راهکاری برای از بین بردن جذابیت قاچاق

راهکاری برای از بین بردن جذابیت قاچاق

رئیس کانون شورای اسلامی کار خراسان شمالی بهترین راه جبران کسری بودجه دولت را مقابله با قاچاق و فرار مالیاتی دانست و گفت: اگر تعرفه‌ها را صفر کنیم جذابیت قاچاق برای یک عده از بین می‌رود.

داوود امیری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بودجه جاری، بودجه‌ای مصرفی، تورم‌زا و غیرمولد است و بودجه عمرانی مولد و اشتغالزاست و ثروت و درآمد ایجاد می‌کند. دولت و سازمان مدیریت هم این مساله را به خوبی می‌دانند ولی در این کلاف سردرگم گرفتار شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی وجود مدیران شایسته و کارآمد را در دستگاه‌ها ضروری دانست و ادامه داد: در حال حاضر بیشتر دستگاه‌ها از مدیران کارآمد و لایق تهی شده‌اند و کمتر مدیریتهای کارآمد را می‌بینیم که این ضعف بزرگی برای اقتصاد کشور است.

رئیس کانون شورای اسلامی کار خراسان شمالی با تاکید بر اینکه دولت باید راه‌های درآمدزایی خود را شناسایی کند، افزود: در حال حاضر مقدمه و پیش زمینه سرمایه‌گذاری در کشور را داریم و اگر می‌خواهیم سرمایه‌ها وارد شوند و تولید رونق بگیرد باید فضای امنی برای سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

وی گفت: اگر شرایط مساعد و آرامی در جامعه و اقتصاد حکم‌فرما نباشد، سرمایه هم فرار می‌کند چون سرمایه‌گذار زمانی که از وضعیت اقتصاد، نرخ بهره‌های بانکی و سیاست‌های دولت اطمینان پیدا کند، سرمایه‌اش را وارد می‌کند.

امیری در عین حال با تاکید بر اینکه اگر تعرفه‌ها صفر شود، جذابیت قاچاق برای عده‌ای از بین می‌رود، افزود: دولت تلاش کرد با اجرای طرح رجیستری، جلوی قاچاق تلفن همراه را بگیرد که تاحد زیادی موثر و موفق بود و گوشی قاچاق را ساپورت نکرد تا فروشنده هم آن گوشی را وارد نکند، البته این طرح باید در مورد همه گوشی‌ها اجرا شود تا به این طریق جلوی ورود گوشی‌های قاچاق به کشور گرفته شود.

به اعتقاد وی دولت برای ایجاد درآمد و جبران کسری بودجه‌اش باید مبارزه جدی با قاچاق کالا و فرار مالیاتی را در دستور کار قرار بدهد، چون دولت نمی‌تواند از محل واسطه‌گری و دلالی مالیات بگیرد ولی از مصرف کننده، تولیدکننده، کارگر و کارمند مالیات می‌گیرد، به همین دلیل باید به سمت افزایش درآمدهای گمرکی، واقعی کردن مالیات‌ها و اخذ مالیات از کسانی که از دادن آن فرار می‌کنند و ثروت‌های بادآورده اندوخته کرده‌اند، برود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند