رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد:

رشد 21 درصدی گردشگری در کشور

رشد 21 درصدی گردشگری در کشور

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به رونق گردشگری در نوروز امسال گفت: براساس آمارها، 17 میلیون نفر شب اقامت از 28 اسفند 97 تا سوم فروردین 98 در کشور ثبت شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با وجود این وضعیت آب و هوایی این تعداد سفر نشان می دهد که مردم به گردشگری علاقه مند هستند و تمهیدات لازم برای ارائه خدمات مناسب به گردشگران نوروزی اندیشیده شده است.

علی اصغر مونسان همچنین با اشاره به بازدید خود از معبد آناهیتا کنگاور، گفت: برنامه ریزی منسجمی خواهد شد تا هرچه سریعتر کارهای مرمت و بازسازی معبد آناهیتا انجام شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: معبد آناهیتا یک مرکز تاریخی ارزشمند در کشور است و این قول را به مردم کنگاور می دهم تا اقدامات مرمت و بازسازی این معبد انجام شود.

مونسان در ادامه به بازدیدهای خود از منطقه اورامانات استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: اورامانات منطقه ای زیبا، تاریخی و طبیعی است بنابر این ثبت جهانی این منطقه باید پیگیری شود، ضمن این که طاق بستان کرمانشاه نیز قابلیت ثبت جهانی دارد که البته این منطقه زیبا دارای معارض هایی است که برای ثبت جهانی باید برطرف شود.

معاون رئیس جمهوری در ادامه این بازدید گفت: در سال 97 تمرکز بر این بود که گردشگری غرب کشور رونق یابد چرا که این نقطه کشور دارای ظرفیت ها و جاذبه های بی نظیری است و آمارهای نوروز 98 نیز نشان می دهد که بسیاری از گردشگران به سمت غرب کشور سفر کرده اند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همچنین روز یکشنبه از بازار تاریخی کرمانشاه نیز بازدید کرد.

او در این بازدید، با تعدادی از شهروندان و مردم کرمانشاه از نزدیک دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا؛ برخی مورخان معبد آناهیتا را معبدی برای الهه آناهیتا دانسته اند. آناهیتا به معنای پاک و دور از آلودگی در اعتقاد ایرانیان باستان الهه آب، فرشته نگهبان چشمه‌ها و باران و همچنین نماد باروری، عشق و دوستی بوده است.

برخی دیگر از محققان به تبعیت از نوشته های مورخین ایرانی و عرب سده سوم ه.ق به بعد، این بنا را کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده اند. عده ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم ق.م و عده دیگر به سده اول ق.م نسبت می دهند.

سیف الله کامبخش فرد، کاوشگر بنا، آن را به سه دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی نسبت می دهد و مسعود آذرنوش کاوشگر دیگر بنا، آن را کاخ ناتمامی از خسرو پرویز در اواخر دوره ساسانی می داند.

این بنا بر روی تپه‌ای با ارتفاع 32 متر و در ابعاد 209 متر در 224 مترساخته شده است. ارتفاع ستون های این بنا نسبت به قطر آنها سه به یک است و این باعث شده در میان تمام معابد دنیا بی نظیر و منحصر به فرد باشد. معبد آناهیتا بزرگترین تک بنای سنگی کشور است.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 600 روستا است.

در استان کرمانشاه تاکنون بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده که 2 هزار و 200 اثر آن ثبت ملی شده است.

کتیبه و سنگ نوشته داریوش هخامنشی در بیستون تنها اثر جهانی ثبت شده استان کرمانشاه است.

منلع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند