روابط اقتصادی چین و ایران در سطح مناسبی است

روابط اقتصادی چین و ایران در سطح مناسبی است

کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین با اشاره به روابط تاریخی دو کشور چین و ایران اظهار داشت امروز نیز دو کشور، دوست و همکار یکدیگر هستند و بیشترین روابط اقتصادی را با هم دارند.

حسن شاه بیگ روز چهارشنبه در جریان بازدید گروهی از دانش‌آموزان چینی از سفارت جمهوری اسلامی در پکن که با همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در چین برگزار شد گفت: ایران با چین در زمینه‌های فرهنگی، گردشگری، ورزشی و آموزشی همکاری خوبی دارد و امیدوارم در زمینه دانش آموزی نیز فعالیت بیشتری داشته باشیم و مدارس نمونه دو کشور بتوانند اتباطات آموزشی مناسبی با یکدیگر برقرار کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، او در ادامه سخنان خود به معرفی ایران پرداخت و گفت: شما می دانید که ایران و چین در دو سوی قاره آسیا واقع شده‌اند ایران در غرب آسیا و چین در شرق، این دو کشور از هزاران سال پیش دارای تمدن بوده و مردم این دو سرزمین با یکدیگر رفت و آمد داشته اند.

شاه بیگ با بیان اینکه ایران و چین در طول تاریخ کهن خود نشان داده اند که اشتراکات فرهنگی زیادی دارند تصریح کرد مبادلات فرهنگی دو کشور از آنجایی که جزو کشورهای مهم مسیر جاده ابریشم بوده اند گسترده و قابل توجه بوده است.

او خطاب به دانش آموزان گفت: شما با نام ایران در کتاب های درسی خود آشنا هستید که بو سی گفته می شود در کشورهای غربی نیز تمدن باستانی ایران با نام پرشیا مشهور است ایران و چین نزد جهانیان بخاطر قدمت تاریخی و تمدن کهن مورد احترام هستند.

کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین افزود: مردم ایران و چین در دوران قدیم که وسایل ارتباطی نبود با زحمت زیاد و طی مسافت طولانی به کشورهای یکدیگر سفر می‌کردند تا با هم آشنا شوند و از تجارب فرهنگی و تمدنی یکدیگر بهرمند شوند.

وی تصریح کرد: اما در دوران کنونی با پیشرفت علم و تکنولوژی و سهولت ارتباطات، باید برای مبادلات دو کشور اهمیت دو چندان قایل باشیم و از فرهنگ، آداب و رسوم یکدیگر با خبر شویم و در مسیر همکاری، دوستی و پیشرفت، از تجارب یکدیگر استفاده کنیم.

شاه بیگ درباره ارتباطات قدیمی دو کشور گفت: شما با نام جنگ خه دریانورد بزرگ چینی آشنا هستید او بیش از 400 سال پیش چندین بار از سواحل جنوبی ایران دیدن کرده است.

به گفته وی اشعار سعدی شاعر بزرگ ایرانی نیز که حدود 700 سال پیش زندگی کرده است در آن زمان به چین رسیده و اشعار او در دربار پادشاه چین شهرت داشته و قرائت می شده است.

بازدید گروهی از دانش‌آموزان چینی از سفارت جمهوری اسلامی در پکن با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و با مدیریت مرکز ملی کودکان چین برگزار شد.

حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود که به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است.

حجم روابط اقتصادی دو کشور در 4 ماهه نخست سال 2018 هم 13.2 میلیارد دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 9.3 درصد افزایش یافته است.

آمارها نشان می‌دهد ایران در سال 2017 روزانه حدود 630 هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است در چهار ماهه اول 2018 نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود 10 درصد رشد داشته است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند