تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گلایه‌ها از دهک‌بندی خانوارها / «دهک‌بندی قدیم جوابگو نیست»

گلایه‌ها از دهک‌بندی خانوارها / «دهک‌بندی قدیم جوابگو نیست»

با واریز یارانه جدید به حساب سرپرست خانوارها، برخی معترض شدند که چرا برای آنها یارانه واریز نشد. اما چطور بدانیم در کدام دهک درآمدی هستیم؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر یارانه جدید به حساب بسیاری از مردم واریز شد. برخی می‌گویند هنوز یارانه جدید به آنها تعلق نگرفته است. اما از کجا بدانیم در کدام  گروه از دهک‌بندی قرار داریم؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول شناسایی دهک‌بندی افراد جامعه است. هنوز اطلاعات جدید از دهک‌بندی افراد منتشر نکرده است. اما بر اساس دهک‌بندی که سال ۹۹ منتشر کرد، کسانی که یک تا دو میلیون و ۷۶۰ هزار تومان دریافت می‌کنند در دهک یک تا سه قرار دارند.

مبنای دهک‌بندی خانوارها، درآمد ماهانه خانوارها بود که آنها را به ۱۰ دهک تقسیم می‌کرد.

دهک‌بندی قدیم جوابگو نیست

در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را نسبت به دهک‌بندی خانوارها می‌خوانید.

«الان تو سال ۱۴۰۱ هستیم و کلا این جدول دیگه به درد نمیخوره.»

«با این اوصاف همه مردم ایران الحمدلله وضعشون خوبه چون حداقل دریافتی بالای شش تومن هست.»

«اخه ما حقوقی ندایم چطور جز دهک هشتم ما رو ثبت کردید، بی انصافا ما سالی یه بار گوشت میخریم.»

«فکر میکنید اونی که تو دهک نهم قرار داره، داره به راحتی زندگی می‌کنه. آخه تو این گرونی ۷میلیون هم پوله؟ با ۷میلیون فقط یه نفر می‌تونه زندگی کنه نه یه خانواده.»

«اگر اینجور باشد آنهایی که بالای ۳۰ الی۵۰ میلیون درآمد دارند هک چندم هستند؟»

«وقتی ریال حقوق می‌گیری و به نرخ دلار هزینه می‌کنی، این ده‌ بندی درسته؟»

«من جدول دهک را قبول ندارم. خیلی‌ها خونه ندارد. کرایه خونه میدن. راننده اسنپ چقدر در میاره؟ تازه دهک چهارم تا نهم میشه.»

«خط فقر که دوازده میلیون هست. اون وقت هر کی ده میلیون بگیره، ثروتمنده!»

افراد بیکار در کدام دهک هستند؟

برخی از مخاطبان نیز می‌گویند بیکار هستند و درآمدی ندارند. در ادامه برخی از نظرات آنها را درباره دهک‌های درآمدی خانوارها می‌خوانید.

« فقط بگوید کسی که هیچ درآمدی ندارد جزء کدوم دهک هست»

«کسانی که بیکارهستند گزی‌ه ای ندارن که ثبت کنند. دهک بندی ازحدود ۱/۵ میلیون شروع میشه.»

«ما بیکاریم و دهک چهار به بعد هستیم.»

فروردین ماه سال جاری، وزیر کار گفت ۱۴ میلیون نفر در کشور شغل شایسته ندارند. حجت الله عبدالملکی گفت حدود ۶ تا ۷ میلیون شغل غیر رسمی و ۲ میلیون اشتغال ناقص داریم. همچنین افرادی نیز وجود دارند که از درآمد مکفی برخوردار نیستند.

سامانه ثبت اعتراض برای یارانه جدید و دهک‌ها

حالا هم وزیر کار گفته کسانی که برای یارانه جدید اعتراض دارند، برای پیگیری درخواست خود باید به دو سازمان مراجعه کنند. گروه اول که از ابتدا در لیست یارانه‌گیران نبودند به سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند.

گروه دوم که به دهک‌بندی یا قطع شدن یارانه خود اعتراض دارند، به سامانه اینترنتی Hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند. ضمن اینکه می‌توانند با شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ که سازمان وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای ثبت اعتراض درنظر گرفت، استفاده کنند.

پیش از آن باید دهک‌بندی را بررسی کنیم. یک راه تشخیص اینکه در کدام دهک درآمدی هستیم مراجعه به سامانه رسیدگی به درخواست کمک حمایت معیشتی و یارانه نقدی به آدرس اینترنتیhttps://hemayat.mcls.gov.ir/ است. البته برخی از مخاطبان می‌گویند این سایت باز نمی‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند