اکسکوینو

اصرار آمریکا برای مذاکره با ایران همچنان ادامه دار است/ هیچگاه از میز مذاکره فرار نکرده‌ایم

تجارت نیوز

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که آمریکا همچنان پیگیر مذاکره با ایران است و ما هیچ وقت از میز مذاکره فرار نکرده‌ایم. این درحالی است که یک مقام آمریکایی اعلام کرده است ایران از مذاکره با ما همچنان اجتناب می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهور نیکاراگوئه دیدار و گفتگو کرد. جزئیات این دیدار را در این گزارش بخوانید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با کشور دوست و برادر نیکاراگوئه ندارد.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه در جریان سفر به این کشور آمریکای لاتین، در بخشی از سخنان خود با بیان این که ما پیشرفت و توسعه نیکاراگوئه را پیشرفت و توسعه ایران و منطقه می‌دانیم، گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش زیادی کرد که صادرات نفت ایران را در سایه تحریم به ادعای خودش به صفر برساند و ما در ایران تلاش کردیم تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با اشاره به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت : طرف آمریکایی همچنان پیگیر مذاکره و گفت‌وگو با ایران است از جمله این که اصرار فراوانی برای مذاکره مستقیم با ایران دارد.

وی خطاب به رییس جمهور نیکاراگوئه ادامه داد: شما اشاره کردید اهداف آمریکایی‌ها از مذاکره با ملت‌ها و دولت‌های مستقل چیست. ما در فرهنگ ایرانی و اسلامی هیچگاه از میز مذاکره فرار نکرده‌ایم و فاصله نگرفته‌ایم و در میز مذاکره با اقتدار، منطق و عزت، منافع ملی کشور را پیگیری کرده‌ایم.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود تصریح کرد: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با کشور دوست و برادر نیکاراگوئه ندارد. مردم و دولت ایران با قدم‌های محکم در مسیر پیشرفت و استقلال کشور گام‌های قوی خود را برمی‌دارند.

امیرعبداللهیان همچنین خطاب به مقامات نیکاراگوئه اظهار کرد: ما در حال برنامه‌ریزی سفر جناب آقای رئیسی رئیس جمهور ایران در آینده به آمریکای لاتین از جمله کشور نیکاراگوئه هستیم.

مقام آمریکایی: ایران از مذاکره مستقیم با ما دوری می‌کند

یک مقام دولت آمریکا در مصاحبه‌ای با رسانه آمریکایی گفت که واشنگتن در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، پذیرای دیپلماسی با این کشور است.
این مقام آمریکایی که خواسته است تا نامش فاش نشود نوشت: ما همیشه گفته‌ایم پذیرای دیپلماسی هستیم تا ببینیم می‌توانیم به برنامه هسته‌ای آنها رسیدگی کنیم یا نه. این برنامه باعث نگرانی‌های جدی برای ما است.
وی اضافه کرد: البته همان‌طور که بارها گفته‌ایم نظرمان این است که روشی که به مراتب بهتر است این است که این کار از طریق مذاکرات مستقیم انجام شود که ایران کماکان آن را رد می‌کند.

مقام آمریکایی ادامه داد: همیشه راه‌هایی برای انتقال پیام به ایران داشته‌ایم تا منظور خود را به نحوی که باعث اشتباه نشود به ویژه درباره تهدید‌های ایران علیه شهروندان آمریکایی، آزادسازی زندانیان بازداشت شده و حمایت نظامی ایران از روسیه به آنها منتقل کنیم.‌‌

تحریم‌های ایران افزایش می‌یابد؟

مکرون در دیدار با نتانیاهو در اظهاراتی ضد ایرانی مدعی شد که ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران عواقب جدی برای این کشور خواهد داشت.

رئیس جمهور فرانسه همچنین آنچه را که شتاب دادن ایران به برنامه هسته‌ای خود توصیف کرده، محکوم کرد.

این اظهارات درحالی بیان می شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بارها صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید کرده است.

مکرون و نتانیاهو همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به آنچه که فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه خواندند، ابراز کردند.

رئیس جمهور فرانسه در این دیدار با ادعای حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین، گفت که ایران در معرض تحریم‌ها و انزوای فزاینده است.

نتانیاهو خواستار اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران و قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریسم اتحادیه اروپا شد.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند