افزایش ۴ درصدی قیمت بلیت هواپیما

از امروز دوشنبه ۱۳ دی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به هر بلیت پرواز‌های داخلی و خارجی اختصاص می‌یابد که باعث افزایش چهار درصدی قیمت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوبه دوم خرداد سال جاری مجلس و ابلاغ آن در ۱۲ تیر، به دولت که اجرای آن شش ماه پس از ابلاغ قانون است، بخش حمل‌ونقل هوایی از بامداد دوشنبه ۱۳ دی‌ماه مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون سازمان مالیاتی گفت: همه گونه‌های حمل و نقل از مالیات ارزش افزوده معافند به جز هوایی. مسیحی معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز جمعه ۱۱ دی اعلام کرد: بر اساس جزو ۱۳ بند ب ماده ۹ قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، خدمات حمل و نقل اعم از بار و مسافر درون و برون شهری و بین المللی جاده‌ای، ریلی و دریایی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

به گفته این مقام مسئول خدمات حمل و نقل هوایی اعم از بار و مسافر به نرخ ۹ درصد مشمول مالیات بر ارزش افزوده است.

از آنجایی که بر اساس قانون جدید، پنج درصد عوارض شهرداری‌ها از بلیت پرواز‌های داخلی حذف شده و به جای آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به بلیت هواپیما افزوده می‌شود، در عمل چهار درصد به نرخ بلیت پرواز‌های داخلی از بامداد دوشنبه ۱۳ دی تعلق می‌گیرد.

با توجه به اینکه پرواز‌های خارجی تا پیش از این از مالیات معاف بودند، از امروز ۱۳ دی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به هزینه بلیت پرواز‌های خارجی اعم از ایرلاین‌های ایرانی یا غیر ایرانی اضافه خواهد شد.

این در حالی است که عوارض خروج از کشور نیز هنگام دریافت کارت پرواز از مسافران پرواز‌های خارجی دریافت می‌شود که بر اساس قانون بودجه امسال(۱۴۰۰) از نخستین خروج ۴۰۰، دومین خروج ۶۰۰ و سومین خروج و بالاتر از آن، ۸۰۰ هزار تومان عوارض خروج از کشور دریافت می‌شود.

مبالغ جدید بلیت سفر‌های هوایی داخلی

مسافران پرواز‌های داخلی نیز با توجه به افزایش چهار درصدی بلیت هواپیما، باید این پایه مالیاتی را در هنگام خرید بلیت هواپیما پرداخت کنند.

در حال حاضر بلیت پرواز تهران-مشهد بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است که افزایش چهار درصدی به معنی افزایش ۲۴ تا ۳۶ هزار تومانی به ارقام فعلی خواهد بود.

قیمت بلیت پرواز تهران-کیش نیز از ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که با اعمال مالیات بر ارزش افزوده از دوشنبه ۱۳ دی ماه، رقم ۲۸ تا ۵۲ هزار تومان به ارقام فعلی افزوده خواهد شد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، درباره اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده به سفر‌های هوایی اظهار کرد: این قانون مصوب مجلس است و شش ماه بعد از ابلاغ لازم الاجراست که قرار است از دوشنبه ۱۳ دی، اجرا شود.

وی افزود: با توجه به اینکه قبلاً پنج درصد از هر فروش بلیت، عوارض شهرداری اخذ می‌شد، در قانون جدید عوارض شهرداری‌ها حذف شده و به جای آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه پرواز‌های خارجی هم مشمول این قانون است گفت: هر فردی چه از ایرلاین‌های داخلی و چه ایرلاین‌های خراجی بلیت پرواز‌های خارجی خریداری کند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

وی یادآور شد: در پرواز‌های داخلی مجموعاً ۴ درصد به سقف نرخ بلیت افزوده می‌شود؛ اما در پرواز‌های خارجی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد که با توجه به رقمی که نرخ فروش بلیت پرواز‌های خارجی دارد، این پایه مالیاتی سبب می‌شود تا دسترسی مردم به سفر‌های خارجی کاهش یافته یا حتی از دسترس خارج شود؛ از یک سو عوارض خروج از کشور داریم ۹ درصد هم مالیات بر ارزش افزوده اختصاص می‌یابد.

بلایی که شهرداری‌ها سر ایرلاین‌ها می‌آوردند

وی ادامه داد: در زمانی که قانون کسر ۵ درصد از درآمد فروش بلیت به عنوان عوارض شهرداری از ایرلاین‌ها کسر می‌شد، شهرداری‌های شهر‌های مبدأ و مقصد هر دو خواهان دریافت این ۵ درصد بودند؛ اما الان صرفاً ۹ درصد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از ایرلاین‌ها اخذ می‌شود که این مبلغ به مصرف کننده نهایی اختصاص می‌یابد. در شرایط جدید، ایرلاین‌ها فقط با یک دستگاه آن هم سازمان امور مالیاتی طرف هستند.

اسعدی سامانی گفت: حتی شهرداری شهر‌هایی که فرودگاه ندارند هم از ایرلاین‌ها مطالبه ۵ درصد را می‌کردند و ایرلاین‌ها مرتباً در دستگاه قضائی با پرونده‌های شکایت شهرداری‌ها مواجه می‌شدند. حتی در کمیسیون ماده ۷۷ نیز ۲ درصد جریمه از سوی شهرداری‌ها به ایرلاین‌ها تعلق می‌گیرد.

«بلیت کنسلی‌ها» چه کنند؟

وی درباره نحوه استرداد و دریافت کنسلی بلیت هواپیما خاطرنشان کرد: بله بلیت‌ها مسترد می‌شود و این ۹ درصد هم به خریدار بلیت برگشت داده خواهد شد. البته سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد که بایستی سازمان امور مالیاتی نسبت به رفع آن‌ها اقدام کند. متأسفانه از زمان ابلاغ قانون در شش ماه قبل تا کنون، هیچ اقدامی در جهت توجیه و آموزش کسب و کار‌های مشمول قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از جمله صنعت هوانوردی صورت نگرفته است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: قانون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به پرواز‌های مسافرانی که وارد کشور می‌شوند تعلق نخواهد گرفت.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند