دولت آلمان آماده ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی است

دولت آلمان آماده ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی است

دولت ائتلافی آلمان که قبلا تمایلی به ممنوعیت خودروهای دیزلی نداشت، خود را برای اجرای آن در شهرهای مختلف آماده می‌کند و دادگاه عالی فدرال آلمان قرار است روز سه‌شنبه در این‌باره تصمیم بگیرد.

شواهد نشان می‌دهد دولت آلمان ممنوعیت استفاده از خودروهای دیزلی را غیرقابل اجتناب می‌داند و خود را برای اجرای سریع آن آماده می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی سیاست گذاران آلمان معتقدند با الویت قرار دادن سلامتی و محافظت شهروندان در مقابل دی اکسید کربن و ذرات معلق، باید قوانین جدیدی وضع شوند.

پیش‌تر وزارت حمل‌ونقل و توسعه شهری آلمان از تمایل دولت برای خودداری از ممنوعیت خودروهای دیزلی خبر داد.

یک سخنگوی دولت به طرحی موسوم به “برنامه سریع هوای پاک” اشاره کرد که در دست تهیه است و هزینه میلیاردی دارد.

او هم چنین از برنامه‌های دولت آلمان برای مقابله با آلودگی هوا در برخی شهرها خبر داد و به عنوان نمونه به قوانین رانندگی کارآمد در خیابان‌ها اشاره کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر برای دومین بار به آلمان در مورد آلودگی هوا التیماتوم داد. آخرین هشدار هفته گذشته بود که از آلمان و چهار کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا خواسته شد هر چه سریع‌تر آلودگی هوا را در کشورهای خود کاهش دهند.

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است در غیر این صورت از آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و انگلیس به دلیل عدم رعایت استاندارهای این اتحادیه به دادگاه عالی اروپا در بروکسل شکایت خواهد کرد.

دادگاه عالی فدرال آلمان در شهر لایپزیگ روز سه شنبه درباره سرنوشت خودروهای دیزلی تصمیم می‌گیرد. حکم این دادگاه مشخص خواهد کرد آیا ممنوعیت تردد این نوع خودروها بدون وجود قوانین که شامل همه ایالت‌های آلمان می‌شود، مجاز خواهد بود یا خیر.

به گزارش دویچه‌وله، آلودگی هوا در آلمان رو به کاهش است. با این همه میزان آلودگی در ۷۰ شهر این کشور همچنان بالاتر ازحد مجاز اتحادیه اروپاست.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند