رشد ۰.۳ درصدی شاخص فرابورس در هفته گذشته

رشد ۰.۳ درصدی شاخص فرابورس در هفته گذشته

شاخص کل فرابورس در هفته‌ای که گذشته به رشد ۰.۳ درصدی قناعت کرد.

در هفته‌ای که گذشت معاملات در بازار‌های ۹‌گانه فرابورس ایران با ثبت دادوستد یک‌هزار و ۵۰۵ میلیون ورقه بهادار در ۲۱۰ هزار دفعه صورت گرفت که ارزش این دادوستدها ۱۱ هزار و ۳۳۲ میلیارد ریال بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین معاملات بازارهای فرابورس ایران نیز در حالی هفته پیش ادامه یافت که بهترین عملکرد در رشد حجم و ارزش معاملات را بازار‌های اول و پایه کسب کردند.

در مجموع بازارهای پایه فرابورس نیز در این مدت ۶۳۲ میلیون سهم به ارزش یک ‌هزار و ۱۹۶ میلیارد ریال و در مجموع بازار‌های اول و دوم نیز ۸۱۸ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۷۹۷ میلیارد ریال مبادله شد.

آمار سایر بازار‌های فرابورسی هم حاکی از دادوستد به ترتیب تعداد ۵۴ و ۰٫۰۵ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۳۱۷، و ۰٫۲۳ میلیارد ریال در بازار ابزار‌های نوین مالی و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط است.

از سوی دیگر، بیشترین تعداد معاملات در هفته گذشته متعلق به بازار پایه فرابورس با ۷۴ هزار نوبت معاملاتی بود که ۱۳ درصد افزایش نسبت به هفته پیش را نشان می‌دهد.

همچنین نگاهی به ابزارهای معاملاتی در بازار ابزارهای نوین مالی در این کدت حاکی از آن است که ارزش معاملات اوراق بدهی ۱۶ درصد کاهش یافته و افزایش ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب ۶ و ۲۹ درصد بوده است. بعلاوه این که حجم معاملات این سه ابزار به ترتیب با ۱۴ و ۱ درصد کاهش و ۳۰ درصد افزایش رو‌به‌رو شده است.

افزون بر این، هم‌زمان ارزش معاملات خرد در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در فرابورس ایران نیز به ۲ هزار و ۸۳۰ میلیارد رسید که گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی به میزان ۵۶۱ و ۵۳۸ میلیارد ریال به ترتیب ۲۰ و ۱۹ درصد از ارزش کل معاملات را از آنِ خود کردند و در صدر ایستادند.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس هم در آخرین روز کاری هفته گذشته در سطح ۱۱۱۰ واحدی ایستاد و ۰٫۳ درصد نسبت به ابتدای هفته صعود کرد.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند