گزارش تجارت‌نیوز از کاهش قدرت خرید یارانه‌ها

رقم واقعی یارانه نقدی چقدر است؟/ دولت 20 درصد مبلغ واقعی را پرداخت می‌کند

رقم واقعی یارانه نقدی چقدر است؟/ دولت 20 درصد مبلغ واقعی را پرداخت می‌کند

ارزش یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی در سال 89 رقمی حدود 41 دلار بوده است. در اولین سال شروع پرداخت یارانه نقدی بهای دلار در بازار آزاد 1100 تومان بود که بهای دلاری یارانه نقدی در آن سال به حدود 41 دلار می‌رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز ارزش 41 دلاری یارانه نقدی سال 89 در حالی است که در حال حاضر بهای دلار بیشتر از 25 هزار تومان شده و قدرت خرید یارانه‌های پرداختی از سمت دولت را به شدت پایین آورده است.

در حال حاضر دولت سه نوع یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌کند. یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی، یارانه معیشتی یا همان یارانه بنزین و بسته حمایتی کرونا این سه قلم یارانه نقدی هستند.

از این میان ارقام یارانه، یارانه 45 هزار و 500 تومانی تقریبا به بالای 90 درصد ایرانی‌ها پرداخت می‌شود و دولت اعلام کرده بود یارانه بنزین به 60 میلیون نفر تعلق می‌گیرد و حالا یارانه 100 هزار تومانی برای 30 میلیون نفر در نظر گرفته شده است که به صورت عمده برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و افراد بدون درآمد ثابت هستند.

اگر فردی این سه قلم یارانه را دریافت کند، مجموع یارانه‌های او به حدود 200 هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که اگر دولت بخواهد مطابق با ارزش اولیه همان یارانه 45 هزار و 500 تومانی، به مردم یارانه بدهد، با نرخ فعلی دلار باید حدود یک میلیون تومان یارانه بدهد!

در حال حاضر حداکثر یارانه ای که دولت به افراد پرداخت می‌کند ارزشی حدود یک پنجم یا 20 درصد یارانه نقدی دارد که در سال 89 به مردم پرداخت شد.
سقوط ارزش ریال و در نتیجه کاهش شدید قدرت خرید یارانه‌های پرداختی، موجب اعتراض بسیاری از شهروندان ایرانی شده است.

آنها معتقدند که یارانه نقدی دیگر جوابگوی هزینه‎های زندگی آنها نیست و البته کارشناسان اقتصاد اعتقاد دارند که پول پاشی با یارانه نقدی یکی از عوامل مهم برهم خوردن سیاست‌های پولی و مالی در ایران و در نتیجه سرکشی نرخ تورم بوده است.

برای اطلاع بیشتر از جزییات یارانه‌های پرداختی این گزارش را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند