دیابت نوع 2 در جوانی زنگ خطری جدی برای بیماری‌های قلبی

دیابت نوع 2 در جوانی زنگ خطری جدی برای بیماری‌های قلبی

نتیجه یک مطالعه بین‌المللی نشان می‌دهد ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 در جوانی احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها قلبی و سکته مغزی را 60 درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد دیابت نوع 2 به مرور زمان باعث بروز بیماری‌های دیگر می‌شود. این بیماری مهمترین عامل بروز التهاب و مقاومت نسبت به انسولین بوده و میزان آن در جوانی شدیدتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به همین دلیل محققان دیابت جوانی را تهاجمی تر قلمداد می‌کنند. افزایش التهاب ناشی از دیابت یکی از مهمترین دلایل بیماری های قلبی در سنین قبل از میان‌سالی است. این مطالعه نشان می‌دهد تشخیص دیابت نوع 2 در جوانی، احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را 60 درصد و مرگ ناشی از دلایل دیگر را 30 درصد افزایش می‌دهد؛ البته این آمار هنوز هم کمتر از مرگ و میر ناشی از سرطان است.

یکی دیگر از عوارض دیابت Lipotoxicity است که باعث انباشت کلسترول در اندامی مانند کبد، کلیه و قلب می‌شود.

ابتلا به دیابت در سراسر جهان رو به افزایش است و محققان گرایش به سمت غذاهای آماده و زندگی کم تحرک را عامل اصلی این عارضه می‌دانند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود.

تاثیر دیابت بر سیستم گوارش و غدد و متابولیسم

همانطور که گفته شد، لوزالمعده مسئول ترشح انسولین در بدن است. اگر میزان ترشح این ماده کافی نباشد، یا بدن نتواند از آن استفاده کند، از هورمون های جایگزین برای تبدیل چربی به انرژی استفاده می شود. این فرآیند منجر به تولید سطح بالای مواد شیمیایی سمی شامل اسید و اجسام کتونی می شود.

این حالت کتواسیدوز دیابتی نامیده می شود و بیماری را پیچیده تر می کند. نشانه های این عارضه شامل تشنگی شدید، دفع ادرار بیش از اندازه و خستگی مزمن است. بازدم این افراد معمولا بوی شیرین می دهد که نشان دهنده افزایش سطح اجسام کتون در خون است. اگر این عارضه در بیماران دیابتی جدی گرفته نشود، می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

 تاثیر دیابت بر کلیه ها

کلیه یکی از مهمترین ارگان هایی است که تحت تاثیر دیابت عملکرد خود را از دست می دهد. دفع پروتئین از طریق ادرار می تواند یکی از نشانه های اختلال عملکرد کلیه باشد. نفروپاتی دیابتی به بیماری کلیه، ناشی از دیابت گفته می شود. متاسفانه این بیماری تا مراحل پیشرفته هیچ علامتی ندارد؛ بنابراین به پزشکان توصیه می شود که تمام بیماران دیابتی را از نقطه نظر این بیماری مورد بررسی قرار دهند.

 تاثیر دیابت بر سیستم گردش خون

افزایش قند خون به مرور زمان منجر به شکل گیری رسوب چربی در دیواره رگ ها می شود و احتمال تصلب شرایین، بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

عروقی خونی بیماران دیابتی به مرور زمان در ناحیه پاها تنگ می شود و فرد مدام احساس سرما می کند. از طرفی عفونت و زخم پا و احساس درد در ناحیه پا هنگام راه رفتن، از دیگر علایم کاهش جریان خون است.

برخی از عوارض دیگر دیابت عبارتند از :

-خشکی پوست

-تاول و احساس خارش

-مشاهده لکه های قهوه ای روی پوست

-نشت عروق خونی در چشم (رتینوپاتی دیابتی)

-آب مروارید زودرس

-عدم احساس سرما، گرما و درد

-افزایش احتمال عفونت های باکتریایی و قارچی

 

منبع:ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند