اکسکوینو

راهنمای ثبت‌نام در سامانه وام ودیعه مسکن

تجارت نیوز

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن که با ارسال پیامک درخواست خود را رزرو کرده‌اند از ساعت 11 صبح روز سه‌شنبه 14 مرداد تا 20 مرداد بر اساس آخرین رقم سمت راست کد ملی خود باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن مراجعه کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن که با ارسال پیامک درخواست خود را رزرو کرده‌اند از ساعت 11 صبح روز سه‌شنبه 14 مرداد تا 20 مرداد بر اساس آخرین رقم سمت راست کد ملی خود باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن مراجعه کنند.

پرداخت تسهیلات ودیعه مستاجران طبق برنامه پنج روز دیگر در دوشنبه 20 مرداد اغاز می‌شود؛ این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی تازه همین یکی دو روز پیش جزئیات دقیق و نهایی نرخ سود و اقساط ماهیانه وام مستاجران را اعلام کرده‌اند.

الان به طور قطعی می‌دانیم وام را دست صاحب‌خانه نمی‌دهند و مستاجر به عنوان پرداخت‌کننده اقساط با بانک طرف حساب خواهد بود. اگر او زمان بازپرداخت وام را یک ساله تعیین کند، فقط سود وام را به عنوان قسط ماهانه می‌پردازند اما یک امکان عالی هم پیش رو خواهد داشت. در صورتی که وام را سه ساله پس بدهید، در پایان کل پول مال خودتان می‌شود.

راهنمای ثبت‌نام وام مستاجران

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن که با ارسال پیامک درخواست خود را رزرو کرده‌اند از ساعت 11 صبح سه‌شنبه 14 مرداد تا 20 مرداد بر اساس آخرین رقم سمت راست کدملی خود باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن در آدرس tem.mrud.ir مراجعه کنند.

روز سه‌شنبه 14 مرداد مختص ثبت‌نام متقاضیانی خواهد بود که آخرین رقم سمت راست کدملی انها «4» است. چهارشنبه 15 مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آنها «2و3» است باید به سامانه مراجعه کنند. 16 مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کدملی آنها «1» است. 17 مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کدملی آنها «5»، «6»و «7» است، 18 مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کدملی آنها «0»، «8»، «9» است و 20 مرداد کلیه متقاضیان جامانده در این مدت قادر خواهند بود برای ثبت‌نام در سامانه اقدام کنند.

محاسبه اقساط وام ودیعه مستاجران

وام ودیعه مستاجران توسط 19 بانک و موسسه اعتباری پرداخت می‌شود. رقم این وام برای مستاجران در تهران ۵۰میلیون تومان، در شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، اهواز، و کرمانشاه 30 میلیون تومان و در باقی شهرهای کشور 15 میلیون تومان است.

پرداخت وام در دو نوع انجام می‌شود؛ روش اول برای خانواده‌هایی کم درآمد مناسب است اما بقیه هم می‌توانند روی آن حساب باز کنند چون باتوجه به اینکه اصل وام سر یک سال به بانک برمی‌گردد، مستاجر تنها به پرداخت سود می‌پردازد. پس اقساط ماهیانه رقم ناچیزی خواهد بود.

محاسبه‌های نهایی می‌گویند با سود تسهیلات مرابحه 13 درصدی دریافت کننده وام 50میلیون تومانی ماهی 540هزار تومان، دریافت کننده وام 30 میلیون تومانی ماهی 320هزار تومان و دریافت کننده تسهیلات 15میلیون تومانی فقط حدود 160هزار تومان در ماه قسط می‌دهند.

با وجود رقم پایین اقساط این نوع از دریافت وام برای متقاضیان معایبی خواهد داشت. مثل اینکه فقط یک سال آن را در اختیار دارند و پس از اینکه پول را به بانک پس دادند، مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

برای رفع این نقیضه بانک مرکزی بالاخره تایید کرد که روش دومی هم وجود دارد و در آن مستاجر می‌تواند درخواست دهد وام را برای سه سال در اختیار داشته باشد و در عوض اصل پول و سود آن را خرد خرد با بانک تسویه کند.

در پایان این 36 ماه وامی که گرفته‌اید مال خودتان خواهد بود. در این حال نرخ سود 12 درصد محاسبه می‌شود.

به این ترتیب مستاجران تهرانی که 50 میلیون تومان دریافت می‌کنند با احتساب سود وام باید ماهی یک میلیون و 660هزار تومان قسط بدهند.

در پایان مراحل بازپرداخت وام 50 میلیون تومانی در مدت 36 ماه مستاجر حدود 60 میلیون تومان به بانک پس می‌دهد. به عبارت دیگر سود وام 50 میلیون تومانی برای مستاجران پایتخت حدود 9 میلیون و800 هزار تومان است.

در روش بازپرداخت 36 ماهه، برای وام 30 میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه مستاجران ساکن در کلانشهرها 996هزار و 429 تومان است. کل بازپرداخت این وام حدود 36 میلیون پس از پایان بازه سه‌ساله خواهد بود و آنها باید اصل وام را با شش میلیون تومان سود پس بدهند. همچنین میزان اقساط ماهانه وام 15 میلیون تومانی در بازپرداخت 36 ماهه، طبق محاسبه‌ها 498 هزار و 200 تومان است.

کل بازپرداخت این وام در پایان سه سال 17 میلیون و 935 هزار تومان محاسبه می‌شود. پیش از این متقاضیان واجد شرایط در ساعت 10 صبح روز شنبه چهارم مردادماه با ارسال کدملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 از طریق تلفن همراه شخصی خود نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند.

مهلت ثبت‌نام در ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه به پایان رسیده است و طبق گفته‌ها 2.2 میلیون نفر در نهایت با ارسال پیامک درخواست خود را ثبت کرده‌اند. گفته شده حدود یک میلیون نفر وام می‌گیرند پس از این نظر هم شانس زیادی برای مستاجران وجود خواهد داشت.

طبق برنامه‌ریزی 20 مردادماه اسامی واجدان شرایط اعلام می‌شود و افراد باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. بعد از آن مشخصات متقاضی به بانک می‌رود تا وام به او پرداخت شود.

منبع: روزنامه هفت‌صبح

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند