جزئیات دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه جهانبانی / هشدار مدعی العموم به مدیران بانکی

جزئیات دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه جهانبانی / هشدار مدعی العموم به مدیران بانکی

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه جهانبانی در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر از متهمین بانک سرمایه به نام گروه جهانبانی امروز در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام و به صورت علنی برگزار شد.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت جلسه و قرائت و تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: متهمان مواظب اظهارات خود باشند.

وی افزود: در جلسه قبل متهم جهانبانی بخشی از دفاعیات خود را ارائه داد و مابقی دفاعیات خود را در این جلسه ارائه خواهند داد. با توجه به زمان دفاعیات خود را ارائه دهید و از تکرار خودداری فرمایید.

در این بخش از جلسه از دادگاه متهم جهانبانی در جایگاه قرار گرفت و مدعی شد: در خصوص پرداخت به آقای اللهیاری برادر خانم بنده که مدیر عامل شرکت آرمان اندیش میثاق بود چند قرار داد بابت خرید برنج داشتیم که قسمتی از آن را پرداخت کردیم و قسمتی نیز باقی مانده است.

متهم جهانبانی افزود: در خصوص دفاتر دوبی حدود ۷۰ میلیارد تومان در سال‌های ۹۰ و ۹۱ گوشت وارد کردیم و در دبی دفتری گرفتیم، در آلمان نیز دفتری برای تبادل کارهایمان اجاره کردیم که ماهانه ۱۴۵۰ یورو در ازای آن پرداخت می‌کردیم.

این متهم مدعی شد: در خصوص سهام ملل بخش عمده‌ای از سهام خریداری شده پیش از موضوع بانک سرمایه است و در تاریخ ۱.۷.۹۰ انجام شده است.

وی در خصوص ملک مشکین شهر نیز مدعی شد: این ملک در سال ۹۶ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است و این پروژه یکی از بی نظیرترین پروژه‌ها در جذب توریست و رونق اقتصادی در منطقه بوده است، این ملک در سال ۹۸ توسط کارشناسان ارزیابی شد، اما کارشناسان قولنامه‌ها را ارزیابی نکردند.

متهم جهانبانی گفت: نماینده دادستان پرسید که چرا به جای گوشت، دام مولد تولید نکردید، در این خصوص باید بگویم که اقتصاد هر کشور بخش‌های متعددی دارد و در کشور ما گوشت و فرآورده‌های دامی از جمله محصولاتی هستند که به دلایل متعدد از جمله خشکسالی بخش عمده‌ای از تامین آن از طریق واردات انجام می‌شود.

این متهم مدعی شد: بنده ادعایی در زمینه تولید نداشتم و ریالی در جهت اشتغال و تولید در این زمینه اخذ نکردم. از طرفی تضمینی وجود نداشت که اگر در این بخش ورود می‌کردم با مشکلات بیشتری رو به رو نمی‌شدم.

این متهم گفت: اولین مورد در زمینه واردات گوشت در سال ۹۰ و از طریق بانک ملت انجام شد که حدود ۶۰۰ تن بود پس از آن ۱۰۰۰ تن دیگر و بعد از آن در سال ۹۲، ۲ هزار و ۵۰۰ تن وارد شد که علی رغم عدم تخصیص ارز دولتی شرکت‌ها نهایت حسن همکاری را داشتند.

قاضی مسعودی مقام در این بخش از جلسه دادگاه پس از استماع دفاعیات متهم جهانبانی خطاب به وی گفت: شما در رابطه با اخذ تسهیلات توضیح دهید.

رئیس دادگاه افزود: چیز‌هایی که می‌گویید باید بر اساس واقعیت باشد چرا که خیلی از تسهیلاتی که اخذ کردید صرف واردات نشده است و اکنون سوال اینجاست که پولی که با آن گوشت وارد کشور شده چه شده است.

قاضی مسعودی مقام اظهار کرد: شما با یک لشکر به بانک سرمایه‌ می‌رفتید و با مسئولان آن زمان بانک زمینه اعطای تسهیلات را فراهم می‌کردید شما اگر وارد کننده بودید مسیر قانونی را طی می‌کردید.

۴۸۹ فقره تسهیلات در دو سال فقط از یک بانک

قاضی مسعودی مقام گفت: سئوال اینجاست که شما وارد کننده هستید، ساختمان ساز هستید و یا مسئولان و بچه‌های آن‌ها را در شرکت‌ها به کار می‌گرفتید تا از آن‌ها سوءاستفاده کنید؟ ۴۸۹ فقره تسهیلات در دو سال فقط از یک بانک داشتید و ۶۰۴ میلیارد تومان تسهیلات گرفتید که نمی‌دانم چگونه سر از جیب این و آن درآورده است.

وی تصریح کرد: برای تمامی متهمان ظرف ۵ دقیقه وثیقه آوردید و خانم شما کمتر از ده دقیقه برای تمام متهمان وثیقه نقدی آورده است اموال خود را به نام این و آن می‌زنید این درست نیست که در ابتدای سخنان خود آیه و حدیث می‌آورید در حالی که برای هم متهم ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه گذاشتید و سپس می‌گویید که خود متهمان آوردند درحالی که ردیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که از جیب شماست در رابطه با اخذ تسهیلات از سال ۹۲ تا سال ۹۴ توضیح دهید؟

متهم جهانبانی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد: بنده هیچ گاه فی البداهه کالای اساسی وارد نکردم و از سال ۸۶ کار واردات را انجام دادم؛ متاسفانه تحریم‌های اقتصادی و تصمیم‌های غلط اقتصادی باعث شد که اکثر فعالان بخش خصوصی با مشکل مواجه شوند.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم جهانبانی خواست به حواشی نپردازد و به وی گفت: درباره اخذ تسهیلات در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ توضیحات خود را ارائه کنید. آن زمان که مشکلات اقتصادی اینگونه مطرح نبود، در سال ۹۷ در حوزه اقتصادی مشکلاتی ایجاد شد که شما می‌خواهید آن را به سال‌های ۹۲ تا ۹۴ وصل کنید.

متهم پاسخ داد: در سال ۹۲ تا ۹۴ نیز مشابه سال ۹۷ اتفاق افتاد و ارز ۳۶۰۰ به ۴ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

قاضی گفت: شما باید در فرآیند اخذ تسهیلات توضیحات خود را ارائه دهید، زیرا در این حوزه دچار جرم شدید.

متهم جهانبانی مدعی شد: ما هیچ تسهیلات نامشروعی توزیع نکردیم، ما در زمان تحریم‌ها به مملکت خدمت کردیم و حتی یک دلار ارز مرجع نیز دریافت نکردیم و فقط با ارز مبادله‌ای کالا وارد کردیم.

بر این اساس قاضی به متهم گفت: برادر شما با مسئولان سازمان حسابرسی در حضور مسئولان بانک سرمایه جلساتی را برگزار می‌کردند چرا اینهمه مسئولان را آنجا بردید، اگر شما می‌خواستید تسهیلات اخذ کنید می‌توانستید با مراجعه به شعبه و طی کردن روند قانونی این تسهیلات را دریافت کنید نه اینکه مدام جلسه بگذارید.

متهم جهانبانی پاسخ داد: اطلاعات اشتباه به شما داده‌اند.

قاضی گفت: خیر اطلاعاتمان دقیق است حتی تصویرتان نیز موجود است. شما در دادگاه صداقت نداشتید و آیا نمی‌دانید این قرارداد‌ها روی میز من موجود است.

رئیس دادگاه با نشان دادن برگه‌هایی به متهم با بیان اینکه آنچه که می‌گویید باید بر اساس صداقت باشد، افزود: این برگه‌ها از سوی بانک مرکزی است و دست نویس شده نیست. شما باید در باب اتهام انتسابی توضیح دهید نه در باب مصرف آن.

متهم جهانبانی ادامه داد: تسهیلات ما حدود ۶۰۰ میلیارد تومان در زمان آ‌قای درخشنده بوده که اصل و سود قرارداد‌های ۵ میلیارد تومانی را پرداخت کردیم و سپس دوباره از تسهیلات استفاده می‌کردیم.

قاضی مسعودی مقام به متهم گفت: این اطلاعات در اختیار ما قرار دارد و نیازی نیست شما به آن‌ها بپردازید آقای جهانبانی شما با آقایان بخشایش، کاظمی، توسل در ارتباط بودید و ضابطه‌مند عمل نکردید. شما افراد، پدر بانک را درآوردید و میلیارد‌ها تومان به بانک ضرر زدید.

این متهم پاسخ داد: آقای قاضی این اطلاعات را به اشتباه به شما داده‌اند.

قاضی گفت: خیر، آیا عکس و تصاویر حضور برادرتان هم اشتباه است؟ لازم نیست شما به ذکر شماره تسهیلات و تاریخ‌های دریافت آن بپردازید بلکه در رابطه با اتهام توضیح دهید.

متهم جهانبانی در ادامه دفاعیات خود افزود: اینجانب در وهله اول به عنوان یک مشتری خوب و خوش حساب هستم و در وهله بعد یک بدهکار بانکی هستم.

این متهم مدعی شد: ارتباط شرکت و بانک در حد متعارف بوده و در هیچ موردی نحوه اعطای تسهیلات غیرعادی نیست و تسویه بدهی‌ها نیز در موعد مقرر انجام شده است و اینجانب هیچ مورد نامشروع و غیرقانونی نداشته‌ام.

وی مدعی شد: در مدت چهار سال و به نام ۷ شرکت مبلغ ۷۰۱ میلیارد تومان تسهیلات اخذ گردید که مبلغ کالا‌های وارداتی ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است و بابت کالا‌های وارداتی هیچگونه ارز دولتی اخذ نگردیده است.

قاضی مسعودی مقام ضمن تذکر به متهم جهانبانی به خاطر ارائه دفاعیات تکراری بیان کرد: ده بار این مطلب تکرار شده است.

رئیس دادگاه در ادامه و با کنایه خطاب به متهم جهانبانی گفت: اینطور که شما توضیح می‌دهید نه تنها واردات انجام دادید بلکه با قیمت کم نیز فروخته‌اید و ملت ایران نیز شکرگزار هستند.

متهم جهانبانی مدعی شد: بله متاسفانه همین طور نیز بوده است و همین کار را کردیم زمانی که مشکلات اقتصادی ایجاد شده بود دو کشتی وارد کردیم که متاسفانه بانک مرکزی اجازه ترخیص به ما نمی‌داد ما گوشت را زیر قیمت وارد کردیم و ضرر کردیم.

وی مدعی شد: کالا‌هایی که وارد کردیم با ارز مبادله‌ای بوده و به هیچ بانکی تعهد ارزی نداریم و تا پایان سال ۹۳ به هیچ بانکی بدهی معوق نداشتیم.

این متهم در بخش دیگری از دفاعیات خود افزود: در خصوص ایجاد شرکت‌های فرعی که در کیفرخواست تحت عنوان صوری نام برده شده است از چند سال قبل از اخذ تسهیلات این شرکت‌ها وجود داشته است و از تسهیلات دریافتی ۷۰۱ میلیارد، ۲۲۶ میلیارد در زمان آ‌قای درخشنده بوده است که کل این تسهیلات در زمان او مجددا دریافت و پرداخت شده است.

متهم جهانبانی افزود: آخرین تسهیلات دریافتی در تاریخ ۹.۳.۹۳ و سررسید آن در تاریخ ۱۰.۱۱.۹۴ بوده است.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات متهم جهانبانی اظهار کرد: سوال اینجاست که نحوه پرداخت به چه شکل بوده چرا که شما با تسهیلات جدید تسهیلات قبلی را تسویه می‌کردید.

متهم جهانبانی مدعی شد: نه اینگونه نبوده است و حد اعتباری وجود نداشته است این سیستمی است که بانک برای ما تعیین کرده است.

قاضی مسعودی مقام اذعان کرد: شما از بانک سرمایه تسهیلات می‌گرفتید و بانک ملت را تسویه می‌کردید از بانک دیگر نیز می‌گرفتید و دیگری را تسویه می‌کردید.

این متهم در واکنش به اظهارات قاضی مسعودی مقام بیان کرد: تا سال ۹۴ بدهی معوق نداشتیم و سررسید استمهال در تاریخ ۲۷.۹.۹۵ بوده است که ۸ روز بعد از این تاریخ ما را بازداشت کردند. این بدان معنا است که از چند ماه قبل از ما شکایت کرده بودند.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: اگر این تسهیلات به ضرر شماست چرا وارد کردید؟

متهم جهانبانی نیز در پاسخ گفت: چون کمبود کشور بود احساس کردیم که باید این کار را انجام دهیم، اما اشتباه کردیم.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به این جمله متهم جهانبانی بیان کرد: همه متهمان برای کشور احساس تکلیف کردند، اما بزرگترین ضرر را به کشور زدند.

متهم جهانبانی مدعی شد: ما کجا ضرر زدیم، ۳۳ درصد را ۴۰ درصد کردند.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما که احساس تکلیف می‌کنید زحمت بکشید و از شیوه قانون ادای تکلیف کنید. افرادی که در شرکت‌های زیر مجموعه شما بودند بدون پرداخت ریالی سهامدار شدند و برای بچه‌های مسئولان ماشین و آپارتمان خریده بودید یک نامه در خصوص خوش حسابی‌تان از بانک سرمایه بیاورید بانک اقتصاد نوین خود مسائلی دارد که بعدا نوبت آن خواهد رسید.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان برای ارائه توضیحاتی در جایگاه قرار گرفت و خطاب به متهم جهانبانی گفت: کل صحبت‌های شما یک طرف، اما یک سوال را واضح و صریح توضیح دهید شما صلاحیت دریافت وام به این مقدار را نداشتید چطور این مقدار تسهیلات دریافت کردید؟

نماینده دادستان با اشاره به گزارش کارشناس اعتباری اذعان کرد: کارشناس اعتباری بررسی کرده که آیا باید تسهیلات به شما اعطا شود یا خیر، کارشناس اعتباری اعلام کرده است که نسبت‌های مربوط به سود و زیان و تراز نامه شرکت در مجموع در شرایط مناسبی قرار ندارد و احتمال ریسک اعتباری بانک را افزایش می‌دهد. این را یک کارشناس بی طرف بانک گفته که ریسک اعتباری شما بالا است و ۲۹ میلیارد تومان بیشتر نمی‌توانید دریافت کنید، اما در شرکت شکوه نور احسان ۱۱۸ میلیارد تومان دریافت کردید و باید در این خصوص توضیح دهید. در زمان آقای بخشایش مدیران بانک در جلسات غیرعلنی اعلام کردند شما همراه برادر خود که از دوستان آقایان بخشایش و کاظمی بودند به بانک رفتید و مذاکره کردید.

نماینده دادستان با بیان اینکه کارشناس اعلام کرده است که صورت‌های مالی شرکت مطابق ضوابط بانک نیست، افزود: در نتیجه گزارش کارشناس آمده است که با درخواست اخیر مشتری پیشنهاد نمی‌شود، اما سوال این جاست که شما چگونه این میزان تسهیلات دریافت کردید در حالی که کارشناس در خصوص پرونده شما گفته است بررسی صورت‌های مالی شرکت نشان می‌دهد که نسبت‌های مالی شرکت ضعیف است.

قهرمانی خطاب به مدیران بانکی اذعان کرد: من اینجا به عنوان مدعی العموم به مدیران بانکی هشدار می‌دهم نمی‌توانند بدون رعایت بهداشت اعتباری به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات دهند. البته می‌توانند از اموال خود، پدران و اجداد خود پرداخت کنند. اما نمی‌توانند از کیسه ملت ببخشند.

وی در ادامه اظهارات خود خطاب به متهم جهانبانی گفت: در شرکت تجارت نصر البرز مبالغی به حساب اشخاص حقیقی رفته است سوال اینجاست که اگر برای واردات کالای اساسی بوده موضوع فولاد چیست؟ در شرکت شکوه نوآوران تسهیلات گرفته شده و با آن بیمه تسهیلات انجام شده است. در شرکت جهان تجارت دیبا نیز بخشی از تسهیلات برای تسویه شرکت دیگر و بخشی به توسعه تجارت آرمان رفته است که این‌ها یک به یک ردیابی شده است.

وی افزود: در شرکت شکوه نور احسان عمدتا تسهیلات به سمت شرکت جهان تجارت دیبا، شرکت زعفران و اشخاص حقیقی رفته است.

نماینده دادستان با بیان اینکه ردیابی‌ها به صورت درختی انجام شده است، گفت: کارشناس پرونده گفته است ۳۲ میلیارد تومان از تسهیلات در کالای اساسی رفته، اما سوال اینجاست که بقیه آ‌ن کجاست. به طور واضح توضیح دهید که چرا وثایق شما ده درصد ملکی، ده درصد به گونه‌ای دیگر و مابقی سفته و چک بوده است.

قهرمانی گفت: در خصوص واریز به حساب برادر خانم خود اعلام کردید که بابت خرید برنج بوده اولا موضوع تسهیلات شما واردات کالای اساسی بوده و این کار غیر قانونی است ثانیا شما قبل از اخذ تسهیلات قرارداد بسته‌اید و تسهیلات برای تسویه قرارداد‌های قبلی گرفته‌اید.

وی اذعان کرد: در خصوص دفاتر آلمان و دوبی شما باید با پول شخصی خود دفتر خریداری می‌کردید و نمی‌توانید از محل تسهیلات در امارات دفتر بخرید این غیرقانونی و خیانت در امانت است.

نماینده دادستان در ادامه و در خصوص سهام ملل افزود: در این خصوص باید با پول خودتان سرمایه گذاری می‌کردید نه پول مردم اینکه می‌گویید نمی‌خواستید همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد بگذارید صحیح نیست چراکه جوجه شدن این تخم مرغ‌ها خطرناک است.

قهرمانی در خصوص ملک مشکین شهر ادامه داد: ملک مشکین شهر از محل تسهیلات خریداری شده، اما شما نمی‌توانید با تسهیلات دریافتی پروژه گردشگری تاسیس کنید یا ملک بخرید از طرفی بانک نیز آن ملک را نمی‌پذیرد چرا که سهل البیع نیست و مشتری ندارد و دربالای کوه‌ها و در نزدیکی پل معلق است.

وی با بیان اینکه هر تسهیلاتی که اخذ می‌شود پرداختی حسب مقررات بانک مرکزی بخشی برای ارز و بخشی برای سود است، افزود: حسب قرارداد‌های خودتان بدهی شما بالغ بر دو هزار میلیارد تومان است این پول‌ها هزینه فرصت‌های بالایی داشته و می‌توانسته است به اشتغال و بازرگانی کمک کند.

علیمردانی نماینده بانک گفت: آقای جهانبانی به این موضوع اشاره کرد که بخشی از تسهیلات اخذ شده در زمان درخشنده بوده در حالی که او هیچ گونه مصوبه ای را امضا نکرده است.

وی افزود: آقایان بخشایش، کاظمی و توسلی اعضای هیئت مدیره بودند که این مصوبات را تصویب می‌کردند و آقای درخشنده مواجه شد با تسهیلات انبوهی که تمدید می‌شد.

نماینده بانک خطاب به متهم ادامه داد: اگر شما با صداقت رفتار می‌کردید و از همان اول گشایش‌های اعتبار را در بانک سرمایه انجام می‌دادید در آن زمان با این مشکل مواجه نبودید. همه فاکتور‌های شما جعلی بود. به ما نگفتید که می‌خواهم کالای اساسی را با فلان قیمت وارد کنم اگر با ما صادق بودید ما هیچ وقت این کار را نمی‌کردیم.

وی خطاب به جهانبانی افزود: شما گفتید من از ۶۰۰ میلیارد تومانی که اخذ کردم ۳۰۰ میلیارد تومان آن را برگرداندم سوال من این است شما ملک مشکین شهر را به چه قیمتی خریدید؟ چگونه است که ملک مشکین شهررا ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان خریدید، اما اکنون میلیارد‌ها تومان ارزش دارد حال که درباره بدهی به بانک صحبت می‌کنید این ۶۰۰ میلیارد ارزش همان پولی را دارد که سال‌ها قبل داشته است؟

نماینده بانک ادامه داد: اگر قرار باشد هر متهمی اینگونه سخن بگوید و سود بانکی را لحاظ نکند که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. شما قِرانی از اصل پرداخت نکردید و فقط سود دادید.

در ادامه نماینده سازمان بازرسی نیز به ارائه توضیحات خود پرداخت و بیان کرد: در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ که زمان اخذ تسهیلات بود ۲۶ واحد کشتی شامل واردات کالا‌های اساسی بود که بر اساس آن ۲۹۵ میلیارد تومان ارز خارج شد.

نماینده سازمان بازرسی درباره نقش بخشایش افزود: متهم جهانبانی نقش بخشایش را در این پرونده به درستی عنوان نمی‌کند؛ بخشایش به این موضوع آگاهی داشت که شرکت نور ابرار صلاحیت اخذ وام را ندارد لذا به متهم جهانبانی پیشنهاد می‌دهد که شرکت‌های دیگری تاسیس کند تا به آن شرکت‌ها وام تخصیص یابد.

وی گفت: در واقع مربی جهانبانی بوده است؛ چرا که با این اقدام امکان رصد از سوی دستگاه‌های نظارتی وجود نداشت در حالی که ذینفع همه این شرکت‌ها جهانبانی بود.

در ادامه متهم جهانبانی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و مدعی شد: اینکه نماینده بانک می‌گوید آقای درخشنده مصوبه‌ای را امضا نکرده است مگر چنین چیزی امکان پذیر است، تا او امضا نمی‌کردند هیچ اقدامی صورت نمی‌گرفت. از سوی دیگر همه فاکتور‌ها نیز واقعی بوده و اشتباهی در آن صورت نگرفته و کالا‌ها به صورت داخلی بین شرکت‌ها فروخته می‌شد.

در ادامه قاضی بعد از این صحبت متهم جهانبانی به وی گفت: کالا‌ها به صورت داخلی بین شرکت‌های زیر مجموعه شما فروخته می‌شد برای آنکه گرانتر به مردم بفروشید. آیا این کار عقلانی است؟ هر شرکتی کالا را به شرکت دیگر می‌فروخت تا سود ببرد.

متهم جهانبانی گفت: این سود جزئی بود بدون شک ما کالا را از قیمت بازار نمی‌توانستیم گرانتر بفروشیم چرا که دستگاه‌های نظارتی مانع کار ما می‌شدند.

این متهم مدعی شد: من هیچ گونه تخلفی نداشتم حتی جرم هم انجام ندادم تنها کوتاهی و اشتباه داشتم.

وی گفت: بانک برای من تسهیلات را استمهال کرد، گناه من چیست؟ اگر بانک تخلفی کرده بنده چه گناهی دارم.

متهم جهانبانی ادامه داد: درباره ۸ میلیون یورو نیز به زودی مستندات آن را به دادگاه ارائه خواهم داد.

قاضی گفت: الان توضیحات خود را ارائه دهید، مستندات را بعدا ارائه کنید.

متهم افزود: در حال حاضر به طور دقیق اعداد را به یاد ندارم.

این متهم ادامه داد: همکاری من با بانک سرمایه در راستای جذب منابع و با درخواست بانک صورت صورت گرفته و مجوز‌های لازم را داشته است.

قاضی گفت: این‌ها را در جلسات قبل گفته‌اید بحث ما درباره بانک سرمایه و ارائه تسهیلات است.

متهم جهانبانی افزود: باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که همه شرکت‌های زیر مجموعه بنده در کنار شرکت تجارت ابرار نور هستند و همه شرکت‌های زیر مجموعه را باید در کنار این شرکت دید و مسئولیت و اداره آن شرکت‌ها را شرکت ابرار بر عهده داشته است.

متهم جهانبانی در ادامه تلاش کرد دفاعیات خود را به سمت واردات کالا‌های اساسی پیش ببرد که قاضی به وی گفت: آقای جهانبانی چندین بار این مباحث را مطرح کردید و خواستید خودتان را توانمند نشان دهید در حالی که کالا وارد کردن دلالت بر توانمند بودن نیست.

این متهم در ادامه گفت: در کیفرخواست موارد متعددی عنوان شده که هیچ کدام به نرخ‌های بانک مرکزی اشاره نکرده است. تمام تسهیلات اخذ شده به اعتبار من صورت گرفته و افرادی که به عنوان متهم در دادگاه حضور دارند هیچ نقشی در دریافت تسهیلات نداشته‌اند.

متهم جهانبانی بار دیگر تلاش کرد تا موضوع تحریم‌ها را در اتهام خود دخالت دهد که با واکنش قاضی مواجه شد که با کنایه به وی گفت: همه فهمیدند که شما تنها شخصی هستید که کالای اساسی وارد کرده‌اید.

قاضی ادامه داد: همه می‌گویند ما تحریم‌ها را دور می‌زنیم، ولی در واقع همه، ملت را دور می‌زنند این حرف‌های تکراری تأثیر ندارد ما به شما می‌گوییم ۸ میلیون یورو را توضیح دهید، اما شما عنوان می‌کنید که مستندات را بعدا خواهید آورد.

وی گفت: فکر نکنید توضیحات اضافه تاثیرگذار خواهد بود باید از باب اتهام دفاع کنید. شما در جلسه اول خود بار‌ها به موضوع واردات کالا‌های اساسی و تحریم‌ها اشاره کردید. اگر واردات کالای اساسی شما ثمره‌ای داشت مردم آن را می‌دیدند.

قاضی مسعودی مقام تأکید کرد: ما نفهمیدیم شما‌ها چکاره‌اید، هنرپیشه گوشت وارد می‌کند، شما هم گوشت وارد می‌کنید و هیچ یک نیز تولید کننده نیستید و همه‌اش کار واردات را انجام می‌دهید.

رئیس دادگاه گفت: شما تسهیلاتی گرفتید که مبنای قانونی ندارد اگر گمان می‌کنید از مجاری قانون این تسهیلات را اخذ کردید توضیحات خود را ارائه دهید.

قاضی گفت: تمام حساب‌ها و ارکان ارتباطی شما موجود است باز هم شما می‌گویید که این‌ها غلط است؟

قاضی مسعودی مقام گفت: به نظر می‌رسد شما پرونده را نخواندید بهتر است همه مصوبات و نظرات کارشناسی را مشاهده کنید تا دفاعتان مناسب باشد.

در ادامه متهم جهانبانی گفت: همه شرکت‌های زیر مجموعه من با یکدیگر بودند و در اظهارات کارشناسی باید همه را با یکدیگر دید.

قاضی درباره این صحبت متهم افزود: اگر همه این شرکت‌ها را هم با یکدیگر ببینیم باز هم نظرات کارشناسی منفی است.

متهم جهانبانی در ادامه دفاعیات خود گفت: اکنون چرا من دارم محاکمه می‌شوم، من تسهیلاتی گرفته‌ام که در چارچوب قانون و ضوابط بانک مرکزی بوده است، گناه من چیست؟ آقایان بانکی با صداقت صحبت کنند. من تا پایان سال ۹۳، سه سال تسهیلات گرفتم و در سررسید خودش پرداخت کردم. اگر در خصوص ضوابط بانک مرکزی ایرادی دارید آن را در شورای پولی – بانکی مطرح کنید.

نماینده بانک سرمایه در این بخش از جلسه دادگاه اظهار کرد: بخشنامه بانک مرکزی می‌گوید که تخلف شده است ذی نفع واحد سقفی که می‌تواند دریافت کند ۲۰ درصد سرمایه ثبتی بانک است. گروه جهانبانی ۶۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده که فراتر از سرمایه ثبتی بانک که ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

متهم جهانبانی در ادامه گفت: این موضوع مربوط به تخلف مدیران بانک است و این مبالغ در راستای واردات کالای اساسی بوده است.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات متهم جهانبانی گفت: دفاعیات شما تکرار مکررات است و موثر نیست. ما محل مصرف تسهیلات شما را داریم و جزئیات آن را می‌دانیم برخی از متهمان فکر می‌کنند که ما متوجه نیستیم و ده بار یک مطلب را تکرار می‌کنند.

متهم جهانبانی ادامه داد: شرکت ابرار وارد کننده و شرکت اصلی بوده است و اتهام صدور فاکتور صوری از نظر اینجانب درست نیست.

قاضی مسعودی مقام گفت: مطالب شما تکراری است و محکمه پسند نیست، مستندسازی به درد نمی‌خورد در حالی که بین خود معامله انجام دادید و گشایش اعتبار کردید.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: متهم جهانبانی می‌گوید که حد من ۲۹ میلیارد تومان بوده، اما من تکه تکه دریافت کردم که این موضوع درست نیست.

قهرمانی در ادامه خطاب به متهم جهانبانی گفت: تسویه شما به این شکل بوده که سود را می‌دادید و اصل را دوباره تمدید می‌کردید.

وی با بیان اینکه بانک‌ها با گزارشات منفی کارشناسی ۲۰ میلیون تومان نیز وام نمی‌دهند، گفت: سوال اینجاست که چرا به شما دادند در حالی که وثایق بسیار ناچیز بوده است. از طرفی می‌گویید تخلف متوجه مدیران بانک است، ما می‌گوییم مدیران بانک چرا برای معلمان بدبخت این تخلف را نکردند و برای شما کردند.

نماینده دادستان ادامه داد: از طرفی توجیه شما در خصوص شرکت ابرار بسیار ناصواب است. این چه هلدینگی است که شرکت‌ها در یک اتاق است و یک شرکت به شرکت دیگر کالا می‌فروشد. برخی از کالا‌هایی که حسب گزارش کارشناس وارد شده در ید شرکتی به نام کوثر درخشان قرار می‌گرفته و کارشناس در مواردی دیده است نرخ بالاتر از نرخ جهانی بوده است.

وی با بیان اینکه عمده فروشی به اشخاص حقیقی و حقوقی به طور واسطه‌ای و با نرخ‌های بالاتری انجام شده است، اظهار کرد: بیش از ۲۷ میلیارد ریال به عنوان حق الزحمه به شرکت کوثر درخشان پرداخت شده است.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام از متهم احمد یوسفی کوپائی خواست تا در جایگاه قرار گیرد.

قاضی مسعودی مقام ضمن تفهیم اتهام به متهم یوسفی کوپائی اظهار کرد: حسب محتویات پرونده و کیفرخواست شما متهم هستید به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ یک هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال.

متهم گفت: من مدیرکل تأمین دام و فرآورده‌های دامی شرکت پشتیبانی امور دام بودم و بازنشست شدم. آقای جهانبانی درخواست داشت برای واردات گوشت با او همکاری کنم. من ۲۰ سال با دام سروکار داشتم و در کشتارگاه کار می‌کردم.

وی ادامه داد: فرآیند دریافت کارت بازرگانی برای شرکت نور احسان مدتی به طول انجامید و عمده کار من خرید گوشت بود، البته برزیلی‌ها خیلی مایل نیستند که به ایرانی‌ها به صورت مستقیم گوشت بفروشند.

این متهم با بیان اینکه من هیچگونه چک بانکی و سفته‌ای امضا نکردم، افزود: در بانک سرمایه صرفا یک نامه دادم که درخواست خط اعتباری است و یک نامه اداری بوده که در آن ۴۰ میلیارد تومان درخواست کردم انجام شود؛ اما قبل از اینکه مصوب شود در تاریخ ۱۲.۵.۹۲ از مدیر عاملی برداشته شدم و درخواست وام توسط رئیس هیئت مدیره جدید به بانک سرمایه اعلام شد و کلیه اسنادی که بانک سرمایه ا لان در اختیار دارد در هیچ کجا امضا نکرده‌ام.

متهم یوسفی کوپایی در ادامه افزود: صورت جلسه هیئت مدیره و مجمع را اکنون در اختیار دارم که تشکیل شده، اما من حضور نداشتم و هیئت مدیره را تغییر دادند.

قاضی مسعودی مقام از متهم یوسفی کوپایی پرسید: شما در تاریخ ۱.۵.۹۲ درخواست تسهیلات داده‌اید؟

متهم یوسفی کوپایی گفت: بله، زمانی که وام را گرفتند من مسئولیتی نداشتم و آقای مهدی جهانبانی رفت و درخواست تسهیلات کرد و قرارداد‌ها، سفته‌ها و چک‌ها را آن‌ها امضا کردند و من وامی از بانک سرمایه نگرفتم.

نماینده دادستان در این بخش از جلسه دادگاه ضمن ارائه توضیحاتی اظهار کرد: آقای کوپائی در شرکت امور دام که حفره فساد در بانک سرمایه بود حضور داشته و معاون بازرگانی شرکت تجارت نور ابرار بود، در آنجا تمام تسهیلات سرازیر می‌شد.

وی گفت: متهم یوسفی کوپائی به طور فشرده و متراکم چندین بار درخواست تسهیلات می‌کند و متهم جهانبانی در خصوص اخذ تسهیلات با آقای بخشایش حرف‌هایی داشت که تماما غیر قانونی است، اینکه در واردات چه اتفاقی می‌افتاده است متهم یوسفی کوپائی کاملا با متهم جهانبانی توضیح نمی‌داد و وی که در شرکت تجارت نور ابرار متصدی امور واردات بوده در شرکت شکوه نور احسان اولین مرحله درخواست تسهیلات را می‌دهد که در ادامه از شرکت خارج و در شرکت تجارت نور ابرار مستقر شدند.

نماینده دادستان با بیان اینکه متهم یوسفی کوپائی از روند تسهیلات مطلع بوده، افزود: نقش وی در تسهیلات جهانبانی پررنگ است.

متهم یوسفی کوپائی در این بخش از جلسه دادگاه و در ادامه دفاعیات خود گفت: من در مجمع عمومی و در جلسه هیئت مدیره نبودم و عضو هیئت مدیره نیز نبودم و مدیرعامل خارج از اعضای هئیت مدیره بوده است تسهیلات نیز بر عهده هیئت مدیره است در خصوص گوشت هر سوالی باشد جواب می‌دهم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم یوسفی کوپائی گفت: در امور دام چه نفوذی داشتید؟ مرتبطین این پرونده به نحوی با شما در ارتباط بودند.

متهم یوسفی کوپائی پاسخ داد: در مقطعی که می‌خواستند وام بگیرند من مسئولیتی نداشتم روز اول به آقای جهانبانی گفتم که تخصص من گوشت است. من در سال ۹۰، دو هزار و ۵۱۴ تن برای ابرار وارد کردیم که ال سی بانک ملت بوده است. متوسط فروش واردات گوشت برزیلی در کشور ۴.۶۳ دلار بوده و خرید ما ۴.۵۷ دلار بوده است در سال ۹۳ متوسط واردات ۴.۹۵ بوده که برای ما ۴.۹۴ بوده است. اگر واردات گوشت چه از نظر کیفیت، قیمت و چه فروش مشکلی داشته باشد مربوط به من است.

این متهم افزود: حقوق من در ابتدای یک میلیون و ۵۰۰ بود و در سال ۹۲، دو میلیون و ۵۰۰ شد روزی که میخواستم علوفه وارد کنند گفتم من نمی‌دانم و بلد نیستم نهایتا آقای اردستانی را معرفی کردند که او نیز آ‌قای طباطبائی را معرفی کرد و با هم توافق کردند در آن قسمت اعلام کردم که در انبارداری می‌توانم کار کنم چرا که من گوشت بازار داخلی و خارجی را بلد بودم. از سال ۹۲ به بعد خود دولت اعلام کرد که به فروش، ارز مبادله‌ای نمی‌دهد و سیاست جهاد کشاورزی این بود که ارز مبادله‌ای به گوشت ندهد و وارد کننده‌ها باید می‌رفتند و از کف بازار ارز می‌خریدند.

وی در ادامه مدعی شد: من در سال ۹۰ که بازار گوشت را تحلیل کردم گفتم که دی ماه قیمت آن بالا می‌رود و در دی ماه نیز سازمان حمایت و پشتیبانی وارد شدند و قیمت گذاری کردند.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به دفاعیات متهم یوسفی کوپائی گفت: شما اگر متخصص هستید چرا برای خودتان کار نمی‌کنید؟

این متهم در پاسخ افزود: پول ندارم.

در ادامه قاضی از وکیل متهم احمد یوسفی کوهپایه خواست تا توضیحات خود را ارائه کند.

وکیل متهم با بیان اینکه عنوان اتهام موکل بنده باید مشخص شود گفت: هنوز این موضوع به طور شفاف مشخص نیست.

گفتنی است قاضی در پاسخ به این صحبت وکیل گفت: عنوان اتهام موکل شما فقط معاونت در اخلال است.

در ادامه وکیل متهم افزود: موکل من چه اقدامی انجام داده که نشان دهنده قصد مشارکت با آقای جهان‌بانی بوده است. وی در شرکت شکوه نور احسان مدیرعامل بوده و زمانی که آقای جهان‌بانی به دنبال افرادی برای انجام واردات گوشت بوده است او کسانی که می‌شناخته معرفی می‌کرده است.

وی ادامه داد: او تحت عنوان مدیرعامل انتخاب شده که تنها تقاضای خط اعتباری شرکت را امضا کرده و درخواست ۴۰ میلیارد تومان را داشت.

وکیل این متهم تاکید کرد: موکل من از کجا می‌دانسته که قرار است اخذ‌های دیگری از تسهیلات صورت گیرد چرا که وی مدتی بعد از امضای اولین اخذ تسهیلات برکنار شده است.

با توجه به اینکه دفاعیات وکیل طولانی بود قاضی از وی خواست بقیه دفاعیات خود را به جلسه بعد موکول کند.

قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام پایان جلسه گفت: ادامه جلسه روز شنبه ۹ شهریور ماه ساعت ۹ صبح برگزار خواهد شد.

منبع: میزان 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند