرکت ‌با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر، برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه، به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط به میزان سرمایه‌ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است. در نام شرکت باید عبارت «با مسئولیت محدود» ‌قید شود.

شرایط ثبت شرکت طراحی دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

1-نداشتن اعتیاد

2-عدم اشتغال اعضا و هیات‌مدیره شرکت در حوزه‌های دیگر

3- اعضای شرکت در حال تحصیل نباشند.

4- مدیران و اعضا شرکت باید حداقل 2 سال فعالیت مرتبط در زمینه موضوع طراحی و در نظر گرفتن صلاحیت شغلی را داشته باشد.

5-داشتن سند تجاری یا اداری برای آدرس شرکت

6-داشتن حداقل 25 سال سن

7-داشتن حداقل مدرک دیپلم

8-کارت پایان خدمت اعضا ( ویژه آقایان )

9-نداشتن هیچ‌گونه سوءپیشینه کیفری برای اعضا

10- محل آدرس شرکت در بازار صنفی مربوطه

پس از بررسی شرایط باید مدارک مورد نیاز را تهیه کرد. این مدارک عبارتند از:

1-ارائه اقرارنامه با امضای مدیریت

2- ارائه عکس اعضای هیات‌مدیره شرکت

3- ارائه رسید پرداخت هزینه‌های ثبتی

4-ارائه آدرس و کد پستی شرکت

5-ارائه وکالت‌نامه وکیل (در صورتی که امور ثبتی توسط وکیل انجام می‌شود )

همچنین برای تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت طراحی باید کپی برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت اعضا و اخذ گواهی عدم سوءپیشینه به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل شود. در آخرین مرحله هم به صورت جمع‌بندی شده باید مراحل زیر انجام شود، که عبارت‌اند از:

1-کامل کردن تمام صفحات اساسنامه و امضاء آن توسط شرکا

2- کامل کردن تمام صفحات تقاضانامه و امضاء آن توسط شرکا

3- کامل کردن تمام صفحات صورت‌جلسه و امضاء آن توسط شرکا

4- انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت و وارد نمودن در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

5-اخذ مجوز از ارگان‌های مربوطه و ارائه مدارک لازم به اداره محترم ثبت شرکت‌ها

6-در صورت کامل بودن مدارک تقدیمی، کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها اقدام به تهیه پیش‌نویس آگهی ثبت نموده و سپس تشکیل پرونده داده و در روی آن از لحاظ تکمیل امضا گواهی می‌نماید. سپس دو نسخه آگهی به امضای رئیس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده شرکت،ضبط و نسخه دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می‌شود و این سند “سند ثبت شرکت” است.

7- درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

اگر طراحی داخلی و دکوراسیون به صورت انفرادی انجام شود در بیشتر مواقع شرکتی ثبت نشده و افراد تجربه و روزمه خود را مهم‌ترین عامل آغاز فعالیت در نظر می‌گیرند. راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری آن‌چنان که به نظر می‌رسد آسان نیست. در وهله اول پس از دریافت مجوزهای لازم باید مجموعه‌ای هزینه‌ها و سرمایه‌ها را در نظر گرفت تا کسب‌وکار جان تازه‌ای بگیرد.

سرمایه اولیه: بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار؟ این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟ تجهیزات موردنیاز این کسب‌وکار چه میزان از سرمایه را از آن خود می‌کنند؟

بدون شک راه‌اندازی یک کسب‌وکار بدون سرمایه اولیه ممکن نیست. حتی یک کسب‌وکار کوچک هم نیاز به سرمایه اولیه دارد. مینا یاسری فعال حوزه طراحی داخلی می‌گوید: «همان‌طور که در شرایط ثبت شرکت آمده حتما باید یک ملک با سند تجاری برای شروع کار در نظر گرفته شود این موضوع به‌خودی‌خود هزینه بسیار زیادی را در مرحله اولیه به دوش صاحب کسب‌وکار می‌گذارد.

بیشتر دفاتر در مناطق بالای شهر فعال هستند که اجاره دفتر در این مناطق آن‌هم با آدرس تجاری ارقام قابل توجهی را می‌طلبد. برای مثال یک شرکت طراحی داخلی در منطقه میرداماد با 30 میلیون ودیعه ماهیانه 12 میلیون اجاره پرداخت می‌کند.

دستمزد یک طرح داخلی ممکن است از یک میلیون تومان تا 30 میلیون تومان باشد گاهی یک پروژه با قرارداد 2 میلیون تومانی انجام می‌شود که نهایتا می‌توان 500 هزار تومان دستمزد به طراح پرداخت کرد.

البته برخی از این دفاتر در نقاط مرکزی شهر مانند چهار ولیعصر و یا خیابان انقلاب هستند که میانگین اجاره برای دفاتر تجاری در این مناطق حدود 3 میلیون تومان است. از سوی دیگر تجهیزات دفتر باید کاملا خاص و ویژه باشد که به صورت متوسط 20 تا 30 میلیون تومان هم هزینه تامین تجهیزات می‌شود.

اما مانند شغل‌های دیگر هزینه‌های جانبی برای شروع کار ندارد و با داشتن یک دفتر کار مجهز و مناسب و نیروی کار حرفه‌ای می‌توان کار را آغاز کرد.»

پس از تامین هزینه خرید ملزومات و تجهیزات شرایط برای آغاز کار مهیا می‌شود اما آنچه که در این میان بسیار مهم و با اهمیت است بررسی مسیر کسب‌وکار و شناخت چالش‌ها، فرصت و تهدیدهای آن است. در غیر این صورت شکست در انتظار کسب‌وکار خواهد بود.

چالش‌ها و ریسک‌ها: کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

نمی‌توان هیچ شغلی را بدون ریسک دید. در حالی که چالش‌های زیادی برای هر کسب‌وکار وجود دارد فرصت‌های بسیاری هم در انتظار آن است که با رفع ریسک‌ها و چالش‌ها فرصت‌ها شکوفا می‌شوند. نازنین کمالی کارشناس طراحی داخلی می‌گوید: «بسیاری تصور می‌کنند داشتن این شغل با یک آرامش خاص بوده و هیچ چالشی ندارد. در حالی که طراحی داخلی یکی از پراسترس‌ترین مشاغل است. شما تصور کنید پس از اتمام کار مشتری رضایت کافی را نسبت به کار نهایی نداشته باشد در این صورت یک چالش بزرگ به وجود می‌آید و باید برای آن راهکارهای مختلف بر اساس ذائقه روحی افراد در نظر گرفت.

از سوی دیگر طراحی داخلی در دسته هزینه‌های جانبی خانواده‌ها، دارندگان کسب‌وکارهای مختلف و … قرار می‌گیرد در نتیجه پرداخت دستمزدها اکثرا به صورت چک‌های مدت‌دار انجام می‌شود که فعالان این حرفه را با سختی مواجه می‌کند.

در برخی از مواقع دستمزد یک طراح تا یک سال با دیرکرد پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه مردم به کالاهای اساسی اهمیت بیشتری می‌دهند خدمات مربوط به آن‌ها هم در اولویت قرار دارد. همین موضوع مانع رشد کسب‌وکارهایی مانند طراحی داخلی شده است. طراحی داخلی برای بسیاری از خانه‌ها،‌ ادارات،‌ مغازه‌ها، مجتمع‌های تجاری، سالن‌های تئاتر و نمایش و … یک الزام به شمار می‌رود اما به دلیل کم‌اهمیت شمردن آن از سوی افراد آن‌چنان که باید رشد عرصه ظهور ندارد.»

به گفته وی: «شغل طراحی داخلی حرفه‌ای چندوجهی است. به این ترتیب که طراح باید بهترین روش را برای دستیابی به اهداف پروژه مورد نظر، بیابد؛ با صاحبان پروژه تماس برقرار کند و به مدیریت و اجرای طرح بپردازد. طراح به هنگام طراحی فضای داخلی باید کاربرد فضا، و احساس و تأثیری که فضا ایجاد می‌کند را در نظر بگیرد. از آنجایی که در این پروسه نظر مشتری بسیار مهم است، اعمال سلیقه‌های شخصی مشتریان در طرح باعث کج روی طرح از مسیر اصلی خود می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات طراحان ساعت کاری آن‌ها است. ساعت کاری طراح داخلی معمولا زیاد ولی نامنظم است. حتی در شب‌ها و تعطیلات هم باید گاهی سرکار خود باشد. محل کار اصلی طراح داخلی در دفاتر کاری است که امور اداری و کارهای طراحی را در آن انجام می‌دهد.

مهم‌ترین رمز موفقیت یک شرکت طراحی داخلی حضور در پروژه‌های بزرگ است که برای اجرای آن نیاز به یک تیم هنرمند و خلاق وجود دارد.

ولی بیشتر زمان کاری خود را در محل مشتریان می‌گذراند. در نتیجه هر کس به راحتی نمی‌تواند وارد این کسب‌وکار شده و شرکت‌های طراحی داخلی و دکوراسیون هم نمی‌توانند از توانایی نیروی‌های خود نهایت بهره را ببرند.

همچنین محدودیت‌های موجود باعث ورود افراد فاقد تخصص به این حرفه شده و در نتیجه این افراد نه‌تنها یک کار مناسب و در خور نیاز مشتری انجام نمی‌دهند بلکه با دریافت دستمزدهای غیرمعقول باعث کسادی بازار و بی‌اعتمادی مشتریان به طراحان داخلی شده‌اند. در بسیاری از مواقع طرح نهایی هیچ شباهتی به طرح اولیه ندارد و خود این موضوع مشتری را ناراضی می‌کند. مهم‌ترین اقدام برای رفع این چالش‌ها ایجاد یک اتحادیه و ساماندهی و نظارت جدی از سوی دولت است.»

بررسی ریسک‌ها و چالش‌ها مسیر توسعه کسب‌وکار را آسان‌تر می‌کند. کسب‌وکارهایی با چالش کمتر بدون شک فضای مقبول برای متقاضیان کار هستند.حال باید بررسی کرد این شغل از نظر اشتغال‌زایی و درآمدزایی در چه جایگاهی قرار دارد؟

میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟ حاشیه سود آن چقدر است؟

میلاد انوری فعال مدیر یک دفتر کوچک طراحی داخلی و دکوراسیون می‌گوید: «طراح داخلی می‌تواند در شرکت‌های مشاوره طراحی کار کند. همچنین می‌تواند به صورت مستقل کارکرده و یا به صورت پروژه‌ای با شرکت‌های طراحی قرارداد ببندد. در صورت داشتن تجربه بیشتر می‌تواند به کارهایی مانند طراحی صحنه تئاتر، طراحی نمایشگاه‌ها و … بپردازد. برای کار هنری نمی‌توان یک قیمت خاص تعیین کرد.

دستمزد یک طرح داخلی ممکن است از یک میلیون تومان تا 30 میلیون تومان باشد گاهی یک پروژه با قرارداد 2 میلیون تومانی انجام می‌شود که نهایتا می‌توان 500 هزار تومان دستمزد به طراح پرداخت کرد».

به گفته وی: «دریک دفتر طراحی به طور متوسط سه تا چهار کارشناس فعالیت می‌کنند. این افراد وظیفه طراحی، ایده‌پردازی، اجرا و کارشناسی پروژه‌ها را بر عهده دارند. با توجه به نیرو انسانی ذکر شده این دفتر باید ماهیانه دو تا سه پروژه در دست داشته باشد.»

وی تاکید دارد: «با توجه به خاص بودن شغل و متفاوت بودن نوع خدمتی که ارائه می‌شود نمی‌توان برای آن‌یک قیمت پایه در نظر گرفت به همین دلیل اجرای هر پروژه حتی اگر بسیار کوچک هم باشد برای شرکت سود صددرصدی دارد.

در این میان شرکت‌هایی موفق هستند که با مجتمع‌های تجاری بزرگ، کمپانی‌های صاحب‌نام، سالن‌های نمایش، نمایشگاه‌ها و تئاتر طرف قرار داد بوده و یا در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی فعالیت می‌کنند. در غیر این صورت پروژه‌هایی مانند طراحی منزل،‌ دکورآرایی مغازه و .. سود چندانی ندارد و یک پروژه نهایتا 3 تا 4 میلیون سود دارد. مهم‌ترین رمز موفقیت یک شرکت طراحی داخلی حضور در پروژه‌های بزرگ است که برای اجرای آن نیاز به یک تیم هنرمند و خلاق وجود دارد.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند