رشد ۲۸ درصدی تجارت ایران و آمریکا

تجارت نیوز

تجارت ایران و آمریکا در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱.۲ میلیون دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، تجارت ایران و آمریکا در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱.۲ میلیون دلار رسید.

به نقل از تسنیم، دفتر آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲۱٫۲ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۸ درصد افزایش داشته است.

در ماه‌های ژانویه تا می سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۶٫۶ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش در ۵ ماه نخست ۲۰۲۲ صادرات آمریکا به ایران افت ۱ درصدی داشته است. در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۶٫۴ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۶٫۳ میلیون دلار کاهش یافته است.

افزایش ۲۸ درصدی تجارت دو کشور در ۵ ماهه نخست ۲۰۲۲ ناشی از جهش واردات آمریکا از ایران در این دوره بوده است. واردات این کشور از ایران در ۵ ماهه نخست امسال رشد ۲۴ برابری داشته و به ۴٫۹ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ۵ ماهه نخست سال قبل تنها ۰٫۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

میزان تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل توجهی نیست. ایران در بین مقاصد صادراتی آمریکا در ۵ ماهه ۲۰۲۲ رتبه ۱۷۸ و در بین منابع تأمین کالاهای وارداتی این کشور رتبه ۱۷۱ را به خود اختصاص داده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند