دعوای ارزی آمریکا و اروپا بالا گرفت

دعوای ارزی آمریکا و اروپا بالا گرفت

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر به اروپا در خصوص دستکاری تعمدی در نرخ برابری ارز هشدار داد و گفت که اگر اروپایی‌ها می‌خواهند یک نرخ بهره مناسب داشته باشند باید دارای یک برنامه منسجم اقتصادی باشند.

مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت که اروپا نیازمند یک برنامه منسجم رشد است و نه دستکاری در نرخ‌های برابری ارز.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از فاکس بیزینس؛ لری کودلو، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر به اروپا در خصوص دستکاری تعمدی در نرخ برابری ارز هشدار داد و گفت که اگر اروپایی‌ها می‌خواهند یک نرخ بهره مناسب داشته باشند باید دارای یک برنامه منسجم اقتصادی باشند و اینکه فقط به تزریق بیشتر و بیشتر پول به بازارها اقدام کنند، دردی از آن‌ها دوا نخواهد شد. وی گفت که در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه هفت که اواخر این ماه برگزار خواهد شد، پیغامی را از طرف کاخ سفید به طرف‌های اروپایی منتقل خواهد کرد.

هفته گذشته بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت تا نرخ بهره بازتامین مالی خود را به صفر درصد کاهش دهد و ماریو دراگی، رئیس ایتالیایی این بانک وعده داد سیاست‌های محرک پولی جدیدی در راه خواهند بود که احتمالا از ماه نوامبر اجرایی می‌شوند. کمتر بودن هزینه استقراض از اروپا در مقایسه با آمریکا یکی از فاکتورهای تقویت دلار در برابر یورو طی روزهای اخیر بوده است.

کودلو ضمن اشاره تلویحی به این مساله گفت: حتما سخنان رئیس‌جمهور را در این خصوص شنیده‌اید. او ایده اروپا را دوست ندارد. چه به صورت رسمی و چه به صورت نانوشته، اروپایی‌ها نباید نرخ برابری یورو را به پایین سوق دهند. وی افزود: چیزی که (اروپایی‌ها) نیاز دارند کاهش نرخ مالیات است. باید موانع تجاری را کاهش دهند. این خیلی مهم است.

کودلو تنها فردی در کاخ سفید نیست که فکر می‌کند اروپایی‌ها عمدا در نرخ برابری ارز دستکاری می‌کنند. پیش‌تر ترامپ از بانک مرکزی آمریکا انتقاد کرده و گفته بود که برخی طرف‌ها از جمله اتحادیه اروپا و چین از دستکاری در نرخ ارز برای تضعیف رقابت‌پذیری محصولات آمریکایی استفاده می‌کنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند