رایزنی دولت برای جذب 3 فاینانسر 4 هزار میلیارد تومانی چینی در آزادراه تهران-شمال

یک مقام مسئول گفت: به دلیل افزایش هزینه ساخت آزادراه تهران-شمال به 12 هزار میلیارد تومان، دولت در حال رایزنی است تا با جذب 3 فاینانسر 4000 میلیارد تومانی جمعاً به مبلغ 12هزار میلیارد تومان، قطعات 2 و 3 این آزادراه را 3 ساله تکمیل کند. پس از آنکه در اواخر دولت احمدی‌نژاد عنوان شد

یک مقام مسئول گفت: به دلیل افزایش هزینه ساخت آزادراه تهران-شمال به 12 هزار میلیارد تومان، دولت در حال رایزنی است تا با جذب 3 فاینانسر 4000 میلیارد تومانی جمعاً به مبلغ 12هزار میلیارد تومان، قطعات 2 و 3 این آزادراه را 3 ساله تکمیل کند.

پس از آنکه در اواخر دولت احمدی‌نژاد عنوان شد هزینه ساخت قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال حدود 8 هزار میلیارد تومان است، دولت سعی کرد برای اجرای این دو قطعه پرهزینه، فاینانسر خصوصی جذب کند.

در این راستا با 3 سرمایه‌گذار داخلی که از سرمایه‌گذاران قدیمی در حوزه راه‌سازی بودند، صحبت‌ شد و مقرر گردید که این 3 سرمایه‌گذار داخلی در قالب کنسرسیوم هزینه اجرای قطعات 2 و 3 را با پیمانکاری قرارگاه خاتم‌الأنبیاء تأمین کنند.

 همان زمان بود که قرارگاه قول داد این دو قطعه را 3 ساله می‌سازد.

اما با اتمام دولت احمدی‌نژاد، مجلس، مصوبه دولت دهم مبنی بر حضور قرارگاه خاتم در قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال را لغو کرد و حضور کنسرسیوم‌های داخلی و فعالیت قرارگاه، به دست فراموشی سپرده شد.  

اما به تازگی یک منبع آگاه گفت‌:‌ دولت قصد دارد و در حال رایزنی است تا در صورت امکان، 3 فاینانسر خارجی برای قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال جذب کند.

وی با بیان اینکه این فاینانسرها احتمالاً از کشور چین خواهند بود، ادامه داد: قرار شده است هر کدام از این‌ فاینانسر‌ها مبلغ 4 هزار میلیارد تومان فاینانس کنند.

این منبع آگاه با بیان اینکه هزینه اجرای قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال حدود 12 هزار میلیارد تومان خواهد بود، بیان کرد: مقرر شده است فاینانسر‌ها هر کدام در یک سال 4000 میلیارد تومان تأمین کنند.

وی بیان کرد: بدین ترتیب هر سال با فاینانس 4 هزار میلیارد تومانی، قطعات تکمیل می‌شود و ظرف 3 سال هر دو قطعه به اتمام خواهد رسید.

این مقام مسئول تأکید کرد: به هر حال دولت در حال رایزنی است ولی همه این موارد منوط به استقبال فاینانسیر و توجیه مالی مطلوب آنها است.

کوهستانی و صعب‌العبور بودن قطعات دو و سه آزادراه تهران-شمال اجرای آن را با مشکلات زیادی مواجه کرده است؛ به تازگی شنیده شده است که به علت افزایش قیمت قیر در کنار رشد قیمت مصالح، هزینه ساخت قطعات 2 و 3 در کنار تکمیل کل مسیر آزادراه تهران-شمال، بیش از 12 هزار میلیارد تومان است و این رقم چندین برابر کل بودجه عمرانی تخصیصی است؛ همین امر هر پیمانکاری را برای پای کار آمدن دچار تردید می‌کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند