تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جدال توییتری همتی با دولت/ علت افزایش صادرات نفت ایران ترامپ است یا رئیسی؟

جدال توییتری همتی با دولت/ علت افزایش صادرات نفت ایران ترامپ است یا رئیسی؟

رییس جمهور، رییس بانک مرکزی و وزیر نفت ادعا کرده‌اند که صادرات نفت ایران افزایش یافته است و پول نفت هم به کشور وارد می‌شود. حالا، عبدالناصر همتی، رییس پیشین بانک مرکزی با انتشار جدولی این ادعا را نفی کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم رییسی چند روز پیش اظهار کرده بود که دولت سیزدهم دیگر نگران فروش نفت نیست؛ صادرات نفت ۴۰ درصد افزایش داشته و پول نفت هم به کشور بازمی‌گردد. عبدالناصر همتی، رییس پیشین بانک مرکزی دو با تاکنون به این گفته واکنش نشان داده است.

همتی در توییت جدید خود اعلام کرده که صادرات نفت ایران بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ افزایش یافته و نه تنها ارتباطی به دولت سیزدهم ندارد، بلکه گویا صادرات نفت ایران در این دوره کاهش هم داشته است.

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم همان جدول همتی را منتشر کرد و نوشت: «اگر دقت کنید صادرات نفت ایران از ژانویه سال ۲۰۲۱ که ترامپ رفت سیر صعودی گرفت. در پایان دولت روحانی (مرداد) دو برابر شد و پس از آمدن دولت جدید قدری هم کاهش یافته است. درباره بازگشت پول فروش نفت هم یقینا آن زمان احتیاط بیشتری می‌کردند.»

 ماجرای جدال توییتری چه بود؟

ماجرا از اظهارنظر رئیسی درباره افزایش ۴۰ درصدی صادرات نفت ایران در این دولت شروع شد. همتی در توییتی به این ادعا واکنش نشان داده بود و گفته بود: قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۲۱ افزایش ۶۰ درصدی داشته و بنابراین، اگر دولت هیچی تلاشی نمی‌کرد هم باید ۶۰ درصد رشد درآمد داشته باشد.

پس از توییت همتی، اوجی، جواد اوجی وزیر نفت در پاسخ به همتی نوشت که منظور رییسی از افزایش صادرات، میزان صادرات نفت بوده و نه درآمد حاصل از آن.

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی هم در تایید ادعای مدیرعامل شرکت ملی نفت در گفتگوی زنده تلویزونی گفته بود: درآمدهای دولت از فروش نفت و مشتقات آن منابع خوبی برای تأمین مالی دولت به‌شمار می‌آیدو هم‌اکنون حجم فروش نفت و فرآورده‌های نفتی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است.

اما همتی در جواب این گفته وزیر نفت و رئیس بانک مرکزی نموداری منتشر کرد که نشان می‌داد صادرات نفت ایران بعد از رفتن ترامپ بیشتر شده است نه آمدن رئیسی!

او در این توییت نوشت: جدول مورد استناد فارس نشان می‌دهد که صادرات نفت بعد از خروج ترامپ رشد کرده و در دولت سیزدهم تغییری نداشته.

چرا صادرات نفت بیشتر شده است؟

بلومبرگ هم در تازه‌ترین گزارش خود گفته بود که چین خرید نفت از ایران را ۴۰ درصد افزایش داده و در ماه نوامبر، ۱۸ میلیون بشکه معادل ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران خریده است.

اما چرا چین ترجیح داده نفت خود را از ایران وارد کند؟ بلومبرگ در همین گزارش پاسخ می‌دهد: چین نفت ایران را ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت بازار می‌خرد. نشریه پترولیوم اکونومیست هم اعلام کرده بود که براساس قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین، ایران نفت و گاز خود را با ۳۰ درصد تخفیف به چین می‌فروشد.

البته این همه ماجرا نیست. بر اساس گزارشی پترولیوم اکونومیست منتشر کرده است، چین می‌تواند بازپرداخت بدهی نفتی خود را با واحد پول کشور خودش (یوان) انجام دهد. به جز این، امتیاز دیگر این کشور می‌تواند دو سوم مبلغ خرید نفت و گاز را به صورت نقدی و مابقی پول نفت را با ارائه کالا و خدمات به ایران پس دهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند