خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
گزارش جدید بانک جهانی نشان می‌دهد:

هشدار بانک جهانی درباره رشد اقتصادی جهان/ نرخ رشد اقتصاد ایران چقدر است؟

2672 imp dde12e444114121f16ec7da83adbd20d

اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته رشد اقتصادی 2.9 درصدی را به ثبت رسانده، حالا قرار است این رشد به 2.2 درصد برسد. البته، رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد ایران از متوسط رشد جهانی بالاتر خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، روایت بانک جهانی از کاهش شتاب رشد اقتصادهای نوظهور نشان از این دارد که اقتصاد جهانی به ضعیف‌ترین وضعیت خود پس از بحران 2008 رسیده است. پیش‌بینی بانک جهانی همچنین خبر از ثبت رکورد جدیدی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال 2023 می‌دهد که بدین ترتیب سرعت رشد به کمترین میزان ممکن طی 15 سال گذشته می‌رسد.

براساس تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهان، رشد اقتصاد جهانی در سال 2023 از 3.1 درصد به 2.1 درصد می‌رسد. بخش اصلی این کاهش هم در نیمه دوم سال اتفاق خواهد افتاد.

در بخش دیگری از گزارش بانک جهانی، پیش‌بینی شده که روند رشد اقتصادی در ایران کاهشی خواهد بود. در حالی که اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته رشد اقتصادی 2.9 درصدی را به ثبت رسانده، حالا قرار است این رشد به 2.2 درصد برسد. البته، رشد پیش‌بینی‌ شده برای اقتصاد ایران از متوسط رشد جهانی بالاتر خواهد بود.

رشد اقتصادی ایران کاهش می‌یابد؟

بررسی بانک جهانی از اقتصاد ایران حکایت از این دارد که رشد اقتصادی به 2.2 درصد برسد. این میزان از رشد با متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا مطابقت دارد. پیشتر، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا دارای رشد 5.9 درصدی بودند. اقتصاد ایران هم در سال قبل، رشد 2.9 درصدی را به ثبت رسانده بود.

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال 2023 نسبت به ماه ژانویه تغییری را نشان نمی‌دهد.

رشد اقتصادی عربستان یک‌چهارم 2022

در بخش دیگری از گزارش بانک جهانی، رشد اقتصادی ترکیه که در سال گذشته 5.6 درصد بود با کاهش همراه شده و به 3.2 درصد می‌رسد.

رشد اقتصادی عربستان هم یک‌چهارم می‌شود؛ این یعنی رشد اقتصادی این کشور از 8.7 درصد در سال 2022 میلادی به 2.2 درصد در سال 2023 میلادی خواهد رسید که برابر با رشد اقتصادی ایران خواهد بود.

دلیل کاهش رشد اقتصادی آمریکا چیست؟

رشد 2.1 درصدی اقتصاد جهانی برای سال جاری با رشد اقتصادی جهان در دوره بحران مالی 2008 مطابقت دارد. البته این گزارش پیش‌بینی می‌کند که نرخ رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته بالاتر از نرخ رشد در طول دوره بحران مالی باشد اما این اتفاق برای کشورهای در حال ظهور نخواهد افتاد.

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته کاهش پیدا کند. در ضمن، این بانک پیش‌بینی خود از رشد 70 درصد از بازارهای نوظهور را کاهش داده است.

در ادامه گزارش بانک جهانی آمده است که نرخ رشد اقتصادی آمریکا از 2.2 درصد به 1.1 درصد در سال جاری کاهش می‌یابد. در سال 2024 هم این روند کاهشی ادامه خواهد یافت و رشد اقتصادی در این کشور به 0.8 درصد می‌رسد. دلیل این کاهش هم تاثیر طولانی‌مدت افزایش شدید نرخ بهره عنوان شده است.

رشد اقتصادی منطقه یورو به 0.4 درصد می‌رسد

منطقه یورو هم با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهد شد؛ از 3.5 درصد به 0.4 درصد در سال جاری. اجرای سیاست‌های پولی سختگیرانه و بالا رفتن بهای انرژی عامل این روند کاهشی است.

فضای بحران مالی 2008 تکرار می‌شود

بر اساس این گزارش، بررسی ارزیابی بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی حکایت از این دارد که وضعیت اقتصاد جهانی به ضعیف‌ترین سطح ممکن خود خواهد رسید؛ آن هم به دلیل افزایش نرخ بهره، تورم و محدودیت‌های اعتباری.  این شرایط برای اولین بار بعد از بحران مالی 2008 اتفاق خواهد افتاد. آنگونه که بررسی اتاق بازرگانی ایران از گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد، اقتصاد جهانی در موقعیتی ناپایدار قرار دارد.

 

نظرات