آخرین وضعیت عملکرد بنادر در سال جاری

رشد 6.3 درصدی همزمان با کاهش کالاهای نفتی

رشد 6.3 درصدی همزمان با کاهش کالاهای نفتی

سازمان بنادر و دریانوردی آخرین وضعیت جابجایی کالا در بنادر ایران را اعلام کرده که بر اساس آن عملکرد مجموعه اقتصادی دریاهای کشور پیشرفت 6.3 درصدی داشته است.

در طول سه ماه ابتدایی سال 1397، بنادر آبادان، آستارا، امام خمینی، امیرآباد، انزلی، بوشهر، جاسک، چابهار، خرمشهر، شهید باهنر، شهید رجایی، فریدون کنار،قشم،گناوه، لنگه، نکا، نوشهر جز بنادر فعال اقتصادی کشور بوده‌اند که عملکردشان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته پیشرفتی قابل قبول را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،آمارهای جدید سازمان بنادر نشان می‌دهد که در طول ماه‌های گذشته حدود 40 میلیون تن کالا در بنادر مختلف ایران جابجا شده است و در این بین بخش اصلی فعالیت‌ها به تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی اختصاص یافته است.

در طول این مدت کالاهای ترانزیتی بیشترین افزایش را داشته‌اند که با سیاست‌های کلان دریایی ایران در این حوزه همخوانی دارد. در سه ماه ابتدایی امسال، آمار کانتینری کالاها در بنادر ایران از مرز 10 میلیون تن گذشته و پیشرفت حدودا 29 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین آمارهای بنادر ایران از یک میلیون TEU نیز گذشته و در این بخش نیز بیش از 28 درصد رشد داشته است.

در تخلیه و بارگیری کالاهای فله نیز در فله خشک با رسیدن به آمار 11 میلیون تن پیشرفتی 2.5 درصدی و در حوزه فله مایع با جابجایی بیش از یک میلیون تن کالا رشدی 3.9 درصدی به ثبت رسیده است.

تنها حوزه‌ای که آمارها در آن کاهش عملکرد را در قیاس با سال گذشته نشان می‌دهد حوزه کالاهای نفتی است که با کاهش 3.9 درصدی به مرز 11 میلیون و 400 هزار تن جابجایی رسیده است.

بنابرگزارش، بر اساس آمارهای سال جاری بنادر استان هرمزگان پیشرفت قابل قبولی داشته‌اند که بالا رفتن تعداد لاینرهای فعال در بندر شهید رجایی و افزایش تعداد کشتی‌های غول پیکر فعال در آب‌های ایران یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن این تغییرات است.

در کنار آن بندر چابهار نیز با طی کردن فاز نخست توسعه از ظرفیت 2.5 میلیون به 8.5 میلیون تن تخلیه و بارگیری سالانه رسیده و این بندر نیز می‌تواند نقش قابل قبولی را در ثبت آمارهای جدید به ثبت برساند.

با اجرایی شدن برجام، بنادر ایران توانستند بار دیگر میزبان لاینرهای بین‌المللی باشند و البته کشتی‌های بزرگ ایرانی نیز با پرچم ایران در آب‌های بین‌المللی تردد داشته باشند.

پس از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، شرکت دریایی مرسک به عنوان بزرگترین لاینر جهان اعلام کرد فعالیت های خود را در آب های ایران متوقف خواهد کرد، هرچند سازمان بنادر اعلام کرد سهم این شرکت در آب‌های ایران بسیار محدود بوده است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند