رشد خیره کننده واردات کالای هندی به ایران/نفت دادیم برنج گرفتیم

گشتي در آمار گمرک ايران نشان مي دهد که واردات ايران از هند در 11 ماهه 1392 با رشد خيره کننده هم از نظر وزني و هم از نظر ارزشي مواجه شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در 11 ماهه امسال واردات ايران از هند از نظر وزني با رشد 146.33 درصدي

گشتي در آمار گمرک ايران نشان مي دهد که واردات ايران از هند در 11 ماهه 1392 با رشد خيره کننده هم از نظر وزني و هم از نظر ارزشي مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در 11 ماهه امسال واردات ايران از هند از نظر وزني با رشد 146.33 درصدي به سه ميليون و 121 هزار تن و از نظر ارزشي با رشد 121.32 درصدي به سه ميليارد و 728 ميليون دلار رسيد.

رشد شديد واردات از هند باعث شد تا اين کشور در 11 ماهه امسال به سومين مبدا اصلي واردات کالا به ايران پس از امارات و چين تبديل شود. همچنين سهم اين کشور از کل واردات ايران در همين مدت از نظر وزني و ارزشي به ترتيب به 10.69 و 8.71 درصد رسيد.

برنج، کنجاله سويا، الکترودهاي زغالي براي کوره ها، چاي، مکمل هاي دارويي، جو، گوشت گاو، محصولات آهني و فولادي، کاغذ، الياف، نخ و محصولات مرتبط با نساجي، دانه کنجد و فرومنگنز عمده ترين محصولات وارداتي ايران از هند در 11 ماهه سال جاري بودند. ناگفته نماند که کيفيت سلامت برنج‌هاي هندي هنوز به تاييد دستگاه‌هاي نظارتي نرسيده است.

رشد شديد واردات ايران از هند در حالي است که صادرات ايران به هند در 11 ماهه امسال هم از نظر وزني دچار افت شد و هم از نظر ارزشي. در اين مدت صادرات ايران به هند از نظر وزني با افت 0.07 درصدي به چهار ميليون 666 هزار تن و از نظر ارزشي با افت 5.36 درصدي به دو ميليارد و 310 ميليون دلار رسيد.

به نظر مي رسد يکي از دلايل اصلي رشد شديد واردات ايران از هند در سال جاري مربوط به پول هاي بلوکه شده ايران در اين کشور باشد که به نظر مي رسد تا اين جاي سال اين پول‌ها به صورت کالاهاي مصرفي وارد ايران شده است.

در همين حال براساس تازه ترين خبر منتشر شده رويترز به نقل از معاون وزير نفت و گاز هند گزارش داد که هند آمادگي دارد که يک ميليارد و 500 ميليون دلار از بدهي هاي نفتي خود را به ايران بپردازد.

در توافق ايران با قدرتهاي جهاني در ماه نوامبر سال 2013 ميلادي، ايران از امکان دسترسي به چهار ميليارد و 200 ميليون دلار از دارايي هاي نفتي مسدود شده خود در بانکهاي خارجي بهره مند شد.

ژاپن با پرداخت 550 ميليون دلار از بدهي هاي نفتي خود به ايران در آغاز ماه فوريه سال 2014 ميلادي (24 بهمن)، در زمينه پرداخت بدهي هاي نفتي به ايران پيشتاز شد. کره جنوبي نيز قرار است در ماه مارس سال جاري ميلادي، دو پرداخت عمده به ايران داشته باشد که مجموع ارزش آنها به يک ميليارد دلار مي رسد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند