دلایل افزایش تورم در شهرها و کاهش آن در روستاها

دلایل افزایش تورم در شهرها و کاهش آن در روستاها

نرخ تورم خانوارهای شهری در کل کشور در اردیبهشت‌ماه امسال (۱۳۹۷) نسبت به فروردین‌ماه همین سال، رشدی 1.1 درصدی داشته است، درحالی است که تورم روستایی کاهش داشته است. آماری که می‌تواند علل مختلفی از جمله گرانی مسکن داشته باشد.

نرخ تورم خانوارهای شهری در کل کشور در اردیبهشت‌ماه امسال (۱۳۹۷) نسبت به فروردین‌ماه همین سال، رشدی 1.1 درصدی داشته است، درحالی است که تورم روستایی کاهش داشته است. آماری که می‌تواند علل مختلفی از جمله گرانی مسکن داشته باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۱۴.۱ رسید که نسبت به ماه قبل 1.1 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.8 درصد و نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها بوده است. این در حالی است که شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به عدد 0.114 رسید که نسبت به ماه قبل 0.9 درصد افزایش را نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.6 درصد و نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها 9.7 درصد بوده است.

اثر تغییر قیمت در بخش مسکن بر روی شاخص قیمت مصرف کننده در خانوارهای شهری و روستایی یکی از علل تفاوت شاخص قیمت در مناطق شهری و روستایی است. بخش مسکن به تنهایی در حدود ۳۰ درصد از هزینه‌های خانوارهای شهری را به خود اختصاص داده که هرگونه تغییر قیمت در این بخش اثر معنی داری بر روی شاخص قیمت‌ها در مناطق شهری خواهد گذاشت. این در حالی است که در مناطق روستایی به دلیل ارزان بودن زمین هزینه‌های مربوط به ساخت مسکن بسیار پایین می‌آید و اساسا اجاره‌نشینی در این مناطق معنایی ندارد.

کاهش نرخ سود بانکی در اواسط سال گذشته (۱۳۹۶) باعث شد تا بسیاری از سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج شود. سرمایه‌هایی که بر خلاف تصور سیاست‌گذاران به حوزه‌های صنعتی یا تولیدی وارد نشده، بلکه به بازار ارز و طلا و در اوایل امسال به بازار مسکن وارد شد. همین مساله باعث شد تا خرید مسکن به عنوان کالایی برای حفظ سرمایه مورد توجه سرمایه‌داران قرار بگیرد. از سوی دیگر گران شدن دلار موجی از بی اطمینانی را در بازار ایجاد کرد و باعث شده تا کسانی هم که ملک خود را برای اجاره گذاشته‌اند اجاره‌ها را به بهانه کم‌ارزش شدن ریال در آینده بالا ببرند.

مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، همچنین در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به 1.114 رسید که نسبت به ماه قبل 1.1 درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 3.8 درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 3.8 درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۶ برای خرید «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (0.7 درصد) ۱، ۳ درصد افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به 0.8 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (1.8 درصد) 1.0 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

در این حوزه هم به نظر می‌رسد افزایش قیمت ارز و التهابات دامنه دار آن در بازار آزاد یکی از عوامل روانی برای افزایش تورم در مناطق شهری در اردیبهشت‌ماه بوده است؛ روانی از این جهت که با فرض تاثیر افزایش قیمت ارز بر تورم اما مدت زمان طولانی‌تری طول می‌کشد تا این قضیه آثار خود را در بازار نشان دهد. با این حال کاهش تورم در مناطق روستایی را هم می‌توان در تقویت تولیدات و محصولات دامی جستجو کرد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند