دود تحریم نفتی ایران به چشم چه کسانی می‎رود؟

دود تحریم نفتی ایران به چشم چه کسانی می‎رود؟

با اعمال تحریم نفتی علیه ایران و به تبع آن افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، دود تحریم‌ها مستقیما به چشم مصرف کنندگان نفت می‌رود و به گفته وزیر نفت ایران، ماه‌های آینده ماه‌های دردناکی برای مصرف‌کنندگان نفت پیش‌بینی می‌شود.

ایران 5 درصد تولید نفت جهان را به خود اختصاص داده و به عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ این محصول در جهان شناخته شده است. همچنین کشورمان سومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک و یکی از موسسین اصلی این سازمان است.

به گزارش تجارت نیوز،تحریم نفتی کشوری چون ایران به معنای تحریم 5 درصد تولید نفت جهان است. در شرایطی که دیگر کشورها نمی‌توانند، جبران حذف حتی بخشی از این 5 درصد را با افزایش تولیدات و عرضه نفت داشته باشند، نتیجه این تحریم علیه یکی از موسسین اوپک، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی است.

امروزه امریکا با وجود اینکه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان نیز به شمار می‌رود. کشورهای اروپایی نیز که اغلب در زمره تولیدکنندگان جایی ندارند، از مصرف کنندگان بزرگ نفت جهان محسوب می‌شوند. کشورهای بزرگ آسیایی چون چین، کره جنوبی، هند و ژاپن نیز مصرف کننده عمده نفت هستند.

با اعمال تحریم نفتی علیه ایران و به تبع آن افزایش قیمت نفت در بازار جهانی ( ناشی از برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا)، دود تحریم‌ها مستقیما به چشم مصرف کنندگان می رود.

پایین آمدن قیمت نفت مصنوعی است، افزایش قیمت در راه است

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان با بیان اینکه «متاسفانه ماه‌های آینده ماه‌های دردناکی برای مصرف‌کنندگان نفت پیش‌بینی می‌شود»، در این خصوص گفت: با وجود رجزخوانی‌های اولیه آقای ترامپ و تعدادی از تولیدکنندگان منطقه‌ای نفت، سرانجام دولت آمریکا به کمبود شدید نفت در بازار جهانی و نبود امکان حذف ایران از این بازار اعتراف کرد‌.

وی با اشاره به اینکه «آمریکا به دلیل کمبود جدی نفت و نبود توازن بین عرضه و تقاضا و همچنین با هدف کاهش فشار به مصرف کنندگان بزرگ، به تعدادی از کشورها امکان برداشت نفت از ایران را داده است»، تصریح کرد: اما این میزان از معافیت‌ها، پاسخگوی تقاضا نبوده بنابراین باید بگویم که متاسفانه ماه‌های آینده، ماه‌های دردناکی برای مصرف‌کنندگان نفت پیش‌بینی می‌شود.

وزیر نفت تاکید کرد: دولت آقای ترامپ در آستانه انتخابات با هماهنگی برای افزایش عرضه از محل ذخیره‌سازی‌های نفت، قیمت نفت و بنزین را به‌‌صورت مصنوعی پایین آورده است و به‌طور طبیعی در ماه‌های آینده، روند قیمت‌ها افزایشی خواهد بود.

دست ترامپ در جیب اروپا/ اروپایی‌ها از جیب‌بری ترامپ حمایت می‌کنند؟

در حالی که پس از خروج امریکا از برجام، اروپایی‌ها نسبت به باقی ماندن در مسیر برجام تاکید داشتند و در دیدارهای مختلف، از بسته اروپایی حمایت از رفع تحریم‌های غیرقانونی امریکا علیه ایران صحبت کرده‌اند، با کندی در اجرای راهکارهای غیرتحریمی در 6 ماه اخیر، به نوعی از امریکا در اعمال تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های نفتی علیه کشورمان حمایت کرده‌اند.

نکته قابل توجه در این خصوص، این است که اگر ترامپ درصدد کاهش عرضه نفت چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان با اعمال تحریم نفتی برنیامده بود، اروپایی‌ها به عنوان مصرف کننده بزرگ نفت، امروز به جای خرید نفت 70 تا 80 دلاری، نفت 60 دلاری خریداری می‌کردند و شاهد تحمیل فشار تمامی نوسانات قیمتی نفت در 6 ماهِ بعد از خروج یکجانبه امریکا از برجام بر اقتصاد خود نبودند.

در واقع ترامپ با قلدری برای نیل به اهداف مغرضانه و خودخوانه خود، دست در جیب مصرف کنندگان بزرگ نفت، از جمله اروپایی‌ها کرده و سیاستمداران اروپایی از این موضوع چشم پوشی کرده‌اند و پول باج‌خواهی امریکا را از محل مالیات مردم اروپا و جیب یکایک اروپایی‌ها می‌پردازند.

 

منبع:تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند