چشم‌انداز هفتگی بورس

دماسنج داغ اقتصاد

اکثر اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای نسبتا مثبت برای معاملات بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

دماسنج داغ اقتصاد

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نظرسنجی «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری متعادل و تا حدودی مثبت در هفته جاری دارد.

گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها در هفته پیش رو اتفاق نظر دارند همانند هفته گذشته فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و کانه‌های فلزی هستند.

به گزارش «تجارت‌نیوز» رشد شاخص کل بورس و عبور از مقاومت تاریخی‌اش که در هفته‌های پیشین از این رسانه پیش‌بینی شده بود هفته گذشته محقق شد و شاخص کل قله ۹۱ هزار واحد را نیز درنوردید. روند صعودی شاخص با وجود سرعت‌گیرهای کوچک و اصلاحات مقطعی دنباله‌دار پیش‌بینی می‌شود.

بازار سهام کامودیتی پایه ایران دیری است دستخوش تغییرات نرخ‌های جهانی قرار گرفته. روند معاملات کامودیتی‌ها در ماه اخیر نشان از وضعیت رو به رشد قیمت این محصولات دارد.

کاهش موجودی انبار فلزات اساسی در بورس فلزات لندن و چین یکی از عوامل مهم رشد اخیر قیمت فلزات اساسی است.

بر این اساس در ماه گذشته موجودی انبار فلزات اساسی نشان می‌دهد مس با کاهش ۳۱٫۴ درصدی، روی ۱۷٫۲ درصدی، آلومینیوم ۶٫۵ درصدی و سرب ۲٫۹ درصدی روبرو بوده‌اند.

گفتنی است کاهش موجودی در هفته اخیر نیز ادامه داشته و معاملات نشان می‌دهند فولاد، مس، روی و سنگ آهن ۶۲ درصد با افت‌های هفتگی به ترتیب ۱۷ درصدی، ۱۱٫۷ درصدی، ۳ درصدی و ۲٫۹ درصدی در انبارهای چین و لندن مواجه بوده‌اند. این کاهش موجودی‌ها مسبب رشد چشمگیر قیمت‌های این فلزات در بازارهای جهانی شده‌اند.

در هفته‌های اخیر صف‌های خرید میلیونی گروه پالایشی را به نظاره نشستیم که این اتفاق از سوی تحلیل‌گران و صاحب‌نظران نظرسنجی تجارت نیوز پیش‌تر نوید داده شده بود. این هفته نیز اعضای نظرسنجی تجارت نیوز همانند هفته‌های پیشین اعلام نظر مثبتی نسبت به پتانسیل رشد پتروپالایشی‌ها داشته‌اند.

در روز پنج‌شنبه هفته پیش شاهد توافق میان اعضای اوپک و غیراوپک بر سر تمدید ۹ ماهه کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ بودیم که منجر به رشد قیمت نفت شد. بر این اساس هر بشکه نفت برنت در روز گذشته حدود ۶۴ دلار معامله گشت.

مورد مهم دیگری که بازار نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عرضه نفت آمریکای شمالی است که شب گذشته آمار مربوط به تعداد دکل‌های نفتی آن منتشر شد. تعداد دکل‌های نفتی آمریکای شمالی تنها با ۲ حلقه افزایش به ۷۴۹ حلقه رسیده که به نسبت ماه قبل افزایش کمتری را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند روند کاهشی رشد تعداد این دکل‌ها در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ و سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت.

 

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیپالایشی‌ها، کانه‌های فلزی، فلزات اساسی
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیتک سهم‌ها
۳رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتتک سهم‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها
۴فردین آقابزرگیکارشناس ارشد بازار سرمایهمثبتتک‌سهم‌ها
۵محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشخنثیتک‌سهم‌ها
۶مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاهخنثیپتروشیمی‌ها
۷مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتکانه‌های فلزی، فلزات اساسی
۸امیرمهدی صباییمدیریت پرتفو و تامین مالی هلدینگ تاپیکوخنثیپالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی
۹مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، کانه‌های فلزی
۱۰بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیزراعت
۱۱کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهخنثیتک‌سهم‌ها، کانه‌های فلزی
۱۲نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثی
۱۳امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتتک‌سهم‌ها
این مطلب را به اشتراک بگذارید